Pierwsza na świecie i największa chińska elektrownia mieszana BESS

04.02.2019

Firma Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL), chiński producent akumulatorów litowo-jonowych, zrealizowała pierwszą na świecie i największą w Chinach elektrownię energii mieszanej w systemie przechowywania energii BESS, w ramach projektu demonstracyjnego mieszanej energii Luneng Haixi.

Elektrownia jest pierwszym tego typu zakładem w Chinach, który łączy energię wiatrową (400 MW), fotowoltaiczną (200 MW), skoncentrowaną energię słoneczną (50 MW) i system przechowywania energii (100 MWh) w jednym systemie w sieci. Elektrownia koordynuje trzy różne źródła energii z wahającym się, niestabilnym poziomem generacji i musi nieustannie reagować na zmiany w zapotrzebowaniu. Dlatego też akumulatory i system zarządzania nimi są niezbędnymi elementami niezawodności systemu. Firma CATL, wyłączny dostawca akumulatorów na potrzeby projektu, rozpracowała wymagania w trakcie projektu i realizacji produktu. Testy i zatwierdzenie systemu BESS w sieci zajęły zaledwie 17 dni.

Priorytetem w budowie stacji przechowywania energii jest bezpieczeństwo. Wybór odpowiednich materiałów pozwolił firmie CATL na zminimalizowanie ryzyka awarii lub uszkodzeń. Firma postępuje zgodnie z procesem projektowania Potential Failure Mode and Effects Analysis (FMEA), który pozwala na identyfikację czynników ryzyka i realizację planów zapobiegania wystąpienia ryzyka we wczesnych etapach opracowywania produktu, jego produkcji i zarządzania nim. Takie postępowanie zapewnia bezpieczeństwo obsługi systemu akumulatorów przez wdrożenie odpowiedniego projektu ogniw, modułów, szaf i systemów kontroli. Zastosowanie trójwarstwowego systemu ochrony sprawiło, że firma CATL może zagwarantować wydajność sytemu akumulatorów, chroniąc je przed szkodami w wyniku przeładowania, rozładowania, zbyt dużego natężenia oraz wpływu temperatury.

 

 

Jednym z głównych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa i wydajności, z którym musi zmierzyć się CATL oraz cała branża, to zarządzanie temperaturą. Elektrownia znajduje się w Golmud, gdzie temperatura waha się od -33,6 do 35,5 stopni Celsjusza. Aby zapewnić 15 lat pracy akumulatorów, firma CATL wdrożyła system chłodzenia, który wykorzystuje tunele powietrzne i specjalne projekty przepływu powietrza w celu zagwarantowania stałej temperatury szaf. System zarządzania akumulatorami włącza system chłodzenia natychmiast po wykryciu anomalii temperaturowych, a przechowywana energia chroni akumulator przed utratą pojemności lub galwanizacją jonu w wyniku ładowania w niskich temperaturach.

Ponadto realizacja projektu zakładała rygorystyczne wymagania strukturalne, ponieważ Golmud znajduje się w obszarze aktywnym sejsmicznie, co wiąże się z koniecznością instalacji systemów absorbcji drgań. Nowoczesne centrum testów CATL przeprowadziło serię testów i symulacji w celu udowodnienia, że akumulatory są w stanie stawić czoła potencjalnemu trzęsieniu ziemi nawet na skalę 8 stopni.

Według dr. Hui Donga, głównego naukowca w organizacji China Electric Power Research Institute, elektrownia jest „pierwszą na świecie i największą w chinach elektrownią elektromechanicznego przechowywania energii z wirtualnym generatorem synchronicznym”. Stacja jest ważnym elementem planu rocznej generacji energii na poziomie 126 250 MWh (401 500 ton energii z węgla). Projekt ma zaprezentować różnego rodzaju zastosowania nowych źródeł energii, tym samym wyznaczając standardy i wskazując na różne rozwiązania na całym świecie.

 

Źródło: Contemporary Amperex Technology Co., Limited/PR Newswire/Centrum Prasowe PAP

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.