Fabryka Michelin w Olsztynie zyska dwa nowe obiekty: halę produkcyjną mieszanki kauczuku butylowego oraz halę produkcyjno-magazynową na potrzeby wytwarzania mikronizowanych proszków gumowych.
Fabryka Michelin Polska przy ul. Leonharda 9 w Olsztynie jest rozbudowywana przez Eiffage Polska Budownictwo (EPB) w ramach dwóch projektów. „SKY” i „SANCHO”.
„SKY” – tak nazwano budowę nowej hali produkcyjnej wraz ze wszystkimi pracami infrastrukturalnymi na terenie istniejącej fabryki opon. W obiekcie wytwarzana będzie mieszanka kauczuku butylowego niezbędnego do produkcji opon. Oprócz prac budowlanych EPB odpowiedzialny będzie za dostarczenie projektu wykonawczego hali wraz z uzbrojeniem terenu. W skład projektu wchodzą:
- Budynek 450 – jednokondygnacyjny, główny budynek produkcyjny z antresolami; złożony z: strefy załadunku wózków widłowych, procesów MEL/MEF, biura, bloku sanitariatów, pomieszczenia IT, pomieszczenia elektrycznego, pomieszczenia centrali przeciwpożarowej oraz pomieszczenia transformatora.
- Budynek 451 – jednokondygnacyjny obiekt socjalny połączony z budynkiem produkcyjnym; znajdują się tu: pomieszczenia biurowe, stołówka, sale konferencyjne, bloki sanitariatów, szatnie i inne pomieszczenia pomocnicze przeznaczone dla pracowników.
- Budynek 457 – jednokondygnacyjny magazyn składający się z doków rozładunkowych, systemu składowania, hal do składowania wypełniaczy, powierzchni serwisowej, biura logistycznego, pomieszczeń socjalnych dla kierowców (toalety i hamownia).
- Budynek 455 – zewnętrzny magazyn oleju procesowego przeznaczony do instalacji zbiorników oleju procesowego.
Fabryka Michelin będzie także rozbudowana o inwestycję „SANCHO”. W jej ramach zostanie zrealizowana hala produkcyjno-magazynowa na potrzeby produkcji mikronizowanych proszków gumowych (MRP) wraz z zapleczem socjalno-biurowym oraz towarzyszącą infrastrukturą. W skład projektu wchodzą:
- Jednokondygnacyjny budynek podzielony na: halę magazynową, halę produkcyjną i halę magazynową. W ścianach zewnętrznych hal magazynowych zaprojektowano doki załadowczo-wyładowcze.
- Dwukondygnacyjny zespół techniczny przylegający bezpośrednio do hali produkcyjno-magazynowej.
- Dwukondygnacyjna część socjalno-biurowa z bezpośrednim przejściem do części magazynowo-produkcyjnej. Znajdą się tu: pomieszczenia szatni, jadalnia, toalety, pomieszczenia porządkowe, biurowe, sala spotkań, węzeł sanitarny, pomieszczenia socjalne dla pracowników
- Infrastruktura drogowa: place manewrowe, drogi wewnętrzne, chodniki, miejsca parkingowe oraz powierzchnia przeznaczona pod technologię produkcji.
Obiekty wchodzące w skład inwestycji „SANCHO” i „SKY” znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie. Zakończenie prac przy projektach zaplanowano odpowiednio na jesień 2022 r. i początek 2023 r.
Fabryka opon w Olsztynie działa nieprzerwanie już od 50 lat. Od 22 lat zakład produkcyjny należy do francuskiej firmy Michelin, która obecnie zatrudnia blisko 5 tys. osób i jest jednym z największych tego typu zakładów na świecie. Do dziś wyprodukowano w niej ponad 230 mln opon.
Czytaj także:
Inteligentne fabryki Bridgestone
Art In Energy z nowym centrum B+R
Fabryka Tytan EOS w Węgrowie otwarta