fischer przedstawia rozwiązanie na wodoszczelność mocowań w powierzchniach narażonych na kontakt z wodą

Artykuł sponsorowany

06.09.2021

Firma fischer Polska wprowadza na rynek rewolucyjny produkt – kołek uszczelniający DuoSeal. Jest on niezastąpiony w łazience lub kuchni i wszędzie tam, gdzie są obszary mokre. Obecnie na rynku nie ma produktu o podobnych właściwościach.

 

Kołek DuoSeal kompletnie uszczelnia wywiercone otwory, bez stosowania żadnych dodatkowych mas uszczelniających oraz zapobiega tworzeniu się pleśni i przenikaniu wilgoci do podłoża. Uniwersalny kołek może być szybko zamontowany, ponieważ montaż polega jedynie na wsunięciu kołka w wywiercony otwór. W zestawie znajduje się wkręt nierdzewny, który idealnie nadaje się do montażu w wilgotnych pomieszczeniach. Kołek może być uniwersalnie zastosowany w różnych podłożach budowlanych, jak np. beton, cegła pełna, bloczki silikatowe pełne i otworowe, gazobeton, pustaki ceramiczne, płyty gipsowo-kartonowe, płyty gipsowe zbrojone włóknem szklanym.

 

kołek DuoSeal

 

Kołek DuoSeal całkowicie uszczelnia przestrzeń pomiędzy koszulką i wkrętem, oraz szczelinę pomiędzy nim a płytką. Dzięki temu kołek DuoSeal stanowi zabezpieczenie płytki i podłoża przed tworzeniem się pleśni!

 

Kołek uszczelniający do mokrych obszarów

Nawet pojedynczy, słabo uszczelniony odwiert może wystarczyć, aby wilgoć dostała się do ściany. W konsekwencji przedostania się wilgoci w podłożu tworzy się pleśń i grzyby. Ten problem znika po zastosowaniu DuoSeal, który udowodnił swoją skuteczność nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.

 

Pomysł na opracowanie kołka uszczelniającego

Pomysłodawcą opracowania kołka Duoseal jest Christian Frey – inżynier mechanik specjalizujący się w technologii tworzyw sztucznych w firmie fischer. Oprócz DuoSeal, jego osiągnięciem było wynalezienie kołka DuoBlade, za który otrzymał nagrodę Red Dot Award. Christian Frey czerpie swoje know-how z doświadczenia zawodowego w dziedzinie rozwoju produktów w technologii formowania wtryskowego.

 

Przed powstaniem nowego kołka DuoSeal, decydującym czynnikiem dla fischer była nowa norma uszczelniająca DIN 18534 (dot. rynku niemieckiego), która obowiązuje w zakresie hydroizolacji wnętrz od lipca 2017 roku. W związku z nią nie należy wiercić więcej otworów w ścianach lub podłogach w wilgotnych miejscach, jeśli nie są one już uszczelnione zgodnie z normami. Z chwilą wprowadzenia normy na rynku nie było żadnych rozwiązań, które mogłyby sprostać takiemu zadaniu. Ważne jest, aby po zainstalowaniu kołka była możliwość późniejszego przymocowania osprzętu do ściany – np. kosza półkowego w kabinie prysznicowej, samej kabiny prysznicowej lub wieszaka na ręczniki obok zlewu. Dzięki bliskim kontaktom z klientami fischer zorientował się, że brakuje takiego produktu na rynku. Firma fischer rozwiązała ten problem, udowadniając po raz kolejny swoje innowacyjne podejście do technologii zamocowań.

 

Co dokładnie kryje się za normą uszczelniającą DIN 18534?

Norma uszczelniająca DIN 18534 opisuje, w jaki sposób należy uszczelnić wnętrza pomieszczeń narażonych na działanie wody. Treścią normy jest uszczelnienie pomieszczeń, a tym samym także natrysków bez brodzika, z uwzględnieniem rodzaju połączenia, szerokości kołnierza oraz klasy ekspozycji na działanie wody. Odnosi się ona do połączeń za pomocą mankietu uszczelniającego, połączeń klejonych i zaciskowych wykonywanych na miejscu oraz połączeń fabrycznych. Norma DIN 18534 określa minimalną szerokość kołnierza i definiuje klasy ekspozycji na działanie wody, aby uszczelnienie było dostosowane do rzeczywistego obciążenia wodą. Spełnienie wymagań normy spoczywa na specjalistach od hydroizolacji, na producentach materiałów do hydroizolacji, ale dotyczy również projektantów, instalatorów, płytkarzy i glazurników.

