Czy wibroizolacja to kosztowna fanaberia?

Artykuł sponsorowany

07.03.2022

Użytkownicy budynków coraz częściej zwracają uwagę na mechaniczne wibracje, pochodzące z zainstalowanych urządzeń.

 

Rosnąca świadomość mieszkańców wymusza zmianę podejścia całej branży budowlanej oraz właścicieli nieruchomości. Najczęstszym źródłem wibracji są urządzenia na stałe przymocowane do stropów, ścian czy podłoża. Podczas pracy wytwarzają drgania, które w wyniku nieprawidłowego montażu są przekazywane na strukturę budynku i stają się odczuwalne przez mieszkańców.

 

Najskuteczniejszym sposobem tłumienia drgań jest ich izolowanie od konstrukcji nośnej poprzez zastosowanie materiałów wibroizolacyjnych. Odpowiednio dobrane izolatory wibroakustyczne powinno się umieszczać bezpośrednio między konstrukcją wsporczą a urządzeniem wytwarzającym niepożądane drgania – wtedy mogą pochłonąć skutecznie aż do 99% generowanych wibracji.

 

Dowiedz się więcej >> Wibroizolatory dla urządzeń i instalacji >>>

 

wibroizolacja

 

Należy podkreślić, że zaplanowanie metod redukcji drgań na etapie projektowania jest zdecydowanie tańsze niż przebudowa istniejącej instalacji. W koszcie takich napraw musimy uwzględnić audyt, wynagrodzenie wykonawcy oraz ewentualne odszkodowanie wypłacane osobom składającym reklamacje. Dodatkowy koszt, który generują urządzenia wibroizolacyjne, to zazwyczaj około 1–2% kosztów całej instalacji, w związku z tym warto go rozważać już na etapie projektowania.

 

 

 

 

 

 

Zobacz też: Modułowe podesty serwisowe na dachu

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in