Dlaczego izolacja cieplna jest tak ważna? Jak ocieplić budynek zgodnie w warunkami technicznymi? Dlaczego warto wybrać wełnę mineralną?
Warunki techniczne (WT) zawierają najważniejsze wymogi prawne, jakie musi spełnić budynek i jego otoczenie. Korzystanie z tego liczącego ponad 100 stron rozporządzenia może być trudne, tym bardziej, że często jesteśmy odsyłani do innych przepisów i norm. Aby ułatwić poruszanie się wśród zapisów prawnych związanych z izolacją budynków – szczególnie inwestorom, którzy budują dom – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej (MIWO) przygotowało poradnik „Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z wymogami prawnymi”. Dotyczy on stosowania w budynkach izolacji cieplnych, akustycznych, przeciwpożarowych, a także technicznych. Dowiemy się jak spełnić prawne wymagania dotyczące konkretnych przegród budynku przy zastosowaniu izolacji z wełny mineralnej.
Co w WT znajdziemy na temat izolacji cieplnej?
Zapisy wymagań, bezpośrednio lub pośrednio odnoszących się do izolacji cieplnej budynku, są zawarte w warunkach technicznych w dwóch działach oraz w jednym załączniku:
- Dział VIII – Higiena i zdrowie – Rozdział 4 – Ochrona przed zawilgoceniem i korozją biologiczną – § 321. 1,
- Dział X – Oszczędność energii i izolacyjność cieplna § 328, 329,
- Załącznik 2 – Wymagania izolacyjności cieplnej i inne wymagania związane z oszczędnością energii. Wymagania z załącznika 2 odnośnie izolacyjności cieplnej przegród to bezpośrednie wymagania odnośnie zastosowanego ocieplenia.
Izolacja cieplna to nie tylko oszczędności
Izolacja cieplna pełni niezwykle ważną i różnorodną rolę w budynku. Spełnienie wymagań WT w zakresie izolacji cieplnej pozwala zaprojektować dom w sposób optymalny w kwestii kosztów ogrzewania. Dobra izolacja to mniejsze zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania czy chłodzenia budynku, ale także ograniczenie strat ciepła, dzięki czemu mamy zapewniony komfort termiczny. I nie chodzi tu tylko o odpowiednią temperaturę, ale o jej stabilność w czasie i rozkład temperatur w budynku, co jest możliwe dzięki właściwemu ociepleniu oraz odpowiednio zaprojektowanej wentylacji. Ważny jest również komfort zdrowotny, dzięki stabilnej temperaturze i zabezpieczeniu przed rozwojem grzybów pleśniowych.
Polecamy też:
- Dobra izolacja budynków zgodnie z warunkami technicznymi
- Wełna mineralna i jej odporność na wodę
- Ocieplenie dachu i poddasza wełną mineralną
- Termomodernizacja domu – korzyści ekonomiczne
Warunki techniczne to minimum
Warunki Techniczne precyzyjnie określają jakość termiczną tych elementów budynku, które stanowią jego obudowę zabezpieczającą przed utratą ciepła zimą i nadmiernie szybkim nagrzewaniem latem. Dostępne materiały dociepleniowe z wełny mineralnej pozwalają zaprojektować budynek tak, aby zapewnić we wnętrzu odpowiednią temperaturę, a rachunki za ogrzewanie nie były wysokie. Należy jednak pamiętać, że WT określają jedynie minimum wymagane prawem. Dlatego poradnik MIWO pokazuje przykłady rekomendowanych grubości ocieplenia przegród budynku, które spełniają wymagania zawarte w WT, ale też takie rozwiązania, które je przekraczają, by uzyskać optymalne ocieplenie domów.
Proste schematy i rysunki w poradniku pokazują, jak dobrze zaizolować wełną mineralną ściany zewnętrzne, dach skośny, płaski, strop nad nieogrzewanym garażem czy ściany wewnętrzne rozdzielające pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego.
Rys. Izolacja cieplna ścian. Więcej przykładów w PORADNIKU
Skorzystaj z poradnika MIWO i dowiedz się jak ocieplić dom zgodnie z wymogami prawnymi >>>
Jak we wszystkich pracach budowlanych, jakość wykonania izolacji jest kluczowa dla skuteczności ocieplenia. Szczelna, ciągła izolacja termiczna o odpowiedniej grubości i z poprawnie zaizolowanymi tzw. trudnymi miejscami musi być wykonana z należytą dokładnością aby spełniać swoje zadanie.
Podstawowa wiedza z zakresu warunków technicznych na pewno przyda się inwestorom planującym budowę domu. Wiedząc, jakimi kryteriami kierują się projektanci, a jednocześnie mogąc decydować, jakich materiałów chcemy użyć – świadomie postarajmy się wybierać te zdrowsze, trwalsze i bardziej ekologiczne. Znajomość przepisów jest też nieoceniona, kiedy kupujemy dom na rynku wtórnym. Gdy jesteśmy świadomi wymagań prawnych i wpływu zastosowanych w budynku rozwiązań na późniejszy komfort eksploatacyjny, możemy nie tylko rozsądnie rozmawiać o cenie nieruchomości, ale przede wszystkim uniknąć problemów.
Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej