8. Forum Holzbau Polska – przyszłość to drewno i prefabrykacja

13.05.2024

Z prefabrykatów drewnianych możemy budować w krótszym czasie i redukując koszty dzięki przeniesieniu procesów technologicznych do fabryk. Spotkanie profesjonalnej kadry i dostawców technologii drewnianych na Forum Holzbau Polska w Jachrance po raz kolejny pokazało, że możemy budować z drewna w sposób zrównoważony i na masową skalę, odpowiadając na wyzwania przyszłości.

 

O nowoczesnym budownictwie hybrydowym, seryjnej produkcji elastycznych modułów i sposobach na pokonanie barier w budowaniu z drewna mówiono w trakcie 8. Forum Holzbau Polska.

Zaspokojenie rosnącego deficytu mieszkaniowego, będącego efektem nasilających się procesów urbanizacyjnych, i jednoczesne spełnienie dyrektyw klimatycznych jest mało prawdopodobne bez przejścia na budowanie z drewna oraz bardziej wydajne procesy inwestycyjne. W Kanadzie i USA zapotrzebowanie na drewno CLT jest tak ogromne, że trzeba czekać 2,5 roku na materiał. Czy w Polsce również mamy szansę na rozwój sektora na tak masową skalę? Mamy dobre systemy technologiczne i wyspecjalizowaną kadrę, nadal jednak możemy czerpać z wiedzy i większego doświadczenia światowych liderów.  Musimy zindustrializować procesy budowlane, które wcześniej były wykonywane ręcznie, prefabrykować i projektować elastyczne systemy modułowe, aby zoptymalizować czasowo oraz kosztowo inwestycje. To najważniejsza lekcja, jaką wynieśli uczestnicy z kongresu.

Na pierwszy plan w nowoczesnych systemach budowlanych wysuwa się drewno, ponieważ daje wiele nieocenionych korzyści.

 

Forum Holzbau Polska

Strefa B2B podczas 8. Forum Holzbau Polska

 

– Nawet 70% budynku mieszkalnego można wykonać z drewna. Jest bardzo dobre do produkcji prefabrykowanej, można je łatwo obrobić, połączyć, jest stosunkowo lekkie i przyjazne do użytkowania – mówi Izabela Fornalczyk z firmy B&O Bau. – Możemy realizować budynki o 20 miesięcy szybciej niż budynki w technologii tradycyjnej. Nasz system modułowy rośnie co tydzień o jedno piętro – wtóruje jej Grzegorz Beśka z B&O Bau.

Podczas 8. Forum Holzbau Polska wielokrotnie podkreślano, że budownictwo drewniane nie musi być droższe i zarezerwowane dla nastawionych na zysk inwestycji komercyjnych.

– Nawet w niskobudżetowych przedsięwzięciach mieszkaniowych stosuje się podłogi i dachy z CLT na tradycyjnej, lekkiej konstrukcji drewnianej, która jest najbardziej opłacalnym sposobem budowania w Ameryce Północnej – przekonuje Robert Malczyk, właściciel firmy Timber Engineering z Vancouver.

– Drewno jest idealnym materiałem, które pozwala nadbudowywać i rozbudowywać. Jest materiałem lekkim, więc jego stosowanie jest mniej zależne od terenu. Wykonane z niego budynki mogą być realizowane nawet na miękkich gruntach. Jest dostarczane na plac budowy, nie wymaga składowania – argumentuje kolejny z prelegentów – Gareth Mason, dyrektor sprzedaży w Stora Enso w Anglii.

Jeśli chcemy budować więcej z drewna, musimy zająć się wieloma aspektami, m.in. odpornością na ekstremalne warunki klimatyczne, bezpieczeństwem pożarowym czy dostosowaniem coraz bardziej wymyślnych konstrukcji z drewna gięto-klejonego do istniejących przepisów budowlanych. To tematy, które również pojawiły się w trakcie sześciu sesji tematycznych z merytorycznymi wykładami. Tradycyjnie towarzyszyła im strefa B2B z ofertą 65 wystawców. Była to okazja do nawiązywania kontaktów i indywidualnych dyskusji dostawców komponentów oraz technologii dla budownictwa drewnianego z ich odbiorcami, podobnie jak dwie debaty poświęcone dostępności surowca i projektowaniu zdrowych budynków pasywnych. Ciekawym wydarzeniem były również prezentowane przed hotelem, w którym odbywał się kongres, dwa moduły drewniane w skali 1:1 firm Andrewex i Keno Home.

 

Sylwia Modzelewska

Fot. Piotr Kała

 

 

Czytaj także:

WPPK 2024 – Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji

Polski Kongres Klimatyczny 2024

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in