Rozpoczyna się cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. Przez Internet można już pobierać i wypełniać formularze dotyczące procesu budowlanego. Jesienią 2020 będzie możliwe przesyłanie dokumentacji budowlanej online, a pod koniec roku w ten sposób inwestor złoży wniosek o pozwolenie na budowę.
O potrzebie cyfryzacji procesu budowlanego w środowiskach związanych z budownictwem mówi się od lat. Pandemia COVID-19 sprawiła, że cyfryzacja w sektorze budownictwa jest już koniecznością.
28.07.2020 r. Rada Ministrów przyjęła poprawki do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Obejmuje on zmianę kilkunastu ustaw.
Zmiany w Prawie budowlanym wprowadzą dla inwestora możliwość składania niektórych wniosków i dokonywania zgłoszeń w procesie budowlanym w postaci elektronicznej. Pozwolą także na dołączanie do wniosków (zgłoszeń) kopii dokumentów zamiast ich oryginałów. Wszystko to umożliwi w wielu sprawach kontakt obywatela z organem bez konieczności wychodzenia z domu.
Inwestor będzie korzystał ze specjalnego generatora udostępnionego na rządowej stronie internetowej https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/. Na tej stronie wypełni wniosek (zgłoszenie, zawiadomienie), załączy skan lub zdjęcie dokumentów wymagających dołączenia (których oryginał posiada w postaci papierowej) i kompletny wniosek (zgłoszenie, zawiadomienie) wyśle przez Internet.
Jednocześnie zachowana zostanie dotychczasowa forma składanej dokumentacji do organów administracji budowanej, czyli papierowa. Zainteresowany będzie miał od tej pory możliwość wyboru, czy chce w procesie budowlanym kontaktować się z organem w postaci elektronicznej, czy papierowej.
Zobacz też:
Dzięki poprawce drogą elektroniczną będzie można złożyć:
- zgłoszenie robót budowlanych (z wyjątkiem tych zgłoszeń, do których konieczne jest dołączenie projektu),
- wniosek o pozwolenie na rozbiórkę,
- zgłoszenie rozbiórki,
- wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę,
- wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych,
- wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia,
- zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych,
- wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości,
- zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego dostępny jest harmonogram procesu cyfryzacji:
https://www.gunb.gov.pl/strona/cyfryzacja
Jakie będą kolejne kroki w cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego?
Ułatwienia, które przyniesie serwis e-budownictwo to dopiero początek. Kolejne etapy to:
- wprowadzenie Elektronicznego Dziennika Budowy;
- nowy elektroniczny centralny rejestr osób, które mają uprawnienia budowlane;
- konto inwestora w serwisie e-budownictwo;
- mozliwość (pod koniec 2020 roku) złożenia wniosku o pozwolenie na budowę całkowicie elektronicznie, wraz z załącznikami i podpisanego za pomocą profilu zaufanego.
W 2019 roku wydano 99 833 pozwolenia dla budynków jednorodzinnych i 5301 pozwoleń dla budynków wielorodzinnych. Do tej pory każdy wniosek dostarczony przez interesariusza, w wersji papierowej, przechodził przez ręce urzędnika. Po wprowadzeniu nowych rozwiązań urzędy zostaną odciążone, a inwestor zaoszczędzi czas.
Ministerstwo Rozwoju