Bezwykopowa renowacja sieci kanalizacyjnych

28.07.2024

Bezwykopowa renowacja sieci kanalizacyjnych to pojęcie obejmujące wiele technologii stosowanych do poprawy ich stanu technicznego. Technologie te różnią się istotnie od siebie, pozwalają jednak usunąć większość uszkodzeń spotykanych w przewodach kanalizacyjnych.

 

Współczesne aglomeracje miejskie, aby mogły należycie funkcjonować i się rozwijać, powinny mieć odpowiednio działającą infrastrukturę techniczną. Sieć kanalizacyjna należy do podstawowych części tej infrastruktury, a ze względu na jej rozległość (długości przewodów średniej wielkości miasta liczone są w setkach kilometrów) zapewnienie prawidłowego jej funkcjonowania wymaga podejmowania skoordynowanych działań przez zarządzające nimi przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Niezbędna jest przy tym odpowiednia wiedza, zaangażowanie ekspertów, wyspecjalizowanego sprzętu itp., co oczywiście wymaga nakładów finansowych.

 

>>> Instalacje kanalizacji niskoszumowej w budynkach

>>> Rury z tworzyw sztucznych – „kopernikański przewrót” w branży wodno-kanalizacyjnej

>>> Przyłącze kanalizacyjne – jak i z czego wykonać?

>>> Sprawdź produkty z kategorii kanalizacja i odwodnienia >>>

 

Wszystkie rodzaje rurociągów infrastruktury sieciowej ulegają uszkodzeniom, co w dużym uogólnieniu jest efektem błędów w ich projektowaniu lub/i budowie oraz może wynikać z nieprawidłowej ich eksploatacji. Jak wiadomo, uszkodzenia te mogą mieć różny charakter i skutkować licznymi konsekwencjami w zależności od systemu, w którym pracują. Szczególnie spektakularne są uszkodzenia wodociągów magistralnych, gdy dochodzi do zalewania ulic i grożącego awariami innych budowli rozmywania podłoża budowlanego. W przypadku awarii gazociągów czy też usterek linii ciepłowniczych mamy również często do czynienia z sytuacją wyraźnie odczuwalnych, negatywnych skutków dla mieszkańców obszaru, w którym nastąpiło to zdarzenie.

 

Rys. 1. Konsekwencje złego stanu technicznego przewodów kanalizacyjnych [1]

 

Inaczej wygląda sytuacja z uszkodzeniami przewodów kanalizacyjnych, których skutki są zazwyczaj przesunięte w czasie i mają ukryty charakter. Często spękane oraz nieszczelne rurociągi pełnią swoją funkcję przez dłuższy czas bez bezpośrednio zauważalnych efektów. Najczęściej zaś spotykanymi i zauważalnymi skutkami długotrwałej pracy przewodów kanalizacyjnych w stanie uszkodzenia jest destrukcja nawierzchni ulicznych i chodników, będąca wtórnym efektem nieszczelności rurociągów, co powoduje rozluźnianie struktury podłoża gruntowego lub tworzenie kawern pod tymi nawierzchniami.

 

Bezwykopowa renowacja sieci kanalizacyjnych

Fot. 1. Zapadnięta nawierzchnia uliczna w wyniku rozszczelnienia połączenia rurociągu ze studzienką. Fot. autora

 

Przykładowe zestawienie konsekwencji złego stanu technicznego przewodów kanalizacyjnych zostało przedstawione na rys. 1 [1]. Na fot. 1 można zauważyć zapadnięcie się nawierzchni ulicy spowodowane nieszczelnością na styku między przewodem a studzienką kanalizacyjną – wpłukiwanie gruntu do wnętrza kanału skutkowało powstaniem kawerny, a ostatecznie pogarszającym się stanem nawierzchni.

 

W dalszej części artykułu:
Uszkodzenia i rehabilitacja techniczna przewodów kanalizacyjnych
Bezwykopowa renowacja sieci kanalizacyjnych – metody

 

Cały artykuł dostępny jest w numerze 7/8/2024 miesięcznika „Inżynier Budownictwa”.

 

dr inż. Bogdan Przybyła
Politechnika Wrocławska, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego

 

Literatura
1. C. Madryas, B. Przybyła, L. Wysocki, Badania i ocena stanu technicznego przewodów kanalizacyjnych,
Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, Wrocław 2010.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in