Innowacyjna i sprawdzona technologia IZODOM2000

30.06.2021

Energooszczędne budownictwo to nowy trend. O doświadczeniach w projektowaniu i budowie w systemie IZODOM2000 opowiada architekt Przemysław Wojciechowski.

 

Jakie biuro Pan reprezentuje? Jakie projekty są realizowane w Państwa pracowni?

Autorska pracownia projektowa została założona w 2009 roku i jest nijako kontynuacją długiej historii architektonicznej w naszej rodzinie – zaczynając od dziadka inż. arch. Arkadiusza Wojciechowskiego, jak i ojca mgr inż. arch. Janusza Wojciechowskiego .

Pracownia w trakcie swojego funkcjonowania zrealizowała wiele obiektów w sektorze prywatnym, komercyjnym oraz publicznym. Tworzy ją zespół uprawnionych projektantów, rzeczoznawców, oraz kosztorysantów współpracujących przy opracowaniach projektowych. Pracownia PWSP „Przemysław Wojciechowski Studio Projektowe” ma dwa działy projektowe. Pierwszy dział zajmuje się architekturą w pełnym zakresie, natomiast drugi dział zajmuje się projektami wnętrz w wyżej wymienionych sektorach.

 

W jakich technologiach Pan projektuje? Jaki trend może Pan zaobserwować w budownictwie?

To jest zależne przede wszystkim od wielkości i przeznaczenia budynku. W głównej mierze projektuję w technologii tradycyjnej.  Sporo budynków zaprojektowałem w systemie IZODOM2000 –  technologii szalunku traconego wypełnianego betonem. Zdarzają się  również budynki w systemie szkieletowym. Co do trendu jaki mamy to górują zdecydowanie rozwiązania pasywne i ekologiczne oraz dodatnio energetyczne. Taka tendencja wymusza na projektancie ciągłe dokształcenie się oraz poszukiwanie nowych, innowacyjnych rozwiązań.

 

Stanął Pan przed wyzwaniem budowania własnego domu, szukał Pan technologii odpowiedniej dla siebie. Dlaczego zainteresowała Pana technologia IZODOM2000?

Trafiłem na tę technologię poszukując optymalnego rozwiązania dla własnego, projektowanego budynku pasywnego, który musiał spełniać wysokie wymagania programu i dofinansowania NFOŚiGW, w standardzie NF15. Jednym z głównych założeń projektu były: całkowita likwidacja mostków termicznych, bardzo niski współczynnik przegród budowlanych oraz szczelność budynku. Po analizie dostępnych rozwiązań i kosztów jakie ze sobą niosły wybór padł na system IZODOM2000. W tej technologii wartość współczynników przenikania ciepła U dla najgrubszej ściany z ich oferty – 45 cm to 0,097 W/m2K oraz 0,099 W/m2K dla płyty fundamentowej przy założeniu połączenia ze ścianą 45 cm. Dodatkowym argumentem, dla mnie jako projektanta była ciekawość nowych technologii oraz chęć przetestowania i sprawdzenia systemu zanim zaprojektowałem budynek dla klientów. Dodatkowe korzyści, które przemawiały za IZODOM2000 to zmniejszenie grubości ściany średnio o 10 cm względem systemu tradycyjnego, dla ściany spełniającej określony współczynnik przenikania ciepła. Daje to kolejną zaletę w postaci dodatkowych metrów powierzchni użytkowej dla inwestora. IZODOM2000 jest  na rynku już od 30 lat, materiały które stosują charakteryzują się wysoką jakością potwierdzoną licznymi certyfikatami – między innymi ETA, Passive House Institute, TUV – ISO, Ambasador budownictwa pasywnego, Wyróżnienie Komisji Europejskiej, czy GreenEvo. Uważam, że takie technologie jak ta, są przyszłością budownictwa. IZODOM2000 spełnia aktualne i przyszłe normy techniczne odpowiadając na wyzwania przyszłości.

 

IZODOM2000

 

Co ceni Pan w technologii IZODOM2000?

