W nowej hali sportowej krakowskiej AGH zaprojektowano między innymi salę z trybunami, ściankę wspinaczkową oraz zielony taras na dachu. Obiekt będzie kosztował 50 mln złotych.
W lipcu 2020 roku rozpoczęła się budowa wielofunkcyjnej Hali Sportowej 100-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Realizacja inwestycji odpowiada na rosnące potrzeby społeczności akademickiej oraz licznych sekcji sportowych skupionych w AZS AGH. Co roku około 900 sportowców reprezentuje AGH na krajowych i międzynarodowych arenach sportowych.
Wielofunkcyjna hala sportowa AGH zostanie zrealizowana na terenie Miasteczka Studenckiego AGH w rejonie ulic Buszka, Tokarskiego i Armii Krajowej. Obiekt będzie miał 5 kondygnacji, a jego całkowita powierzchnia użytkowa przekroczy 7 tys. m2. W hali będą mogły odbywać się równolegle treningi sekcji wyczynowych oraz rozgrywki sportowe na poziomie I ligi piłki siatkowej, ręcznej i koszykówki. W budynku znajdzie się między innymi sala sportowa wraz z trybunami na 571 osób, boisko do gier zespołowych oraz stanowiska do badmintona. Ponadto w obiekcie zaprojektowano siłownię, sale gimnastyczne oraz przeznaczone do odnowy biologicznej zawodników (sauna, pomieszczenia do masażu), a także korty do squasha. Hala sportowa będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Budynek jest podzielony na trzy części, co podkreślają kolory elewacji. Największa część z halą widowiskową jest biała. Część czarna, będąca łącznikiem między halami, to ta, w której mieszczą się biura, siłownie, sale fitness. Natomiast trzecia część, czyli sala do treningów, będzie w kolorze szarym.
Na dachu hali powstanie przestronny, zielony ogród z wieloma ławkami. Wyjście na dach przewidziano z foyer oraz z biur pracowników AGH.
– Największym jednak wyzwaniem było uratowanie kilkunastometrowych drzew. Zdecydowaliśmy wraz z inwestorem, że 3 drzewa zostaną przeniesione. Jedno zostanie przesadzone w narożnik budynku, tak aby mogło się wkomponować w niego i nadal rosnąć – tłumaczy dr inż. arch. Mateusz Manecki.
We wrześniu inwestycja otrzymała pozwolenie na budowę. Uczelnia rozpoczęła więc prace związane przygotowaniem terenu pod realizację. Dokonano otwarcia postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Zobacz: