S5 od Radomicka do Leszna gotowa

13.11.2018

Oddano do ruchu 19-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 od Radomicka do Leszna. Jest to kolejny fragment drogi ekspresowej łączącej Poznań z Wrocławiem.

Całą trasą pojedziemy w przyszłym roku, po oddaniu do użytku trzech realizowanych odcinków. Dzięki nowo oddanej trasie kierowcy zaoszczędzą co najmniej kilkanaście minut. Ponad 19-kilometrowy odcinek Radomicko–Leszno łączy się z oddanym na początku października br. odcinkiem Leszno–Kaczkowo (9,5 km), co pozwala ominąć zakorkowane centrum Leszna.

 

 

Realizacja S5 na odcinku od Radomicka do Leszna kosztowała ponad 443 mln zł. W ramach inwestycji wybudowana została dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod dobudowę trzeciego pasa. Powstały dwa węzły drogowe: Święciechowa i Leszno Zachód, umożliwiające połączenie z drogami lokalnymi oraz DK12 Wschowa–Leszno–Gostyń. Zbudowano dwa miejsca obsługi podróżnych, 16 obiektów inżynierskich, sieć dróg dojazdowych i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Aby zapewnić przejezdność w ciągu drogi krajowej nr 5, na połączeniu z oddanym odcinkiem S5 kierowcy skorzystają z przejazdu przez węzeł Lipno realizowany w ramach kolejnego kontraktu.

Nowy odcinek trasy S5 nie tylko skróci czas przejazdu i poprawi komfort podróży. Nie bez znaczenia jest także korzyść dla mieszkańców Leszna i Lipna, ponieważ zdecydowanie zmniejszy się ruch tranzytowy w tych miejscowościach, co spowoduje zmniejszenie hałasu i zanieczyszczeń powietrza oraz zwiększy bezpieczeństwo na lokalnych drogach. Jak każda nowa droga, oddany odcinek S5 przyczyni się do rozwoju stref aktywizacji gospodarczej wokół węzłów drogowych i rozwoju gospodarczego regionu leszczyńskiego.

S5 Radomicko–Leszno powstała w ramach budowy drogi ekspresowej S5 Poznań–Kaczkowo, która jest dofinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.

W ramach S5 Poznań–Wrocław w budowie są jeszcze trzy odcinki:

  • Poznań–Wronczyn (16,5 km) – udostępnienie do ruchu planowane jeszcze w tym roku,
  • Wronczyn–Kościan Południe (18,9 km) – ukończenie planowane w II połowie przyszłego roku,
  • Kościan Południe–Radomicko (15,7 km) – ukończenie planowane w II połowie przyszłego roku.

S5 docelowo połączy Nowe Marzy (A1), Bydgoszcz, Poznań (A2) i Wrocław (A8) oraz zapewni sprawną komunikację pomiędzy województwami dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

 

Źródło: GDDKiA

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.