Budownictwo w nowym rządzie 2019

18.11.2019

Budownictwo trafi do Ministerstwa Rozwoju. Inne resorty powiązane z branżą budowlaną to Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Klimatu oraz Ministerstwo Środowiska. Kim są nowi ministrowie?

 

15 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd.

 

Fot. Adam Guz / KPRM

 

Budownictwo wraz z turystyką trafiło do nowego Ministerstwa Rozwoju, na czele którego stanęła Jadwiga Emilewicz. Pani minister w latach 2018-2019 pełniła funkcję ministra przedsiębiorczości i technologii. Od listopada 2015 r. sprawowała stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju. W latach 1999-2002 pracowała w Departamencie Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jest absolwentką Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ otworzyła przewód doktorski. Jest stypendystką Uniwersytetu Oxford oraz programu American Council on Germany, Dräger Foundation, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius. Od 2003 r. związana z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. J. Tischnera w Krakowie.

 

Szef Ministerstwa Infrastruktury nie zmienił się – nadal nim będzie Andrzej Adamczyk – poseł kilku sejmowych kadencji i wieloletni wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury. Od listopada 2015 r. do stycznia 2018 r. pełnił funkcję ministra infrastruktury i budownictwa. 9 stycznia 2018 r. został powołany na urząd ministra infrastruktury. Funkcję tę pełnił do 15 listopada 2019 r.

 

Zobacz też: Rekordowa wartość polskiego rynku budowlanego

 

Z Ministerstwa Środowiska zostało wydzielone Ministerstwo Klimatu, którego szefem został Michał Kurtyka – absolwent paryskiej uczelni Ecole Polytechnique oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Pracę doktorską obronił na Uniwersytecie Warszawskim. Był wykładowcą w zakresie zarządzania zmianą, ekonomii, organizacji rynku i strategii przemysłowej na Uniwersytecie Warszawskim, Collegium Civitas oraz Oxford Programme On Modern Poland. Karierę zawodową rozpoczął w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Od 1 stycznia 2016 r. był sekretarzem stanu w Ministerstwie Energii, gdzie odpowiadał za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii, realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym, prowadzenie relacji międzynarodowych z państwami oraz organizacjami międzynarodowymi. 27 kwietnia 2018 r. powołany na stanowisko Pełnomocnika ds. Prezydencji COP 24 – szczytu klimatycznego ONZ w Polsce. 2 grudnia 2018 r. został Prezydentem COP 24. Od lipca 2018 r. pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska.

 

Ministrem – członkiem Rady Ministrów odpowiedzialnym za resort środowiska został Michał Woś. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studia menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od listopada 2015 roku był doradcą Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który w 2016 roku powierzył mu stanowisko szefa Gabinetu Politycznego. Był członkiem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. 5 czerwca 2017 roku został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W październiku 2018 został wybrany na radnego sejmiku śląskiego. 21 listopada 2018 znalazł się w zarządzie województwa. W czerwcu 2019 r. został ministrem ds. pomocy humanitarnej.

 

Zobacz: Branża budowlana – przychody spółek, problemy, prognozy

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in