Ponieważ nie wszystkie obszary w łazience lub kuchni mają taki sam kontakt z wodą (z taką samą ilością i częstotliwością działania wody), norma wskazuje różne klasy ekspozycji na wodę.

  • Klasa W0: Niska ekspozycja na wodę. Powierzchnie, które od czasu do czasu wchodzą w kontakt z rozpryskującą się wodą. Na przykład ściany w łazience poza prysznicem lub przestrzeń podłogi w toalecie.
  • Klasa W1: Umiarkowana ekspozycja na wodę. Powierzchnie, które wchodzą w kontakt z rozpryskującą się wodą, ale nie muszą wytrzymywać nagromadzonej wody. Na przykład ściany nad wannami lub prysznicami i podłogi z dala od strefy prysznicowej w łazience.
  • Klasa W2: Wysoka ekspozycja na wodę. Powierzchnie, które często wchodzą w kontakt z rozbryzgami i wodą użytkową, a także muszą wytrzymać gromadzenie się wody. Na przykład prysznice w obiektach sportowych lub basenach, powierzchnie podłogowe z odpływami lub prysznice na poziomie podłogi.
  • Klasa W3: Bardzo wysoka ekspozycja na wodę. Powierzchnie, które są narażone na częste rozpryskiwanie wody lub przez długi czas. Na przykład obszary w okolicy basenów, kuchni, pralni.

 

kołek DuoSeal

 

Elementy złączne, które były stosowane przed normą DIN, nie są już wystarczające

Problem uszczelniania odwiertów w wilgotnych pomieszczeniach istniał jeszcze przed powstaniem normy DIN. Kiedyś jednak był mniejszy niż obecnie. Z jednej strony wynika to ze zmienionej metody budowy, a z drugiej z większej świadomości problemu wśród klientów. Obecnie jest więcej prefabrykowanych domów, w których często stosuje się gipsowe materiały budowlane. Wilgoć może szybko doprowadzić do utraty stabilności konstrukcji. Przed normą nie było przepisów dotyczących uszczelniania odwiertu. Do zapewnienie wodoszczelności otworów najczęściej używano silikonu. Jednak całkowite uszczelnienie otworu wiertniczego nie było gwarantowane. Ściśle mówiąc, silikon nie jest szczeliwem, lecz złączem konserwacyjnym. Aby silikon zapewniał szczelność powinien być odnawiany co pięć lat.

 

Ułatwienia w montażu przy zastosowaniem fischer DuoSeal

Dla wykonawców budowlanych kołek DuoSeal przynosi pewne udogodnienia. Przede wszystkim fakt, że do uszczelnienia nie są potrzebne żadne dodatkowe materiały. DuoSeal to kompletny, samodzielny system połączony z wkrętem ze stali nierdzewnej (dodatkowo zapobiegający rdzewieniu). Montaż jest wyjątkowo prosty: trzeba wywiercić otwór, włożyć kołek, przymocować przedmiot wkrętem, dokręć go i gotowe.

 

Proste rozwiązanie skomplikowanego tematu

Rozwój produktu z pewnością nie był łatwy. Od zrodzenia się pomysłu na uszczelniający kołek, do wprowadzenia go na rynek minęły około 4 lata. W procesie tworzenia zostało przygotowanych około 30 różnych prototypów (z różnych materiałów), zanim powstał właściwy DuoSeal, spełniający wszystkie wymagania i zgodny z normą DIN. Cały proces rozwoju kołka charakteryzował się silną i stałą wymianą informacji z ekspertami i inżynierami z branży hydroizolacji. Po wielu fazach optymalizacji, wielu próbach i ulepszeniach oraz testach na wodoszczelność, fischer stworzył DuoSeal.

 

Od problemu do właściwego rozwiązania

W myśl idei stworzenia wodoszczelnego kołka specjaliści fischer założyli, że składnik chemiczny jest niezbędny do osiągnięcia efektu uszczelnienia. Jednak składnik chemiczny wymagałby określonego czasu suszenia, co skomplikowałoby aplikację. Dodatkową dużą wadą produktu chemicznego byłby pewien okres trwałości i konieczność wymiany na nowy. Dlatego eksperci fischer szukali rozwiązania z tworzywa sztucznego.

 

Z czego składa się DuoSeal i jak działa?

Szary plastik w DuoSeal nie jest taki sam, jak zwykle jest używany w kołkach fischer. Charakteryzuje się on wysoką płynnością. Szary materiał został połączony z czerwonym komponentem, który składa się z solidnego, niepłynnego tworzywa sztucznego. Dzięki specjalnej geometrii kołek osiąga pożądany efekt. Wystarczy nacisnąć kołek podczas wkręcania, wtedy materiały są wypychane na zewnątrz, a szare tworzywo sztuczne wpływa do wnęk otworu wiertniczego. Podczas dokręcania dodatkowy nacisk jest przenoszony na szare tworzywo sztuczne przez stabilny czerwony składnik, tak że wypełnia on nawet najmniejsze zagłębienia w otworze wiertniczym. Dodatkową szczelność zapewnia szeroka krawędź przy wejściu kołka, która działa jak tarcza dociskająca. Rowki w trzpieniu kołka kompensują nierówności w wierconym otworze, zapewniając uszczelnienie.

 

kołek DuoSeal

Odpowiednio dobrane składniki kołka zapewniają bezpieczne uszczelnienie otworów wiertniczych w szerokiej gamie materiałów budowlanych.

 

DuoSeal testowany w ekstremalnych warunkach

Już w trakcie rozwoju kołka firma fischer przeprowadziła wiele wewnętrznych testów w zakresie aplikacji i uszczelniania. Kiedy eksperci fischer byli pewni, że osiągnęli zamierzony cel, poprosili o przetestowanie funkcji nowego kołka przez zewnętrzny niezależny instytut specjalizujący się w hydroizolacji, który potwierdził uszczelniające właściwości DuoSeal.

 

Testy zewnętrzne wyglądały dość ekstremalne. Chociaż w normie hydroizolacyjnej zdefiniowano różne klasy ekspozycji na wodę, istnieje tylko jedna zdefiniowana procedura testowa – dla najwyższej klasy ekspozycji na wodę W3. Zgodnie z normą odwiert można jednak umieścić tylko w obszarach do W1. Ponieważ jednak klasa W1 nie ma własnej oficjalnej procedury testowej, nie mieliśmy innej opcji niż przetestowanie DuoSeal zgodnie z wymaganiami klasy W3.

 

Wymagania jakie musiał spełnić kołek DuoSeal w teście dla klasy W3

DuoSeal został poddany testowi na wytrzymałość pod prysznicem. Oznacza to, że zamontowany kołek był zalewany naprzemiennie ciepłą i zimną wodą przez 1500 cykli: jedna minuta zimnej wody o temperaturze 10oC, jedna min. przerwy, jedna min. gorącej wody o temperaturze 60oC i druga min. przerwy – w teście zasymulowano 100 godzin prysznica. Zastosowano również drugi test w celu sprawdzenia nieprzepuszczalności nagromadzonej wody. W tym celu system kołków musiał wytrzymać słup wody o wysokości 20 cm przez 28 dni. Są to więc ekstremalne testy i warunki, które w rzeczywistości nie występują w praktyce w zwykłym gospodarstwie domowym. Kołki DuoSeal przeszły testy bezbłędnie, przy czym inne kołki wyraźnie zawiodły w testach porównawczych.

kołek DuoSeal

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz też:

DuoPower marki fischer to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się do każdego podłoża

Specjalistyczne wkręty do drewna fischer

ULTRACUT FBS II firmy fischer – nowy standard zakotwień w betonie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in