27–28 września 2021 r. odbyło się szkolenie „Jak zrealizować projekt BIM wg zasad ISO 19650?” To ostatnie spotkanie w ramach cyklu Akademia Eksperta Budownictwa organizowanej przez Instytut PWN.
Fot. © jjfarq – stock.adobe.com
Akademia Eksperta Budownictwa to najnowszy projekt szkoleniowy Instytutu PWN skierowany do specjalistów z branży budowlanej, chcących podnosić swoje kwalifikacje.
Akademia Eksperta Budownictwa obejmowała dwie ścieżki: BIM oraz geotechniczną. Każda z nich składała się z kilku specjalistycznych szkoleń i darmowych webinarów, które kompleksowo przedstawiły aktualne zagadnienia związane z geotechniką i BIM. Spotkania odbywały się w formule online oraz stacjonarnej. Prelegentami byli jedni z najlepszych ekspertów z branży, zapewniając wysoki poziom merytoryczny oraz praktyczne podejście do omawianych tematów. Podczas tegorocznej edycji #AEB przeprowadzono osiem szkoleń i webinarów tematycznych. W szkoleniach uczestniczyły 434 osoby.
Ścieżkę geotechniczną zakończono trzema szkoleniami, które poprowadził dr hab. inż. Tomasz Godlewski, prof. ITB.
Omówione zostały:
- Europejskie standardy i aspekty prawne badań terenowych
Uczestnicy dowiedzieli się, jak przeprowadzać badania podłoża zgodnie z Eurokodem 7 i przepisami krajowymi, a także jaką metodę badań podłoża przyjąć w zależności od kategorii geotechnicznej i oczekiwanych parametrów geotechnicznych oraz jak poprawnie interpretować wyniki badań.
- Zastosowanie sondowań w identyfikacji parametrów podłoża
Uczestnicy poznali przykłady zastosowań wybranych metod sondowań: statycznych (CPTU, DMT), dynamicznych (DP) i obrotowych (FVT). Dowiedzieli się, jak interpretować wyniki z wykorzystaniem wypracowanych „kluczy interpretacyjnych” w oparciu o doświadczenia lokalne.
- Praktyczne wykorzystanie metod polowych w projektowaniu geotechnicznym
Podczas ostatniego szkolenia przedstawiono metody oznaczania sztywności podłoża w oparciu o zaawansowane metody polowe z wykorzystaniem technik sejsmicznych oraz możliwości wykorzystania wyników z metod polowych w analizach numerycznych stosowanych w projektowaniu geotechnicznym.
Ścieżkę BIM zakończyły dwa szkolenia, które poprowadzili: Anna Anger, Bartosz Zamara, Paweł Łaguna, Jacek Magiera, Dariusz Kasznia, Maciej Kindler.
Na szkoleniach BIM eksperci omówili zalety implementacji technologii BIM w kontekście procesu inwestycyjnego – jak BIM wspiera nowoczesne, zwinne zarządzanie projektami. Przedstawili także uregulowania zawarte w normach ISO, sposoby budowania zarządzanego procesu informacyjnego BIM po obu stronach interfejsu inwestor–wykonawca oraz narzędzia i metody skutecznego współdziałania przy realizacji tego procesu.
Przeczytaj też:
GeoBIM, czyli geotechnika w BIM
Rodzaje i systematyka kolizji budowlanych dla potrzeb uzasadnienia metodologii BIM
Osuwiska – zagrożenie dla budowli hydrotechnicznych