Dworzec w Szepietowie przeszedł gruntowny remont. Koszt inwestycji wyniósł 5,4 mln zł.
Dworzec w Szepietowie otwarto dla pasażerów po modernizacji. Budynek ma 130 m² powierzchni użytkowej. Podróżni mają do dyspozycji klimatyzowany hol pełniący funkcję poczekalni, zaaranżowany w odcieniach jasnych szarości. Na suficie umieszczono futurystyczne białe oprawy oświetleniowe w kształcie litery X. Interesującym elementem wystroju wnętrza będą wielkoformatowe zdjęcia przedstawiające historyczny dworzec w Szepietowie wybudowany w XIX w., który zniszczono podczas II wojny światowej. W poczekalni zamontowano ergonomiczne ławki, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz defibrylator. Toalety dworcowe przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z małymi dziećmi.
Renowację przeszła również elewacja dworca, którą zyskała cieplejszą, utrzymaną w odcieniach koloru żółtego barwę. Na fasadzie budynku od strony torów, nad wejściem do holu, zamontowano nowy, przestrzenny i podświetlany logotyp PKP S.A. z nazwą dworca, a tuż nad nim okrągły zegar. Ciekawostką historyczną na elewacji północno-zachodniej jest niewielki historyczny reper z oznaczeniem P.K.P. oraz orłem.
Dworzec w Szepietowie wyposażono w proekologiczne rozwiązania. Dzięki jego dociepleniu, montażowi stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności cieplnej ograniczono straty ciepła w budynku. Zastosowano energooszczędne oświetlenie dworca. Zainstalowano system BMS (Building Management System) sterujący urządzeniami i instalacjami w obiekcie, dzięki któremu zoptymalizowano zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Budynek wyposażono także w nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowy.
Dworzec pozbawiono barier architektonicznych oraz wprowadzono na nim usprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. podjazdy prowadzące do wejść do dworca, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz mapy dotykowe z planem dworca.
Przearanżowany został teren wokół dworca. Ułożono tam nową nawierzchnię oraz zamontowano elementy małej architektury, tj. ławki, kosze i lampy oświetleniowe. Uporządkowano zieleń oraz wyznaczono dwa miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Powstała wiata rowerowa ze stojakami i stacją napraw.
Koszt remontu dworca w Szepietowie wyniósł 5,4 mln zł brutto. Inwestycja była realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023, z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A., wykonawcą robót budowlanych – PB Pożarski Budownictwo Sp. z o.o., a dokumentację projektową przygotowało Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji AllPlan Sp. z o.o.
Źródło: PKP S.A.
Czytaj także: