Fitwel – nowy certyfikat na polskim rynku

04.09.2021

Fitwel jest nowym na polskim rynku certyfikatem środowiskowym. Pierwszą firmą, której go przyznano w naszym kraju, jest Shell Energy.

 

Fitwel jest certyfikatem przyznawanym na świecie od 2017 r. przez organizację Center for Active Design. W 2021 r. miała miejsce pierwsza certyfikacja w tym systemie w Polsce. Certyfikat, przy wsparciu ekspertów Działu Certyfikacji Zielonych Budynków Colliers, zdobyła firma Shell Energy dla swojego biura w krakowskim budynku High5ive.

 

Fitwel

Fot. ElisaRiva – pixabay.com

 

Fitwel jest rygorystycznym, zewnętrznym systemem certyfikacji budynków, mającym na celu promowanie pozytywnych efektów zdrowotnych wśród użytkowników budynków i społeczności. Został stworzony przez amerykańskie instytucje: U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC), zajmującą się m.in. zapobieganiem i wykrywaniem chorób, oraz U.S. General Services Administration, odpowiedzialną m.in. za budowę i zarządzanie budynkami rządowymi. Początkowo był programem pilotażowym przeprowadzonym na 89 budynkach. Pilotaż systemu zakończył się badaniem, w którym 84% uczestników potwierdziło skuteczność systemu oraz pozytywny wpływ na zrozumienie, jak budynek i przestrzeń wpływa na zdrowie i komfort użytkowników. Punktem wyjścia dla stworzenia Fitwel była analiza ponad 5000 badań akademickich, na podstawie której opracowano listę dobrych praktyk zdrowego projektowania i użytkowania przestrzeni.

Fitwel cechuje się dużą elastycznością. Proces certyfikacji umożliwia indywidualne dopasowanie go do istniejących i nowych budynków w celu wykorzystania potencjału danego projektu. Certyfikat jest złożony z długiej listy dobrych praktyk, które dotyczą wszystkiego, co ma wpływ na zdrowie i komfort użytkowników. Do pozytywnego zakończenia procesu certyfikacji budynek lub powierzchnia muszą otrzymać minimum 90 na 144 punkty, przydzielanych w 12 kategoriach, w ramach których określono ponad 60 zagadnień i punktów do oceny. W zależności od uzyskanego wyniku właściciele bądź najemcy powierzchni mogą uzyskać jedną, dwie lub trzy gwiazdki. Część z punktowanych praktyk i udogodnień wprowadzonych dla pracowników dotyczy przestrzeni zewnętrznej: lokalizacji, dostępu do komunikacji publicznej, usług, bliskości parków, targów czy infrastruktury fitness. Inne stawiają wymagania względem systemów bezpieczeństwa, udogodnień dla osób z niepełnosprawnością, oświetlenia, terenów zielonych, dostępu do wody pitnej, dostępu do zdrowej żywności (np. w postaci fitomatów), promocji aktywności fizycznej (m.in. zachęt do korzystania ze schodów) oraz aranżacji powierzchni, biorąc po uwagę takie kwestie, jak dostęp do światła dziennego, widoków czy zapewnienie pokoi laktacyjnych, siłowni czy stref relaksu.

Fitwel przyznawany jest na 3 lata. Po ich upływie konieczne jest przejście procesu recertyfikacji, czyli poddanie powierzchni i wprowadzonych na niej rozwiązań ponownej ocenie. Niektóre kwestie wymagają jednak corocznego raportowania, m.in. poziom stężenia pyłów zawieszonych, dwutlenku węgla i formaldehydów w powietrzu, a także poziom zadowolenia użytkowników przestrzeni. W przejściu nierzadko długiego i skomplikowanego procesu certyfikacji pomocne może stać się zatrudnienie konsultanta.

Uwzględniając bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne w budynkach oraz poszczególnych przestrzeniach, stworzono „pandemiczną” wersję certyfikatu Fitwel VR (Viral Response). Jest to zredukowany program podstawowego systemu, skoncentrowany na rozwiązaniach związanych z dezynfekcją i czystością powierzchni, BHP czy procedurami wdrażanymi przez firmę w momencie wystąpienia przypadku zakażenia u użytkowników przestrzeni. Certyfikat jest przyznawany na rok. Bywa on punktem wyjścia do dalszych procesów certyfikacji, na przykład poprzez aplikację do certyfikacji w pełnym programie. Fitwel VR nie był jeszcze przyznawany w Polsce.

 

Fragment komentarza Andrzeja Gutowskiego, Associate Director w Dziale Certyfikacji Zielonych Budynków w Colliers

 

Przeczytaj też:

Certyfikat Zielony Dom

Pierwsza w Polsce szkoła z certyfikatem BREEM i dachem bagiennym

Siedziba BuroHappold z pierwszym certyfikatem WELL w Polsce

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in