Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Realizacja głębokiego szybu technologicznego w istniejącej hali produkcyjnej

Artykuł sponsorowany

11.09.2018

Na potrzeby rozbudowy zakładu i stworzenia nowej linii produkcyjnej, która ma służyć do wytwarzania taśm aluminiowych, zamawiający potrzebował komory technologicznej o głębokości 35 m. Wyzwaniem projektowym, a później jeszcze większym sprawdzianem umiejętności realizacyjnych był fakt, że prace budowlane musiały się odbywać w istniejącej hali.

 

 

Wyzwania:

  • Plac budowy w istniejącej hali, której wysokość mierzona do spodu dźwigarów wynosi 13 m
  • Zagłębienie komory było bardzo duże w stosunku do wysokości dostępnej skrajni – prawie 2,7 razy większe
  • Przygotowanie platformy roboczej wiązało się z wykonaniem wstępnego wykopu na poziomie 5,5 m od posadzki hali
  • Ograniczona przestrzeń manewrowa w planie
  • Konieczność łączenia zbrojenia z segmentów
  • Duże ciśnienie naporu wód gruntowych w poziomie posadowienia

 

 

Wybór technologii

Mając na uwadze ograniczenia realizacyjne oraz samą konstrukcję hali, gdzie jedynym elementem posadowionym tak głęboko jest komora, od razu przyjęliśmy rozwiązanie, aby wykonać obudowę w technologii ścian szczelinowych oraz nadać jej kształt okręgu. Technologia linii produkcyjnej zastosowana w tej realizacji wymagała w rzucie przestrzeni kwadratowej, zatem obwód ścian szczelinowych został opisany na tym kwadracie z dodatkowym odstępem uwzględniającym tolerancje wykonawcze.

 

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube