TOP 10: najciekawsze inwestycje budowlane. Polska 2019

03.12.2019

O których inwestycjach oddanych do użytku w 2019 roku mówiło się najczęściej? Ile kosztowała ich realizacja? Gdzie się znajdują? Przedstawiamy TOP 10 najciekawszych polskich inwestycji budowlanych 2019 roku.

1. Wieża kontroli ruchu lotniczego w Pyrzowicach

To najwyższy tego typu obiekt w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie. Wieża Pyrzowice ma 46 metrów wysokości. Sala operacyjna, w której pracują kontrolerzy lotów znajduje się na wysokości 41 m. Łączna powierzchnia obiektu to 1832 m². Prace budowlane zrealizowała firma Budimex w ciągu 8 miesięcy. Koszt inwestycji: 25 mln zł.

 

2. Rotunda w Warszawie

Rotunda to jeden z najbardziej znanych budynków Warszawy. Powstała w 1966 roku i przez dziesiątki lat funkcjonował w niej oddział banku PKO. Przestrzeń przy Rotundzie była też, i zapewne nadal będzie, kultowym miejscem spotkań. Remont budynku rozpoczął się w 2017 roku, a realizowała go spółka NDI SA. Zmodernizowany obiekt nawiązuje do pierwotnego projektu sprzed kilkudziesięciu lat – ma taki sam kształt, wielkość, ząbkowany dach i charakterystyczne dla architektury modernizmu elementy.

 

Fot. PKO Bank Polski

3. Tunel w ciągu Zakopianki

W 2019 roku, po dwóch latach i pięciu miesiącach prac, udało się wydrążyć pierwszy z dwóch tuneli Zakopianki, czyli drogi ekspresowej S7. Inwestycja realizowana jest pod górą Luboń Mały w Beskidzie Wyspowym. Każda z nitek tunelu będzie miała długość 2060 m. Drążenie wykonywane jest metodą kontrolowanej deformacji. Tunel Zakopianki

 

Fot. GDDKiA

4. Nowe stacje warszawskiego metra

Jesienią 2019 roku otwarto 3 nowe stacje warszawskiego metra – Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Budowa wschodniego odcinka M2 od torów za stacją Dworzec Wileński do komory odstawczej za stacją Trocka trwała blisko 38 miesięcy. Łączna długość nowego odcinka to 3,12 km. Kwota kontraktu: 1 066 741 483,79 zł brutto.

 

Fot. Metro Warszawskie

5. Nowa siedziba Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

Historyczny, ponad 100-letni budynek przy ul. Kujawskiej 1 w Warszawie został przebudowany, zmodernizowany i dostosowany do potrzeb PIIB. Remont realizowany był w latach 2017-2019. Obiekt ma około 1900 m2 powierzchni użytkowej i jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

 

Fot. PIIB

6. Mennica Legacy Tower

To inwestycja biurowa realizowana na warszawskiej Woli. Składa się z 32-piętrowej wieży, której powierzchnia wynosi 49 600 m2 oraz drugiego – 9-piętrowego budynku o powierzchni 14 200 m2 (oddany do użytku w 2019 r.). Inwestycja jako pierwszy wieżowiec w Polsce otrzymała ocenę na poziomie „Outstanding” w systemie certyfikacji BREEAM. Mennica Legacy Tower

 

7. Galeria Młociny w Warszawie

Otwarcie galerii Młociny było najważniejszym wydarzeniem na rynku nieruchomości handlowych w 2019 r. Jest to drugie co wielkości centrum handlowe w Warszawie. Na blisko 85 tys. m² powierzchni powstało ponad 200 sklepów, ponad 6 tys. m² przeznaczonych jest na restauracje i rozrywkę. Budowa kosztowała ponad 590 mln zł.

 

Fot. Soletanche Polska

8. Park of Poland Mszczonów

To największy zadaszony wodny park w Europie. Kompleks będzie składał się z parku wodnego, hoteli, domków typu bungalow, centrum konferencyjno-handlowego, parków tematycznych, biurowców oraz apartamentowców. Pierwszy etap realizacji to Suntago Wodny Świat, który zostanie oddany do użytku prawdopodobnie na przełomie 2019 i 2020 roku. W drugim etapie powstanie 4-gwiazdkowy hotel. Koszt całej inwestycji ma wynieść około 150 mln euro.

 

Fot. Park of Poland

9. Zabudowa Wyspy Spichrzów w Gdańsku

Wyspa Spichrzów znajduje się w reprezentacyjnym miejscu Gdańska. Przez dziesięciolecia straszyła zaniedbanymi fragmentami dawnych zabudowań i chaszczami. Od kilku lat na wyspie realizowana jest nowoczesna zabudowa hotelowo – apartamentowo – usługowa nawiązująca stylem do architektury dawnego Gdańska. Stopniowo przekazywane są do użytkowania kolejne obiekty.

 

Fot. ak

10. Obwodnica Olsztyna

Realizacja tej inwestycji rozpoczęła się w 2013 roku. Sukcesywnie oddawano do użytkowania kolejne odcinki. Od lipca 2019 r. obwodnica dostępna jest już w całości. Wartość całego projektu zamknęła się w kwocie 1,166 mld zł. Szczegóły: Obwodnica Olsztyna

 

Fot. GDDKiA

 

Polecamy też:

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.