Dworzec kolejowy Bydgoszcz Zachód zmodernizowany

01.09.2023

Dworzec kolejowy Bydgoszcz Zachód przeszedł generalny remont. Dzięki temu stał się nowoczesnym, przyjaznym środowisku obiektem.

 

Dworzec kolejowy Bydgoszcz Zachód

 

Dworzec kolejowy Bydgoszcz Zachód przeszedł modernizację w rok. Renowację przeszła elewacja, która zyskała nową, jasną kolorystykę. Pojawiły się na niej także nowy zegar oraz podświetlane napisy z nazwą stacji. Niewielkiej zmianie uległa bryła budynku – przed wejściem do poczekalni powstał zadaszony przedsionek, pod którym będzie można oczekiwać na przyjazd pociągu. Wnętrze dworca jest utrzymane w bieli i szarościach oraz doświetlone dzięki dużym oknom umieszczonym w elewacji i wielkoformatowej szklanej witrynie przy wejściu głównym, a także za pomocą nowoczesnych, kwadratowych opraw podwieszanych do sufitu. W klimatyzowanej poczekalni zamontowano ławki, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż przy poczekalni znalazły się toalety. Pozostałą powierzchnię dworca zajęły pomieszczenia techniczne. Dzięki przebudowie dworzec kolejowy Bydgoszcz Zachód stał się przyjazny także dla osób z niepełnosprawnościami. W budynku zamontowano nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym monitoring.

Dworzec kolejowy Bydgoszcz Zachód jest przyjazny środowisku. Zamontowano w nim i jego otoczeniu energooszczędne oświetlenie w technologii LED. Z kolei poprzez ocieplenie budynku oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej ograniczono straty ciepła. Dzięki systemowi inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS), który steruje systemami i urządzeniami na dworcu zoptymalizowano zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

W otoczeniu dworca zamontowano nowe oświetlenie oraz elementy małej architektury, w tym ławki i kosze. Ułożono również nową nawierzchnię, a przy budynku znalazły się miejsca postojowe dla samochodów osobowych.

Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przebudowa dworca kosztowała 5 mln zł brutto. Wykonawcą robót budowlanych było Przedsiębiorstwo Remontowo Budowlane AGAD sp. z o.o. z Torunia, a dokumentację projektową przebudowy dworca opracowała pracownia WK Architekci sp. z o.o. ze Swarzędza.

 

Źródło: PKP S.A.

 

Przeczytaj też:

Dworzec kolejowy w Sochaczewie zmodernizowany

Stacja Ostróda zostanie zmodernizowana

Dworzec we Włocławku gotowy

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in