Akustyka na przykładzie inwestycji Centrum Praskie Koneser

07.10.2019

Centrum Praskie Koneser to wyjątkowe miejsce na warszawskiej północnej Pradze, które łączy funkcje mieszkaniową, biurową, kulturalną, hotelową, restauracyjną i turystyczną.

 

 

DAWNIEJ: Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser” – na jej obszarze poza budynkami przemysłowymi znajdowały się również magazyny, warsztaty, a także obiekty mieszkalne i szkoła. Niestety, przez lata popadła w ruinę.

DZISIAJ: Centrum Praskie Koneser – wspaniały kompleks odnowionych i odrestaurowanych obiektów mieszkalnych, biurowych i kulturalno-rozrywkowych. Nowa inwestycja stanowiła nie lada wyzwanie dla architektów pracowni JUVENES Projekt. Połączenie istniejących, starych obiektów z budową nowych i dostosowywanie się do zaleceń konserwatora zabytków wymagało ogromu prac oraz wiedzy budowlanej i historycznej. Dotychczasowa, prawie 20-letnia wiedza JUVENES Projekt oraz wypracowana specjalizacja firmy w rewitalizacji zespołów i obiektów zabytkowych pozwoliły na prawdziwy sukces tego projektu. Mówiąc o akustyce stropów, należy zaznaczyć, że już na etapie projektu zadbano o ich właściwą izolację od dźwięków uderzeniowych. W celu poprawy akustyki stropów w części inwestycji Centrum Praskie Koneser, a dokładniej w budynkach hotelowo-usługowych z garażem podziemnym, architekci JUVENES Projekt zdecydowali o zastosowaniu maty akustycznej REGUPOL® sound 12, która charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem ΔLw.

Ta elastyczna mata z profilowaną dolną warstwą gwarantuje doskonałą poprawę akustyki stropów (nawet do 34 dB).

 

 

Czytaj też: Hotel The Bridge we Wrocławiu – akustyka stropów

 

Należy pamiętać, iż błędy projektowe oraz wykonawcze w zakresie izolacyjności akustycznej przegród są szalenie trudne i kosztowne, a czasami wręcz niemożliwe do usunięcia. Dlatego tak ważnym jest odpowiednie zaprojektowanie i wybudowanie przegrody stropowej spełniającej normę PN-B-02151-3:2015-10, która wskazuje minimalne parametry izolacyjności przegród stropowych od dźwięków uderzeniowych.

 

 

Dla budynków wielorodzinnych i hoteli wynosi ona < 55 dB, poziom dźwięku uderzeniowego przenikający do pokoju hotelowego z obszarów komunikacji ogólnej < 55 dB, dla korytarzy, klatek schodowych, a także budynków jednorodzinnych i szeregowych w kierunku przenoszenia do budynku obcego < 53 dB, w budynkach biurowych oraz szkołach < 58 dB, natomiast poziom dźwięku przenikający z garażu, pomieszczenia technicznego do lokalu mieszkalnego oraz pokoju hotelowego < 48 dB.

Należy przy tym pamiętać, że wartości te pochodzą z normy i nie gwarantują komfortu użytkowania obiektów.

Zgodnie z § 323 działu IX warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT), obiekt oraz urządzenia z nim związane należy zaprojektować i wybudować tak, aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwił im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach.

 

 

Firma BSW od lat produkuje rozwiązania wspomagające tłumienie stropów. Stworzono gamę produktów podjastrychowych o grubości od 5 do 17 mm, które gwarantują bardzo wysokie współczynniki ΔLw, zgodnie z badaniami wg PN-EN ISO 717-2. Oznaczono je jako Regupol® Sound, Regufoam® Sound oraz Regupol® Comfort.

Izolacja akustyczna stropów międzymieszkaniowych powinna zapewnić zachowanie przez nie właściwości akustycznych bez względu na rodzaj nawierzchni podłogowej. Zastosowanie nawierzchni np. z płytek ceramicznych w znacznym stopniu pogarsza izolacyjność przegrody od dźwięków uderzeniowych. Najskuteczniejszą metodą tłumienia dźwięków uderzeniowych w stropach jest wykorzystanie podjastrychowych mat akustycznych.

 

REGUPOL BSW GmbH

Przemysław Macioszek
tel. +48 660 506 696
biuro@regupol.pl
www.bsw-wibroakustyka.pl

 

Polecamy także: Akustyka domów jednorodzinnych o zabudowie szeregowej

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in