Dworzec PKP Grudziądz zostanie odnowiony i zmodernizowany. Wartość inwestycji wyniesie 59,9 mln zł.
Dworzec PKP Grudziądz został wybudowany w latach 1963–1965 i jest cennym przykładem powojennego modernizmu. Zaprojektował go Zbigniew Czekanowski. Dworzec został oddany do użytku z okazji 900-lecia Grudziądza, a w roku 2021 został wpisany do rejestru zabytków.
Dworzec PKP Grudziądz będzie zmodernizowany. Zakres realizowanych prac obejmie m.in. wymianę fasady zewnętrznej z konstrukcją oraz stolarką. Wykonane zostanie także docieplenie budynku od zewnątrz. Naprawiony będzie dach, a na nim zamontowane panele fotowoltaiczne.
Przebudowane i wyremontowane zostanie również wnętrze dworca w Grudziądzu, z zachowaniem i odtworzeniem elementów historycznych. Z kolei podwieszany sufit z płyt pilśniowych zastąpią płyty laminowane HPL. Renowacji zostanie poddana także metaloplastyka oraz – po uprzednim oczyszczeniu – kamienne okładziny.
Zmodernizowany Dworzec PKP Grudziądz zostanie wyposażony w windę i pochylnie, a do dyspozycji pasażerów (na poziomie –1) zostaną oddane garaże oraz lokale usługowe. Na parterze znajdować się będą m.in.: hol, poczekalnia, kasy, ogólnodostępne toalety, posterunek SOK oraz lokale handlowe.
Umowę na modernizację zabytkowego Dworca Kolejowego PKP w Grudziądzu podpisano z firmą Budimex S.A. Wartość kontraktu to 59,9 mln zł. Prace potrwają 20 miesięcy, a w ich trakcie mieszkańcy będą korzystać z dworca tymczasowego.
W ostatnim czasie Budimex oddał do użytku zmodernizowany zabytkowy dworzec w Białymstoku oraz dworzec we Włocławku. Zaawansowane prace trwają na dworcu w Toruniu oraz przy jednej z największych w Polsce inwestycji tego typu – Stacji Warszawa Zachodnia.
Źródło: Budimex S.A.
Czytaj także:
Rokiciny będą miały nowy dworzec