Farma fotowoltaiczna w Wierzbicy na terenie byłej cementowni

08.04.2021

Farma fotowoltaiczna w Wierzbicy to nowa inwestycja Lafarge. Zrealizuje ją firma Qair Polska, która wydzierżawi ją na 30 lat i będzie dostarczała całą wyprodukowaną energię inwestorowi.

 

Farma fotowoltaiczna w Wierzbicy w woj. mazowieckim pozwoli Lafarge w Polsce na zwiększenie wolumenu wykorzystywanej energii z odnawialnych źródeł energii. Firma jest znaczącym producentem cementu, kruszyw i betonu.

 

Farma fotowoltaiczna w Wierzbicy

Teren byłej cementowni w Wierzbicy

 

Na terenie byłej cementowni w Wierzbicy, na powierzchni 48 ha powstanie instalacja fotowoltaiczna o mocy 30 MW. Wygeneruje ona energię o wielkości do 10% zapotrzebowania firmy do produkcji cementu. Jest to kolejny krok w realizacji jednego z celów zrównoważonego rozwoju Lafarge w Polsce. Do 2025 roku 100% energii producenta ma pochodzić ze źródeł odnawialnych, w tym 50% poprzez bezpośredni udział w inwestycjach, tj. farmy fotowoltaiczne oraz wiatrowe czy produkcja energii z odzysku ciepła.

Farma fotowoltaiczna w Wierzbicy będzie realizowana przez firmę Qair Polska, która na mocy podpisanej z Lafarge umowy wydzierżawi teren 48 ha na 30 lat. Natomiast Lafarge będzie odbierał całość energii produkowanej z farmy. Jednocześnie strony uzgodniły, iż gwarancje pochodzenia tej zielonej energii będą przekazane przez Qair Polska spółce Lafarge. W zależności od przebiegu formalno-prawnych procedur, uruchomienie farmy nastąpi w ciągu 2–4 lat.

Budowa jest też dobrym przykładem udanego zagospodarowania terenów poprzemysłowych w Wierzbicy, dzięki czemu będą one mogły być wykorzystane do wspierania produkcji czystej, odnawialnej energii.

– Grupa LafargeHolcim jako pierwszy globalny producent materiałów budowlanych i pierwsza firma w sektorze cementowym podjęła ambitne wyzwanie redukcji emisji CO2, podpisując deklarację Net-Zero Pledge. Do 2030 roku cała grupa zredukuje emisję o 20% w porównaniu z rokiem 2018. W Polsce ambicją Lafarge jest osiągnięcie 55% poziomu redukcji w porównaniu do 1990 roku. Aby to osiągnąć, realizujemy ambitne cele w zakresie dekarbonizacji i zrównoważonego rozwoju. Prowadzimy modernizację Cementowni Małogoszcz, gdzie obniżymy emisję CO2 o 20% i zużycie energii o ⅓. Budowa farmy fotowoltaicznej w Wierzbicy to kolejny krok do realizacji naszej ambicji w obszarze zmniejszenia emisji przy wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych – mówi Xavier Guesnu, prezes zarządu Lafarge w Polsce.

 

Przeczytaj też: Farma fotowoltaiczna Zwartowo – największa w Europie Środkowo-Wschodniej

Farma fotowoltaiczna w Jaworznie zaczęła pracę

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in