IV Studencka Konferencja „Mosty i Tunele”

13.11.2024

23–25 października 2024 r. studenci z całej Polski spotkali się na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie na IV Studenckiej Konferencji „Mosty i Tunele”.

 

IV Studencka Konferencja „Mosty i Tunele” zgromadziła młodych pasjonatów inżynierii z siedmiu uczelni: Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Politechniki Gdańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Poznańskiej. Oprócz studentów na konferencji obecni byli eksperci branżowi oraz przedstawiciele firm, którzy wspólnie dzielili się wiedzą, wzajemnie inspirowali i podejmowali techniczne wyzwania.

 

IV Studencka Konferencja „Mosty i Tunele”

 

IV Studencka Konferencja „Mosty i Tunele” – merytoryczne prelekcje i sesje networkingowe

Program konferencji objął konkurs na najlepszy MiTyczny referat, podczas którego studenci mieli okazję zaprezentować wyniki swoich projektów i analiz. Referaty, które brały udział w konkursie, oceniane były przez jury składające się z ekspertów branż mostowej i tunelowej: prof. dr. hab. inż. Marka Cały, dr. inż. Bartosza Michalaka, mgr. inż. Tomasza Jaworskiego oraz mgr. inż. Rafała Hassa. Zwycięzcami okazali się Paweł Waldowski i Tomasz Ciborowski prezentujący referat na temat wykorzystania metod fotogrametrii do inwentaryzacji zabytkowych obiektów mostowych, którego autorem jest zespół z Politechniki Gdańskiej.

Oprócz nagrody głównej uczestnicy mieli także możliwość głosowania na najbardziej interesującą prezentację. W głosowaniu publiczności największe uznanie zdobył referat Nadii Stencel i Pawła Stalmacha pt. „Rola otworów geologicznych w planowaniu infrastruktury transportowej dla wybranego obiektu mostowego,” również zrealizowany przez zespół z Politechniki Gdańskiej.

IV Studencka Konferencja „Mosty i Tunele” obejmowała również referaty spoza konkursu, które choć nie odnosiły się bezpośrednio do głównego tematu wydarzenia, wzbogaciły spotkanie o ciekawe zagadnienia.
Szczegółowe wyniki konkursu na MiTyczny referat:

1) P. Wałdowski, T. Ciborowski, Politechnika Gdańska, Zastosowanie BSP z modułem RTK oraz technik fotogrametrii do odtwarzania geometrii oraz do inwentaryzacji obiektów mostowych.

2) Jakub Piskorski, Akademia Górniczo-Hutnicza, Analiza porównawcza zastosowania metod NATM oraz ADECO-RS drążenia tuneli w masywach sklanych o niskiej i średniej jakości.

3) Marek Rapacz, Akademia Górniczo-Hutnicza, Projekt obudowy wstępnej tunelu drogowego w zmiennych warunkach geotechnicznych fliszu karpackiego.

Istotną składową konferencji były również prezentacje firm z branży. Hunnebeck zaprezentował innowacyjny system „QuikDeck” przeznaczony do realizacji mostowych, akcentując jego zalety w zakresie bezpieczeństwa, wydajności i oszczędności. ViaCon przedstawił temat konstrukcji współpracujących z zasypką gruntową, stosowanych w inżynierii komunikacyjnej. Firma JD Engineering w swoim wystąpieniu zatytułowanym „MiTy na temat modelowania mostów i tuneli” podjęła się analizy wyzwań w procesie modelowania tych struktur. Z kolei Aecom zaprezentował doświadczenia z realizacji infrastrukturalnych na przykładzie mostów i wiaduktów w Teksasie i Australii, omawiając wyzwania projektowe związane z dużymi obiektami inżynierskimi.

Inspirujący były także wykład prowadzony przez prof. dr. hab. inż. Marka Całę, który omówił wyzwania budowy tuneli w Polsce południowej oraz szkolenie poprowadzone przez dr. inż. Mateusza Blajera z zakresu rozpoznania ośrodka skalno-gruntowego na potrzeby budowy tuneli.

Organizatorzy zadbali również o integrację między samymi uczestnikami konferencji. Cel ten spełniła zespołowa gra terenowa śladami krakowskich legend, która metę miała na znanym wszystkim studentom Miasteczku Studenckim AGH.

 

IV Studencka Konferencja „Mosty i Tunele”

 

Kreatywne konkursy

Obok prelekcji uczestnicy mieli okazję wziąć udział w dwóch wyjątkowych konkursach konstrukcyjnych: na najlepszy most i tunel. Mosty budowano z patyczków do szaszłyków, kleju na gorąco, nici oraz specjalnych łączników drukowanych w technologii 3D, a oceniano je pod kątem wytrzymałości oraz masy. Konkurs tunelowy był jednak szczególnym wyzwaniem, jako że po raz pierwszy tego typu rywalizacja odbyła się w Polsce.

