Circle Wood – nietypowy dom w podwarszawskim Izabelinie

06.08.2021

Dom Circle Wood powstał na dużej, piaszczystej działce w lesie pod Warszawą. To oryginalny projekt zrealizowany w harmonii z naturą.

 

Budynek o powierzchni 400 m kw., wykonany w konstrukcji żelbetowej, obłożony jest panelami z drewna okume, które pochodzi z zachodniej Afryki. Ten egzotyczny materiał dobrze wpisał się w leśny krajobraz.

Circle Wood nie przytłacza wielkością, choć z zewnątrz może imponować skalą. Wszystko za sprawą nadwieszonej, owalnej ramy, która domyka zabudowę garażu i otwartej strefy spa w harmonijnym okręgu.

 

Circle Wood

 

Pomyślałem o domu jak o wielkim kawałku pnia. Projektowanie poprzez redukcję przypominało ciosanie w drewnie kieszeni pomieszczeń i kameralnych, półprywatnych, przeszklonych wnęk. W ten sposób użytkownicy mogą poczuć się jakby stale spacerowali wśród drzew. Jest tu wiele przeszkleń rozmywających granice. Działka zapewnia swobodę, wręcz intymność obcowania z naturą i architekturą – tłumaczy ideę projektu Circle Wood jego autor, Przemek Olczyk z warszawskiego biura Przemek Olczyk Mobius Architekci.

 

Circle Wood

 

Inwestor ceni sobie prywatność, ale jednocześnie nie chciał zamykać się na piękno otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego. Odpowiedzią na te pozornie wykluczające się założenia projektowe jest atrium, w którego centralnej części pozostawiono strzeliste sosny. Ta przestrzeń przyjemnie i harmonijnie „wprowadza” przyrodę do wnętrza domu, pełnego światła dziennego, naturalnych materiałów i wielkich przeszkleń.

 

Zobacz:

Ekologiczny Dom Robak

Budowa domów jednorodzinnych – niektóre wady i błędy

Eko przedszkole o oryginalnym wyglądzie

Budownictwo ekologiczne z ziemi

 

Circle Wood

 

Wnętrze przypomina prywatną galerię sztuki zaprojektowaną w harmonii z naturą. Mocnym elementem wpływającym na odbiór wnętrza jest rzeźbiarska wstęga schodów, które same w sobie stanowią artystyczny element architektury budynku. Pozostałe pomieszczenia cechuje wyrafinowana gra naturalnymi materiałami. Piaszczysty krajobraz z wysokimi trawami i sosnami porastającymi okolicę tworzy zaś zmienne w czasie tło.

 

Circle Wood

 

Wycięte w olbrzymim pniu wnęki pozwoliły na czytelne wydzielenie stref poszczególnych funkcji. Taki układ zapewnił mieszkańcom poczucie prywatności, ale też bliski kontakt z przyrodą.

 

Circle Wood

 

 

Dom charakteryzuje powściągliwość detalu. Podkreślona jest przez to elegancja materiałów i prostota bryły. Circle Wood dzięki harmonijnemu wpisaniu w krajobraz zmienia się w zależności od pogody, pór dnia i roku.

 

Projekt: Przemysław Olczyk Mobius Architekci

Realizacja: 2020 rok.

Powierzchnia: 400 m kw.

 

Zdjęcia: Paweł Ulatowski

 

Sprawdź: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in