Dworzec kolejowy Bydgoszcz Zachód przeszedł generalny remont. Dzięki temu stał się nowoczesnym, przyjaznym środowisku obiektem.
Dworzec kolejowy Bydgoszcz Zachód przeszedł modernizację w rok. Renowację przeszła elewacja, która zyskała nową, jasną kolorystykę. Pojawiły się na niej także nowy zegar oraz podświetlane napisy z nazwą stacji. Niewielkiej zmianie uległa bryła budynku – przed wejściem do poczekalni powstał zadaszony przedsionek, pod którym będzie można oczekiwać na przyjazd pociągu. Wnętrze dworca jest utrzymane w bieli i szarościach oraz doświetlone dzięki dużym oknom umieszczonym w elewacji i wielkoformatowej szklanej witrynie przy wejściu głównym, a także za pomocą nowoczesnych, kwadratowych opraw podwieszanych do sufitu. W klimatyzowanej poczekalni zamontowano ławki, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż przy poczekalni znalazły się toalety. Pozostałą powierzchnię dworca zajęły pomieszczenia techniczne. Dzięki przebudowie dworzec kolejowy Bydgoszcz Zachód stał się przyjazny także dla osób z niepełnosprawnościami. W budynku zamontowano nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym monitoring.
Dworzec kolejowy Bydgoszcz Zachód jest przyjazny środowisku. Zamontowano w nim i jego otoczeniu energooszczędne oświetlenie w technologii LED. Z kolei poprzez ocieplenie budynku oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej ograniczono straty ciepła. Dzięki systemowi inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS), który steruje systemami i urządzeniami na dworcu zoptymalizowano zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.
W otoczeniu dworca zamontowano nowe oświetlenie oraz elementy małej architektury, w tym ławki i kosze. Ułożono również nową nawierzchnię, a przy budynku znalazły się miejsca postojowe dla samochodów osobowych.
Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przebudowa dworca kosztowała 5 mln zł brutto. Wykonawcą robót budowlanych było Przedsiębiorstwo Remontowo Budowlane AGAD sp. z o.o. z Torunia, a dokumentację projektową przebudowy dworca opracowała pracownia WK Architekci sp. z o.o. ze Swarzędza.
Źródło: PKP S.A.
Przeczytaj też:
Dworzec kolejowy w Sochaczewie zmodernizowany
Stacja Ostróda zostanie zmodernizowana