Hałas w szkole – jak sobie z nim poradzić

01.10.2019

Hałas w szkole ma duży wpływ na jakość nauczania i zdolność przyswajania wiedzy, a wiele budynków nie jest akustycznie przystosowanych do tak dużej liczby dzieci, jaka uczy się teraz w szkołach podstawowych. Szkoła Podstawowa nr 46 im. Marii Dąbrowskiej z Poznania poradziła sobie z problemem, stosując nowoczesne rozwiązania akustyczne.

 

 

Hałas w szkole, zwłaszcza podczas przerw, jest nierzadko wręcz szkodliwy dla zdrowia. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach wraz z inżynierami Politechniki Gdańskiej, hałas podczas przerw w szkołach dochodził nawet do 110 dB1. Tymczasem za bezpieczne natężenie dźwięku uznawany jest poziom 85 dB.

Od zeszłego roku dla nowo powstających budynków obowiązują w Polsce zmienione normy prawne dotyczące akustyki (PN-B 02151). Jednak w większości szkół standardy te nie są zachowane.

 

Hałas w szkole wpływa na naukę i samopoczucie

75% nauczycieli oraz 55% rodziców biorących udział w ankietach przeprowadzonych przez Effective PR w dwóch szkołach w Poznaniu2 stwierdziło, że ograniczenie hałasu jest bardzo ważne. Połowa rodziców potwierdziła, że ich dzieci narzekały w domu na hałas panujący w szkole, przez który nie słyszały nauczyciela podczas lekcji lub miały problemy z koncentracją uwagi. Z kolei 100% nauczycieli odpowiedziało, że hałas w szkole wpływa negatywnie zarówno na ich pracę, jak i wyniki w nauce dzieci. Według nich przekroczenie dopuszczalnych norm hałasu powoduje dodatkowo nerwowość.

Wśród wielu komentarzy nauczycieli znalazły się także głosy, że ludzki organizm nie przyzwyczaja się do hałasu, co więcej wpływa negatywnie na zachowanie człowieka. Powoduje większe zmęczenie, bóle głowy, irytację i stres. Niszczy słuch i nie daje wypocząć. Udowodnione jest, że wysoki standard akustyczny wnętrz wpływa bezpośrednio na poprawę koncentracji oraz ogólnie na zdrowie psychiczne i fizyczne przebywających w nich osób. W wyciszonych klasach, czyli z zastosowanymi absorberami akustycznymi, uczniowie odbierają prawidłowo średnio o 10% słów więcej3.

 

Nowa część Szkoły Podstawowej nr 46 w Poznaniu

 

Czytaj też: Pierwsza w Polsce szkoła z certyfikatem BREEAM i dachem bagiennym

 

Rozbudowa SP 46 w Poznaniu z akustycznymi rozwiązaniami

Problemy ze zbyt dużym hałasem w Szkole Podstawowej nr 46 w Poznaniu zostały częściowo rozwiązane w jej nowej części, dzięki wykorzystanym rozwiązaniom akustycznym.

Wszystko rozpoczęło się od reformy edukacji, w efekcie której okazało się, że budynek szkolny istniejący od 1936 r. jest za mały, aby przyjąć osiem roczników uczniów. Zdecydowano więc o jego rozbudowie. Założeniem projektowym była funkcjonalna rozbudowa części dydaktycznej. Na trzech kondygnacjach nowego skrzydła znalazły się cztery sale lekcyjne, biblioteka, pokój nauczycielski, pokój wicedyrektora oraz zaplecze sanitarne. Prace były prowadzone na wzór modelu skandynawskiego, z wykorzystaniem technologii prefabrykacji w postaci wielkowymiarowych elementów – ścian i stropów żelbetowych. Wyeliminowano prace mokre wewnątrz budynku i częściowo pozostawiono surowe, nieotynkowane ściany oraz stropy. Dzięki tym rozwiązaniom obniżono koszty inwestycji i zamknięto jej realizację w zaledwie 6 miesięcy. Beton we wnętrzach skontrastowano z barwnymi panelami akustycznymi, wykładziną pvc oraz drewnianą stolarką drzwiową. W najbliższym czasie szkołę czeka jeszcze kompleksowy remont elewacji wraz z termomodernizacją i przebudową wejścia głównego oraz przywróceniem przedwojennych, modernistycznych elementów budynku.

 

Z hałasem w Szkole Podstawowej nr 46 w Poznaniu poradzono sobie, montując estetyczne panele akustyczne

 

Polecamy też: Systemy dźwiękochłonne do kształtowania akustyki

 

Panele akustyczne panaceum na hałas w szkole

Obowiązujące normy prawne dotyczące akustyki nowo powstających budynków oraz wybrana technologia rozbudowy SP 46 wpłynęły bezpośrednio na zastosowane w niej rozwiązanie tworzące przyjazną akustykę.

 

– Zależało nam na stworzeniu komfortowego środowiska pracy dla nauczycieli i nauki dla uczniów. Wybór padł na panele sufitowe i ścienne Rockfon® Eclipse™, które wykorzystaliśmy we wszystkich salach lekcyjnych, bibliotece, pokoju nauczycielskim i korytarzach. W efekcie uzyskaliśmy optymalną chłonność akustyczną wnętrza i zminimalizowaliśmy czas pogłosu, co przełożyło się na wyrazistość słyszanych dźwięków, w tym przypadku szczególnie mowy” – powiedział Marcin Sakson z Front Architects, biura projektowego odpowiedzialnego za projekt rozbudowy szkoły.

 

Rozbudowana szkoła składa się obecnie ze starej części, która nie została wygłuszona akustycznie oraz nowej, dostosowanej pod tym względem do obowiązujących przepisów. Pracujący w szkole nauczyciele codziennie odczuwają efekty działania systemów akustycznych. 67% z nich odpowiedziało w ankiecie, że w skrzydle, w którym zastosowano rozwiązania akustyczne, może się lepiej skoncentrować.

 

Jak walczyć z hałasem w szkołach, z których wiele jest wręcz budynkami zabytkowymi wymagającymi przystosowania do nowych potrzeb, przy zachowaniu oryginalnej architektury? Warto stosować nowoczesne, proste w montażu i „ciche” rozwiązania architektoniczne, aranżując funkcjonalne wnętrza o wysokich walorach estetycznych.

 

 

Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 46 im. Marii Dąbrowskiej w Poznaniu w liczbach:

  • powierzchnia użytkowa: 448 m²
  • kubatura: 1950 m³
  • projekt: maj 2018 r.
  • realizacja: sierpień 2018 r. – styczeń 2019 r.
  • koszt: ok. 2 mln zł, w tym 500 tys. zł z PBO 2018, 600 tys. zł z budżetu Miasta Poznań, 750 tys. zł z budżetu państwa

 

1 Źródło: Magazyn „Słyszę” wrzesień-październik 2013 r.

2 W marcu 2019 r. firma Rockfon przeprowadziła ankiety wśród rodziców i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 46 im. Marii Dąbrowskiej oraz Społecznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 4 STO w Poznaniu. W obu szkołach wybudowano nowe skrzydła, w których zastosowano rozwiązania akustyczne firmy Rockfon.

3 Badanie pt. „Wpływ hałasu na dzieci w szkole”.

 

Źródło: Rockfon

 

Przeczytaj także: Akustyka domów jednorodzinnych o zabudowie szeregowej

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.