Apro Construction to spółka wyspecjalizowana w kompleksowej budowie budynków wielorodzinnych, jednorodzinnych oraz usługowych. O zarządzaniu firmą i jej rozwoju mówi Prezes zarządu Krzysztof Balczerski.
Dzień dobry Panie Krzysztofie, bardzo się cieszę, że możemy porozmawiać. Wydaje mi się, że to teraz ważny czas dla Apro Construction, dlaczego?
Tak, zgadza się. Obecnie można powiedzieć, że świętujemy trzecią rocznicę powołania do życia Apro Construction. Przy tym procesie wchłonęliśmy i zrestrukturyzowaliśmy dotychczasowego wieloletniego partnera, generalnego wykonawcę, firmę R-bud. Od tamtej pory wkroczyliśmy na tory bardzo dynamicznych zmian, które mamy już okazję obserwować. Firma jest w bardzo silnej fazie rozwoju, rok do roku zwiększamy swoje obroty o ponad 50%. Osoby, które u nas pracują mają szansę w tym rozwoju uczestniczyć i bardzo szybko wchodzić na kolejne szczeble kariery.
Jakie cele stawia Pan przed firmą?
Chcemy, żeby Apro Construction było firmą nowoczesną, w pełni zdigitalizowaną, zarządzaną projektowo, mobilną oraz opartą na wartościach. Naszą misją jest budowanie obiektów zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. Chcemy zatrudniać świetnych ludzi i korzystać z nowoczesnych narzędzi.
Fot. Krzysztof Balczerski – Prezes zarządu w APRO Construction Sp. z o.o.
To bardzo istotne, aby iść z duchem czasu. Jakie nowoczesne rozwiązania wprowadzacie w Apro Construction?
Wprowadzamy nowoczesne i innowacyjne rozwiązania wspomagające zarządzanie. Obecnie realizujemy dwa wewnętrzne projekty rozwojowe – wprowadzenie na nasze budowy technologii BIM oraz nowoczesnego oprogramowania do zarządzania projektami budowlanymi DEVELOGIC. Testujemy szereg kolejnych narzędzi i aplikacji usprawniających zarządzanie i takich które pomogą osiągnąć nam doskonałość operacyjną (Bauapp; Ajour System). W komunikacji również wykorzystujemy nowoczesne rozwiązania takie jak MS Teams czy Zoom. Wdrażamy zdalne systemy raportowania. W ciągu 2 lat chcemy z firmy wyeliminować papier. Już teraz praktycznie nie korzystamy z dokumentacji projektowej w formie papierowej.
Taka zmiana wymaga specjalnych kompetencji, jeśli chodzi o zarządzanie. Jak ta kwestia przedstawia się u Was?
Przede wszystkim chcemy być firmą świetnie zarządzaną. Stawiamy na zarządzanie projektowe i procesowe. Tworzymy standardy i procedury tylko wtedy, kiedy ułatwią nam pracę lub ograniczają możliwość popełnienia błędu.
Czy istnieją rozwiązania systemowe dla tego zagadnienia?
Wprowadzamy rozwiązania systemowe wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i jednocześnie pozostajemy zwinni. Korzystamy z różnych standardów zarządzania projektami: Prince2, Agile, PMI. Budujemy świadomość roli zarządzania projektowego u naszych pracowników. Od podwykonawców wymagamy bardzo dużo, przede wszystkim jakości i odpowiedzialności i jednocześnie traktujemy ich po partnersku. Zysk jest dla nas bardzo ważny, ale nie jest celem samym w sobie.
Czym jest dla Was zysk i co jeśli nie on jest celem w działalności?
Zysk jest wskaźnikiem tego jak skutecznie działamy. Ponad zyskiem stawiamy zadowolenie klienta, pracownika czy odpowiedzialność społeczną. Budujemy długookresowy wzrost wartości firmy.
A co jest dla Was najważniejsze w prowadzonej działalności?
Najważniejsi są dla nas ludzie. Bardzo dużo wymagamy ale jednocześnie jesteśmy w stanie bardzo dużo zaoferować. Stawiamy na ich rozwój i kompetencje. Oczekujemy profesjonalizmu, odpowiedzialności i proaktywności na każdym stanowisku. W sposób ciągły realizujemy projekty szkoleniowe dla naszych pracowników zarówno w obszarach kompetencji twardych jak i miękkich.
Jak rozpoznajecie potrzeby szkoleniowe pracowników?
Każdy pracownik przechodzi badanie talentów wykonywane przez profesjonalnych trenerów biznesu oraz ma zapewniony pakiet szkoleń w oparciu o swoje osobiste predyspozycje i obszary do wzmocnienia. Każdy z pracowników ma również indywidualne zajęcia z coachem zarówno w zakresie rozwoju zawodowego jak i osobistego. Aktywnie motywujemy naszych pracowników do zdobywania uprawnień budowlanych, certyfikatów oraz udziału w szkoleniach i konferencjach.
Czy pracownicy mogą w tym zakresie liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe?
Współfinansujemy im studia podyplomowe, kursy i szkolenia.
Co jest dla pracowników Apro Construction dodatkową korzyścią z takiego ukształtowania warunków w pracy?
Każdy z pracowników ma realny wpływ na kluczowe decyzje menedżerskie podejmowane w naszej organizacji oraz otrzymuje bardzo duży kredyt zaufania. To znakomicie wpływa na morale naszych pracowników. Czują się bardziej odpowiedzialni za powierzone im zadania. Sami nie chcą zawieść pokładanego w nich zaufania. To bardzo procentuje.
Co zarządzanie firmą budowlaną ma wspólnego ze sportem?
Poprzez sponsoring sportu, a konkretnie piłki nożnej, budujemy rozpoznawalność naszej marki oraz wspieramy ciekawe inicjatywy społeczne. Wartości jakie obserwujemy u sportowców są spójne z tymi, które promujemy w naszej firmie: pracowitość, konsekwencja, dążenie do doskonałości. Jestem przekonany, że sport i biznes mają ze sobą wiele wspólnego i bardzo mocno od siebie zależą.
Z Państwa aktywności w sieci wynika, że dużo dzieję się także poza główną działalnością spółki. Jakie to działania?
Angażujemy się w projekty społeczne i charytatywne. Współpracujemy z uczelniami wyższymi i organizujemy płatne programy praktyk studenckich. Zależy nam na tym, aby zdobyć zaufanie wśród osób, które dopiero planują związać swoją przyszłość z branżą. Chcemy dać im możliwość nauki zawodu podczas rzetelnie zorganizowanych praktyk, z których wyniosą wiedzę praktyczną. Wierzymy, że w ten sposób jesteśmy z stanie zapewnić sobie doświadczonych i lojalnych pracowników w przyszłości.