Dworzec w Żelistrzewie to nowoczesny obiekt odpowiadający potrzebom regionu, zrealizowany jako innowacyjny dworzec systemowy.
Dworzec w Żelistrzewie w województwie pomorskim znajduje się przy linii kolejowej nr 213. To jeden z obiektów ujętych w szerszym projekcie modernizacji i budowy dworców na linii kolejowej obsługującej Półwysep Helski. Jest to tzw. innowacyjny dworzec systemowy (IDS), zrealizowanym według autorskiej koncepcji PKP S.A. Parterowy obiekt dostosowano wielkością do obecnego zapotrzebowania podróżnych. Pasażerowie mogą korzystać z zewnętrznej, osłoniętej wiaty, w której znajdują się miejsca do oczekiwania na pociąg. O przyjazdach i odjazdach składów informują elektroniczne tablice. W budynku znajduje się również toaleta.
Dworzec w Żelistrzewie dostosowano do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zlikwidowane zostały bariery architektoniczne, a także zamontowano ścieżki dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących oraz mapy dotykowe. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowano toaletę.
Metamorfozę przeszło także otoczenie budynku. Wybudowano tu niewielki parking dla samochodów osobowych, na którym znalazły się także wydzielone miejsca dla podróżnych z niepełnosprawnościami. Pod zadaszeniem zamontowano stojaki oraz słupek ze stacją naprawczą dla rowerów. Pojawiły się także elementy małej architektury, takie jak ławki i kosze, i uporządkowano tereny zielone.
Całkowity koszt budowy dworca w Żelistrzewie wyniósł za 4,5 mln zł brutto. Inwestycja prowadzona była w formule „projektuj i buduj”. Za realizację inwestycji odpowiadało konsorcjum firm Heli Factor Sp. z o.o. i MERX Sp. z o.o. Jego budowa została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Źródło: PKP S.A.
Przeczytaj też:
Dworzec w Szymankowie po przebudowie
Dworzec Pionki oddany do użytku
Dworzec w Olsztynku po renowacji
Dworzec w Kołobrzegu odrestaurowany