System IZODOM2000 rozwiązuje w prosty sposób kwestie mostków termicznych. Technologia w żaden sposób nie ogranicza wyobraźni architekta, ponieważ można w niej projektować każdy rodzaj budynku. Dodatkową zaletą jest szybkość realizacji. Mój dom w stanie wykończonym powstał w 6 miesięcy. Izolacyjność i szczelność obiektu to kolejne korzyści, szczelność została potwierdzona odpowiednimi testami. Rachunki za ogrzewanie za cały sezon grzewczy w moim domu o powierzchni 150 m2, kształtują się następująco: 2018 r. – 4100 zł, 2019 r. – 3800 zł, 2020 r. – 3900 zł. Projektuję w tej technologii głównie ze względu na energooszczędność, możliwość wykonania budynku pasywnego, a nawet dodatnio energetycznego w rozsądnym budżecie.

 

Jak zmiana przepisów budowlanych dotycząca warunków technicznych 2021, określająca m.in. współczynnik przenikania ciepła dla poszczególnych elementów budynku wpłynęła na decyzje przyszłych inwestorów ?

Od 1 stycznia 2021 r. budynki, w tym domy, muszą spełniać bardziej surowe normy dotyczące energooszczędności. Wpływa to na zmianę trendów w branży. Inwestorzy świadomie wybierają technologię, która ją spełnia. Modyfikacje dotyczące wymagań izolacyjności przegród budowlanych wymuszają stosowanie dobrych rozwiązań technicznych oraz bardzo dobrych materiałów. Elementy technologii IZODOM2000 od dawna spełnią powyższe normy. Na zmianę podejścia inwestorów duży wpływ miała również pandemia. Ludzie masowo zaczęli szukać działek pod budowę domów poza miastem. Chcą mieć budynek przede wszystkim tani w eksploatacji, wykonany z dobrych jakościowo materiałów przy możliwie najkrótszym czasie jego realizacji. Ogromnym atutem systemu jest szybkość budowy – to tylko 6 tygodni do stanu surowego otwartego. Inwestorzy coraz częściej wybierają rozwiązania energooszczędne i ekologiczne, rośnie też liczba osób  wybierających rozwiązania zero energetyczne. Duża liczba moich klientów wybrała IZODOM20000 z uwagi na ciekawość innowacyjnego rozwiązania i atuty przytoczone powyżej.

 

Zobacz też:

Budynki blisko zeroenergetyczne w Polsce

Jak tańszym kosztem osiągnąć niski wskaźnik energii pierwotnej?

 

IZODOM2000

 

Współpracuje Pan od jakiegoś czasu z IZODOM2000. Czy firma przekazuje narzędzia oraz materiały, które ułatwiają projektowanie w tym systemie?

W swojej pracy przede wszystkim korzystałem z 12 zeszytów udostępnianych przez firmę. Można tam znaleźć informacje o każdym elemencie systemu wraz z licznymi przykładami i obliczeniami omawiającymi wszystkie ważne kwestie techniczne. Dodatkowo IZODOM2000 posiada opracowania w których osobno zostaje omówiona kwestia mostków termicznych czy wartości izolacyjności przegród. Ponadto firma dysponuje bezpłatną nakładką CAD, dzięki której projektowanie oraz rysowanie elementów jest o wiele prostsze. Każdy z elementów IZODOM2000 ma deklarację właściwości użytkowych, opisującą dokładnie każdy parametr. Firma oferuje szkolenia oraz indywidualne konsultacje oraz wsparcie na każdym etapie od projektowania poprzez realizację. Po zakończonej koncepcji, wysyłam projekt do weryfikacji i wyceny materiałowej także dla osób nie projektujących wcześniej w tym systemie istnieje możliwość łatwego wejścia w temat.

 

Odpowiadał mgr inż. arch. Przemysław Wojciechowski

PRZEMYSŁAW WOJCIECHOWSKI STUDIO PROJEKTOWE

https://architekturaplus.pl/

 

 

 

 

 

Izodom 2000 Polska Sp. z o.o.

ul. Ceramiczna 2a

98-220 Zduńska Wola

www.izodom2000.pl

izodom2000@izodom.pl

+(48) 43 823 41 88

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in