Niedawno na polskim rynku budowlanym pojawiła się innowacyjna technologia Ytong Panel SWE. To wielkowymiarowe płyty z betonu komórkowego, które produkowane są każdorazowo pod konkretną inwestycję. Elementy mają wysokość danej kondygnacji, co pozwala budować prawie 4 razy szybciej niż w tradycyjnych technologiach drobnowymiarowych!
Wielkowymiarowe płyty zbrojone z betonu komórkowego Ytong dostępne były dotychczas w systemach, które wymagały konstrukcji wsporczej – żelbetowej lub stalowej, umożliwiając szybką realizację wielkich hal, np. pod centra logistyczne.
Nowością na polskim rynku jest system Ytong Panel SWE. To płyty, które pozwalają na ekspresowy montaż ścian konstrukcyjnych – zewnętrznych i wewnętrznych. Elementy dostępne są w grubościach 20-24 cm i o długości do 290 centymetrów. Płyty Ytong Panel SWE występują w odmianie P4/600, która charakteryzuje się wytrzymałością na ściskanie 4 N/mm2.
Główną zaletą systemu jest najwyższe tempo budowy. Dwuosobowa brygada monterów wraz z operatorem dźwigu przez 8 godzin jest w stanie postawić nawet 150 m² przegród!
Dzięki szerokiemu wachlarzowi produktów system Ytong Panel SWE pozwala wznosić ściany we wszystkich typach domów jednorodzinnych, w tym szeregowych, jak i niższych budynkach wielorodzinnych oraz użyteczności publicznej.
Ytong Panel SWE, model 3D
Szybka budowa, mniejsza liczba rąk do prac
Od wielu lat na polskim rynku pracy dotkliwie odczuwalny jest brak wykwalifikowanych robotników budowlanych. Dlatego coraz popularniejsze stają się technologie, które zmniejszają zapotrzebowanie na liczbę pracowników, jak i przyspieszają proces budowy.
Do łask wraca prefabrykacja, a także jej nowoczesny odpowiednik – systemy wielkoformatowe. Wiążą się one również z mechanizacją prac na budowie. Odpowiedzią na zapotrzebowanie współczesnego rynku są elementy ścienne Ytong Panel SWE. Ten innowacyjny system łączy zalety prefabrykacji z właściwościami betonu komórkowego, w szczególności z wysoką izolacyjnością termiczną przegród, sprawdzoną jakością oraz najwyższą dokładnością wymiarową elementów.
Duża wydajność prac w technologii Ytong Panel SWE pozwala zmniejszyć liczbę pracowników. Dwuosobowa ekipa z operatorem dźwigu zastępuje trzyosobowy zespół murarski.
Projektowanie w BIM
Producent płyt Ytong Panel SWE, firma Xella Polska, zapewnia pełne wsparcie projektowe każdej inwestycji realizowanej w tym systemie. Zamawiający otrzymuje projekt konstrukcji budynku oraz dokładny plan montażowy wszystkich ścian, które zostaną wykonane w technologii BIM.
Na podstawie projektu w zakładzie Ytong produkowane są elementy Ytong Panel SWE. Dostarczane są na budowę wraz z planami montażowymi z numerami pozycji prefabrykatów. Minimalizuje to ryzyko pomyłek na etapie realizacji. Oznacza to również brak konieczności docinania elementów, co przekłada się na mniejsze zużycie sprzętu, jak i brak odpadów budowlanych.
System wyróżnia się więc olbrzymią wydajnością prac. Umożliwia również dokładne zaplanowanie logistyki budowy.
Rys. Płyty Ytong Panel SWE, model BIM
Mechanizacja prac
Płyty Ytong Panel SWE montuje się przy pomocy dźwigu, co w połączeniu z wielkimi wymiarami elementów pozwala wielokrotnie zwiększyć tempo wznoszenia ścian. Kondygnacja typowego domu powstaje zwykle w jeden dzień.
W przypadku mniejszych projektów montaż można zaplanować również bezpośrednio z samochodu dostawczego. W takim przypadku należy zapewnić odpowiedni dojazd, jak i wyposażenie pojazdu w HDS.
Elementy produkowane są na pełną wysokość pomieszczenia. Wystarczy je postawić na wymurowanej uprzednio warstwie startowej z drobnowymiarowych bloczków Ytong.
Inne zalety systemu
Dzięki maksymalnej prefabrykacji elementów, zyskuje się najwyższą jakość ścian. Gładka powierzchnia murów wykonanych z płyt Ytong Panel SWE przekłada się na ich łatwe i tańsze wykończenie, bo oznacza mniejsze zużycie materiałów na tynki.
Elementy Ytong Panel SWE, podobnie jak inne materiały Ytong, charakteryzują się niepalnością i klasą reakcji na ogień A1. Dostępne produkty mają odporność ogniową EI 360, REI 240.
Masywna i wytrzymała konstrukcja ścian z płyt Ytong Panel SWE pozwala na mocowanie do nich nawet ciężkich przedmiotów czy okładzin fasady. Z drugiej strony, z racji właściwości betonu komórkowego, możliwe jest również łatwe i szybkie wykonywanie bruzdowania czy wycinanie otworów.
System Ytong Panel SWE, choć jest nowością na polskim rynku, został już zastosowany w wielu inwestycjach mieszkaniowych i publicznych w całym kraju.
Dowiedz się więcej o systemie Ytong Panel SWE: https://www.xella.pl/pl_PL/Ytong-Panel-SWE
Zobacz film z montażu płyt Ytong Panel SWE: https://youtu.be/_E7tcUZVgGQ