Za nami 9. już edycja BIM DAYS, w 2023 r. pod hasłem: Ekosystem danych. W konferencji, w trybie stacjonarnym i online, wzięło udział 1000 osób.
Autodesk BIM DAYS 2023 to 3 dni wypełnione 40 sesjami merytorycznymi. Dyskusje toczyły się wokół rosnącej cyfryzacji przedsiębiorstw z całej branży, zrównoważonego rozwoju, którego założenia są coraz częściej wplatane w inwestycje, oraz danych i współpracy opartej na ich wykorzystaniu. Nowym punktem w agendzie była sesja poświęcona produkcji dla branży budowlanej, szczególnie istotnej zwłaszcza w kontekście mierzenia wbudowanego śladu węglowego. Jest to zagadnienie wymagające współpracy całego rynku.
PRZYSZŁOŚĆ TO CHMURA I DOSTĘP DO INFORMACJI
W wystąpieniu otwierającym Autodesk BIM DAYS 2023 Yuri van de Laak, director, AEC+O Sales, DACH & Eastern Europe, Autodesk, przedstawił ewolucję, którą przeszło i przechodzi projektowanie oraz wspomagany cyfrowo proces budowlany. Dzięki nowemu podejściu do projektowania i zarządzaniu danymi w chmurze obecnie mówimy o kompleksowym zarządzaniu informacją o budynku w całym jego cyklu życia, z czego czerpać korzyści mogą wszyscy uczestnicy procesu budowlano-inwestycyjnego.
CYFRYZACJA, ZRÓWNOWAŻONE BUDOWNICTWO, WYKORZYSTANIE DANYCH
3 debaty, które stanowiły oś pierwszego dnia konferencji, skupiły się wokół najciekawszych i najbardziej palących kwestii poruszających środowisko.
Debatę otwierającą pt. „Transformacja cyfrowa – strategia czy walka na pilotażach” poprowadził Przemysław Nogaj, territory account sales executive Poland, Autodesk. Jak wygląda poziom cyfryzacji polskich przedsiębiorstw? Kto jest inicjatorem zmian? Jak lepiej wykorzystywać dane powstające w trakcie procesu budowlanego? Odpowiedzi na te pytania szukali zaproszeni paneliści.
Konferencja dotycząca działalności branży budowlanej nie mogła obejść się bez zagadnień zrównoważonego rozwoju. W panelu prowadzonym przez Magdalenę Wojtas z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wyraźnie przewijał się motyw dużej roli prawodawstwa i powiązanych z nim zmian w procesie projektowym, budowlanym i inwestycyjnym, ale także możliwości wspierania projektowania odpowiedzialnego środowiskowo przez nowe rozwiązania informatyczne.
Trzecia debata poświęcona była zagadnieniom związanym z wykorzystaniem danych i współpracy między poszczególnymi uczestnikami procesu budowlanego. Dzięki obecności wśród dyskutantów przedstawicieli projektantów, generalnych wykonawców i inwestorów można było przyjrzeć się tym tematom ze wszystkich stron.
TEMATYKA DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW PROCESU BUDOWLANEGO
Na uwagę zasługuje bardzo szeroki zakres zagadnień poruszanych podczas wydarzenia. Prelegenci pokazywali, w jaki sposób wdrażać BIM w organizacji, jak zarządzać zespołem pracującym w BIM, a także jak optymalizować i automatyzować pracę. Znaczącym wątkiem była współpraca, w tym w oparciu o platformę CDE. Zainteresowanie wzbudził również blok tematyczny z prezentacjami poświęconymi stosowaniu BIM w branży retail.
– Konferencja BIM DAYS 2023 pokazała, jak bardzo wszystkie podmioty zaangażowane w proces inwestycyjny potrzebują wspólnego ekosystemu wymiany danych. Skuteczna komunikacja w całym procesie wpływa na jakość projektu, ograniczenie liczby błędów. Z kolei dane oraz ich analiza pozwalają na optymalizację i podnoszenie produktywności w branży. Rosnące zainteresowanie ze strony wykonawców, inwestorów i zarządców nieruchomości daje szansę na większą współpracę właśnie w oparciu o dane – podsumowała Agnieszka Staniewicz, account based marketing manager, Autodesk.
Fot. Autodesk
Czytaj także:
Kongres ESG Polska Moc Biznesu