W konkursie „MiTyczny Tunel” zadaniem zespołów było stworzenie obudowy tunelu komunikacyjnego o określonych wymiarach, która przetrwa największe obciążenie. Drużyny musiały zmieścić konstrukcję w skrzyni wypełnionej kruszywem, a następnie poddać ją próbie wytrzymałościowej, polegającej na stopniowym obciążaniu konstrukcji przy jednoczesnym sprawdzaniu, czy tunel pozostaje drożny – oceniano to za pomocą czterech wiązek laserowych wyznaczających wewnętrzne wymiary. Dodatkowo, istotnym aspektem była efektywność kosztowa: zespoły musiały zmieścić się w ograniczonym budżecie na zakup materiałów, a o wyniku końcowym decydował wskaźnik uwzględniający zarówno wytrzymałość konstrukcji, jak i koszty jej wykonania.

Zwycięzcami konkursów są odpowiednio: Zespół PUTBridge z Politechniki Poznańskiej – konkurs mostowy, Zespół Jako Tako z Politechniki Warszawskiej – konkurs tunelowy.

Szczegółowe wyniki konkursu na MiTyczny most:

1) Zespół PUTBridge z Politechniki Poznańskiej w składzie: Marcin Stencel, Maria Rachwalska, Patryk Zakrocki

2) Zespół Ziutki z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w składzie: Aleksandra Jaworska, Julia Czarnecka, Wiktoria Góra

3) Zespół Blondynki z Politechniki Poznańskiej w składzie: Zuzanna Pawłowska, Julia Makiełła, Igor Smyka

Szczegółowe wyniki konkursu na MiTyczny most:

1) Zespół Jako Tako z Politechniki Warszawskiej w składzie: Aleksandra Leszczyńska, Piotr Ambrochowicz, Alicja Wolf

2) Zespół Małpwki z Politechniki Warszawskiej w składzie: Karol Fiołkowski, Paweł Pachla, Łukasz Kruk

3) Zespół SFC z Akademii Górniczo-Hutniczej w składzie: Natalia Skrzypkowska, Jakub Różycki, Michał Stano

 

IV Studencka Konferencja „Mosty i Tunele”

 

IV Studencka Konferencja „Mosty i Tunele”

 

Wycieczka techniczna dla uczestników konferencji

Trzeciego dnia konferencji uczestnicy mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w wycieczkach technicznych na trzy różne budowy. Ze względu na dużą liczbę zainteresowanych osób uczestników podzielono na trzy grupy, z których każda zwiedzała inną budowę.

  • S52: Cała inwestycja to ok. 12,5 km drogi wraz z obiektami inżynierskimi, projekt zakłada też budowę nowych węzłów, budowę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów. Częścią inwestycji jest obiekt tunelowy.
  • S7: Przedmiotem inwestycji jest budowa drogi ekspresowej S7 od węzła Widoma do Nowej Huty (ok. 18,3 km) wraz z obiektami inżynierskimi. Częścią inwestycji jest stanowiąca wyzwanie inżynierskie estakada ES-201.
  • KST IV Etap: Krakowski Szybki Tramwaj Etap IV będzie nową dwutorową linią tramwajową łączącą obrzeża Krakowa z centrum miasta. Całkowita długość linii tramwajowej wynosi 4,5 km, z czego 1,23 km stanowić będzie tunel podziemny.

Organizatorzy konferencji dziękują firmie Gülermak za umożliwienie uczestnikom udziału w wycieczce technicznej.

 

Przyszłość inżynierii w rękach młodych talentów

Wydarzenia tego typu to wyjątkowa okazja dla przyszłych inżynierów z całej Polski. Poprzez udział w konkursach i warsztatach uczestnicy zdobyli cenne doświadczenie praktyczne i mieli okazję skonfrontować swoją wiedzę z realnymi problemami inżynieryjnymi. Co więcej, networking z przedstawicielami firm oraz spotkania ze specjalistami z branży motywują do dalszego rozwoju, a także pozwalają lepiej zrozumieć kierunki, w jakich zmierza współczesna inżynieria. Obserwując energię i pasję, z jaką studenci uczestniczyli w konferencji, można być pewnym, że przyszłość inżynierii mostowej oraz tunelowej w Polsce jest w dobrych rękach.

 

Konferencja mogła się odbyć dzięki wsparciu kluczowych sponsorów. Tytularnym sponsorem wydarzenia była firma Hunnebeck. Złotymi sponsorami były firmy ViaCon oraz Aecom, natomiast srebrnymi – JD Engineering i Unibep.

Organizatorzy konferencji: Koło Naukowe Budownictwa i Geomechaniki działające na wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami na Akademii Górniczo-Hutniczej.

 

Fot. Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna

 

 

Przeczytaj też:

Forum Ekspertów 2024

30-lecie KAPE – Konferencja „Transformacja energetyczna – wyzwania, możliwości i perspektywy”

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in