Przy słupskim oddziale DHL Parcel Polska zrealizowano pierwszą dla tej firmy instalację fotowoltaiczną. Zamontowano 153 panele fotowoltaiczne, których moc jest równa 50 kWp.
Kolejne instalacje fotowoltaiczne dla DHL Parcel Polska powstaną do końca 2020 roku. Inwestycje mają zapewnić niezależność energetyczną obiektów należących do firmy. Do realizacji zadania w Słupsku wybrano firmę FOTON Technik, należącą do Grupy Innogy.
Projekt montażu instalacji fotowoltaicznych w terminalach naszej firmy jest częścią globalnej strategii GoGreen, której celem jest redukcja emisji CO2 do zera do 2050 roku. Tylko w Słupsku, gdzie uruchomiliśmy pierwszą instalację fotowoltaiczną, zamontowaliśmy 153 panele, których moc jest równa 50 kWp. Dzięki podłączeniu ich do zewnętrznej sieci, produkujemy słoneczną energię elektryczną na potrzeby naszego terminala. Taka ilość energii – 50 MWh w skali roku – zaspokoi aż 25% rocznego zapotrzebowania obiektu. Oznacza to, że przez jeden kwartał nasza działalność nie będzie generowała emisji CO2. Dzięki temu ponad 50 ton dwutlenku węgla nie trafi do środowiska. Kolejne instalacje fotowoltaiczne pojawią się w naszych jednostkach w całej Polsce m.in. we Włocławku, Kielcach, Bydgoszczy, Bielsku-Białej, Ciechanowie, czy Gdańsku. Jesteśmy przekonani, że inwestycje w odnawialne źródła energii i przedsięwzięcia związane z ochroną klimatu takie jak fotowoltaika, czy elektrownie wiatrowe to właściwy kierunek. Jako lider zielonej logistyki wdrażamy innowacyjne rozwiązania w tym zakresie, wyznaczając kierunki rozwoju branży w kontekście proekologicznym – mówi Agnieszka Świerszcz – Prezes Zarządu DHL Parcel Polska.
Fot. innogy Polska
Zobacz też:
Rynek fotowoltaiki rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów OZE w Polsce. W 2019 roku osiągnęliśmy przyrost nowych mocy na poziomie około 0,9 GW i z udziałem przyrostu mocy wynoszącym 5,5% uplasowaliśmy się w pierwszej piątce w Unii Europejskiej.
Inwestycje w instalacje OZE są w Polsce ostatnimi czasy bardzo popularne. Przykładem są ogniwa fotowoltaiczne, gdzie popyt znacznie przewyższa podaż. Tak duże zainteresowanie inwestycjami w odnawialne źródła energii – zarówno wśród gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców – może doprowadzić do średniorocznego wzrostu liczby inwestycji prosumenckich na poziomie co najmniej 1 GW. Jednak – aby tak się stało – potrzebne są działania w kierunku poprawy samowystarczalności energetycznej przedsiębiorców – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu, Konfederacja Lewiatan. (źródło: newseria.pl)
FOTON Technik
DHL Parcel Polska