Powstało oprogramowanie, które pozwoli Inspekcji Handlowej na automatyczną weryfikację internetowych ofert sprzedaży kotłów na paliwa stałe. Dzięki temu będzie można wyeliminować z rynku kopciuchy.
Internetowy bot śledzący sprzedaż kotłów na paliwa stałe został przygotowany na zlecenie Ministerstwa Rozwoju. Oprogramowanie namierzy oferty urządzeń, które nie spełniają wymagań określonych w przepisach. Dostęp do programu będą mieli pracownicy UOKiK oraz wojewódzkich inspekcji handlowych.
Aplikacja wyszukuje podejrzane oferty sprzedaży kotłów na podstawie m.in.:
- sprzeczności słów, np. kocioł klasy 5 i inne parametry emisyjne,
- określonej klasie kotła innej niż klasa 5,
- pojedynczych słów kluczowych: np. ruszty, ręczne itd.
- wpisanego niepoprawnego rodzaju paliwa,
- podejrzanych słów, np. kocioł na zamówienie itd.
Dlaczego internetowa sprzedaż kotłów powinna być monitorowana?
Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Na liście 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w UE opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2016 i 2018 r., znalazło się aż 36 polskich miast.
Fot. stock.adobe / wb77
Główną przyczyną smogu w Polsce jest ogrzewanie domów jednorodzinnych paliwem niskiej jakości spalanym w pozaklasowych kotłach na paliwo stałe. Stowarzyszenia branżowe szacują, że na polski rynek trafia około 100–200 tys. kotłów na paliwa stałe rocznie. Dokładnych danych brakuje, ze względu na duże rozproszenie rynku i „szarą strefę” w handlu takimi urządzeniami. Według raportu Krakowskiego Alarmu Smogowego ok. 20% rynku to kotły niespełniające wymagań.
Sprawdź: Powstanie baza danych urządzeń grzewczych
Skuteczna kontrola sprzedaży kotłów dzięki nowelizacji Prawa ochrony środowiska
Od lipca 2018 r. obowiązuje rozporządzenie ws. wymagań dla kotłów na paliwa stałe, które w lutym 2019 r. zostało dodatkowo uszczelnione w drodze nowelizacji.
23 listopada 2019 r. weszły w życie przepisy ustawy z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy Prawo Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw. Umożliwiają one lepszą kontrolę srzedaży kotłów na paliwo stałe i pozwalają na wykluczenie z rynku wysokoemisyjnych kotłów pozaklasowych i niższych niż 5. klasa, czyli tzw. „kopciuchów” >>> Ograniczenie importu i kary za wprowadzanie na rynek "kopciuchów"
Przepisy wprowadziły nowe definicje: „kotła na paliwo stałe” oraz „wprowadzenia do obrotu” kotła na paliwo stałe.
Etykiety energetyczne kotłów. Przepisy
Od 1 stycznia 2020 r. zacznie obowiązywać też rozporządzenie KE 2015/1189, tzw. ekoprojekt. Przepisy unijne obligują dostawców kotłów na paliwa stałe do oznaczenia urządzeń etykietami efektywności energetycznej. Etykiety mają ułatwić konsumentowi porównanie ofert i wybór urządzenia, które jest jednocześnie oszczędne i wydajne. Najważniejszym parametrem pokazanym na etykiecie jest klasa efektywności energetycznej. Aktualna (listopad 2019 r.) skala wynosi od A+++ (najlepsza) do D. Przed 26 września 2019 r. obowiązywała szersza skala, która kończyła się na literze G. Im wyższa klasa, tym bardziej efektywny kocioł i mniej energii zużywa do ogrzewania pomieszczeń. Wzory etykiet wraz z objaśnieniami dostępne są na stronie: www.uokik.gov.pl/kotly. Jeśli przedsiębiorca naruszy przepisy dotyczące etykiet energetycznych, grozi mu kara w wysokości od jednokrotnego do dziesięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za poprzedni rok (w 2018 r. wynosiło ono 4585 zł).
Inspekcja Handlowa kontroluje sprzedaż kotłów
Pod koniec 2019 roku ruszą kontrole. Inspekcja Handlowa będzie sprawdzać kotły na paliwa stałe o znamionowej mocy cieplnej do 500 kW, które są dostępne na rynku np. w sklepach, hurtowniach, u producentów czy importerów. Do końca 2019 roku kontrolowana będzie tylko dokumentacja urządzeń, a od 2020 r. inspektorzy będą również zlecać badania laboratoryjne. Co roku Inspekcja Handlowa ma dostawać na ten cel 900 tys. zł. Z tych środków będzie można sfinansować badania laboratoryjne około 50 kotłów rocznie.
Ministerstwo Rozwoju
Sprawdź: Rozwiązania techniczne w systemach kominowych w walce ze smogiem