WaterFolder Day 2023

05.04.2023

Ogólnopolskie spotkanie projektantów zajmujących się wodami opadowymi zgromadziło 750 osób – oprócz nich w salach warsztatowych pojawili się inżynierowie, architekci, pracownicy spółek wodociągowych oraz urzędów miast.

 

WaterFolder Day 2023

 

WaterFolder Day 2023 odbywał się 28–29 marca. Pierwszego dnia miały miejsce w 5 salach jednocześnie warsztaty obejmujące tematykę: od prawa wodnego po zielono-niebieską infrastrukturę. Uczestnicy wydarzenia wybierali, w których zajęciach chcą wziąć udział. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty: Mariusza Cytowskiego z Ecol-Unicon na temat znaczenia poprawnego doboru pompowni deszczowych w rozwiązaniach retencyjnych, Maćka Pawlaka z Hauraton Polska o kompleksowym zagospodarowaniu wody opadowej dla inwestycji infrastrukturalnych oraz Małgorzaty Rauland, Wojciecha Szpakowskiego i Piotra Dolińskiego z Gdańskich Wód na temat wytycznych dotyczących zagospodarowania wód opadowych w warunkach zmieniającego się klimatu.

Zagadnienia II edycji WaterFolder Day obejmowały 5 bloków: prawno-formalny, GIS, odwodnienia komunikacyjne i kanalizacja deszczowa, zielono-niebieska infrastruktura i eksploatacja. Tematyka była bardzo różnorodna i każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie.

 

WaterFolder Day 2023

 

Podczas wydarzenia promowana była platforma WaterFolder zawierająca kalkulatory doboru urządzeń wod.-kan., która ułatwia i przyspiesza proces projektowania. Na scenie głównej prof. Paweł Licznar opowiedział, jaką nową jakość projektowania niesie ze sobą platforma, a Reneta Woźniak-Vecchie wraz z Adamem Stępkowskim przedstawili w formie warsztatu sposób, w jaki ułatwia ona wdrażanie rozwiązań zielono-niebieskiej infrastruktury. Z platformy korzysta obecnie 6500 projektantów.

WaterFolder Day 2023 umożliwił także wymianę doświadczeń, rozmowy oraz zapoznanie się z nowościami producentów, którzy w przestrzeni wystawienniczej przygotowali dla uczestników mnóstwo atrakcji. Wydarzenie otworzył wykład Jacka Zalewskiego z Retencjipl na temat wartości wody w projektowaniu, gdyż tylko stale się szkoląc, wymieniając doświadczenia i know-how można projektować dobrze, mądrze oraz tworzyć lepsze miasta.

Drugiego dnia odbyły się 4 wyjazdy studyjne. Adam Stepkowski z Retencjapl zabrał uczestników na przegląd różnych form retencji miejskiej: od zbiorników otwartych, wykonanych w strefie przemysłowej partnera strategicznego wydarzenia – InvestGda, przez zielone dachy, po zbiorniki zamknięte oraz ogrody deszczowe. To był szeroki wachlarz dobrych rozwiązań zastosowanych w Gdańsku.

 

WaterFolder Day 2023

 

Karol Mikołajewski z Retencjapl zabrał grupę 60 osób do Rumii, by opowiedzieć o tym, jak w mieście zarządzać powodziami i suszami przy pomocy stacji meteorologicznych, sond i dronów, które pozwalają uzyskać dane.

Uczestnicy mogli także wybrać się wraz z partnerem generalnym wydarzenia – firmą Hauraton na zwiedzanie najpiękniejszych miejsc Gdańska i podziwiać zastosowane odwodnienia liniowe lub na wycieczkę do zakładu firmy Amiblu – zapoznać się z procesem produkcji rur GRP.

Kolejna edycja WaterFolder Day odbędzie się w marcu 2024 r.

 

Zdjęcia: Retencjapl

 

 

Czytaj także:

Gromadzenie deszczówki

Systemy odwodnienia budowli komunikacyjnych

Efektywne odprowadzanie i oczyszczanie wód opadowych

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in