Dworzec w Pucku do przebudowy

29.11.2021

Dworzec w Pucku odzyska dawny, historyczny wygląd. Rusza remont obiektu. Koszt inwestycji to 11 mln złotych.

 

Dworzec w Pucku zostanie wyremontowany. Modernizacja obiektu pochodzącego z 1928 roku będzie realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023, z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Pierwszą widoczną zmianą po przebudowie dworca będzie wygląd elewacji. Odzyska ona historyczny, ceglany wygląd. Renowacji poddane zostaną wykonane z cegły łukowate nadproża umiejscowione nad oknami i drzwiami. Na wzór historycznych odtworzone zostaną także okna i drzwi. Na elewacji od strony miasta zaprojektowano zegar, a poniżej podświetlany, przestrzenny napis „dworzec kolejowy”. Nową, aluminiowo-szklaną fasadę zyska również znajdująca się od południowej strony przybudówka, czyli dawny magazyn ekspedycji. Całość podkreśli nowa iluminacja.

 

dworzec w pucku

 

Na parterze historycznego dworca znajdzie się przestrzeń obsługi podróżnych składająca się z holu, poczekalni sezonowej, toalet oraz pomieszczeń kas biletowych. Wykończenie holu i poczekalni zaprojektowano w sposób nowoczesny i utrzymano w odcieniach bieli i szarości z nawiązaniem do ceglanej elewacji dworca w detalu ścian. Ciekawie zaprojektowano oświetlenie wnętrza w formie podwieszanych na linkach kwadratowych lamp zbudowanych z pasków LED. Przestrzenie obsługi podróżnych będą wyposażone w ergonomiczne ławki, kosze na śmieci, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz gabloty ścienne na rozkłady jazdy. Na parterze przewidziano pomieszczenia dla jednej ze spółek kolejowych oraz prawie dwustumetrowy lokal na wynajem. Tego rodzaju powierzchnie znajdą się również na piętrze budynku.

 

Zobacz:

Port w Pucku zostanie przebudowany

Dworzec w Tczewie otwarty po przebudowie

Dworzec Gdańsk Wrzeszcz przejdzie remont

 

 

Jednym z celów inwestycji jest dostosowanie budynku i jego otoczenia do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz eliminacja barier architektonicznych. Pojawią się ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz mapy dotykowe z planem dworca. Dodatkowo dużym ułatwieniem dla osób z dysfunkcjami wzroku będzie kontrastowa kolorystyka wnętrz. W projekcie przebudowy zaplanowano wprowadzenie przy okienkach kas biletowych urządzeń wzmacniających sygnał aparatów słuchowych, obniżenie blatów umożliwiające obsługę osób na wózkach, przystosowanie toalet dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Przebudowa dworca zakłada również wprowadzenie rozwiązań, dzięki którym stanie się on bardziej przyjazny środowisku i bezpieczny. Budynek zostanie ocieplony, a nowa stolarka o wysokich współczynnikach termoizolacyjności ograniczy straty energii cieplnej. Ponadto w obiekcie zaprojektowano energooszczędne oświetlenie w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Dworzec w Pucku wyposażony będzie w system BMS (Building Management System) zarządzający instalacjami i urządzeniami, co przyniesie oszczędności zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Dzięki montażowi nowoczesnych systemów – monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych – poprawi się bezpieczeństwo podróżnych i mienia.

 

 

Metamorfozę przejdzie również najbliższe otoczenie dworca. Oprócz ułożenia nowej nawierzchni oraz wprowadzenia elementów małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie), od strony północnej elewacji zaplanowano budowę zadaszonej wiaty rowerowej. Na niewielkim placu pomiędzy dworcem a wiatą, w sezonie letnim, znajdzie się miejsce na food trucki.

 

Łączny koszt przebudowy dworca w Pucku to prawie 11 mln złotych. Planowany termin zakończenia inwestycji to pierwsza połowa 2023 roku.

 

Ministerstwo Infrastruktury

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in