Przebudowa dworca w Szklarskiej Porębie Górnej

21.11.2019

Modernizacja zabytkowego budynku, likwidacja barier architektonicznych, montaż nowoczesnych systemów informacyjnych i monitoringu. Rusza kompleksowy remont dworca w Szklarskiej Porębie.

 

Budynek dworca w Szklarskiej Porębie jest wpisany do ewidencji zabytków. Realizowany był w dwóch etapach – w 1902 roku powstała poczekalnia wraz z barem, a w 1919 roku został przebudowany i w niezmienionym stylu przetrwał do dzisiaj.

 

Fot. Wikipedia / (GRAD)

 

Modernizację przejdzie elewacja budynku, wymienione zostanie poszycie dachowe oraz stolarka okienna i drzwiowa. Po remoncie dworzec w Szklarskiej Porębie będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami – zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, powstaną ścieżki prowadzące, pojawi się specjalna dotykowa mapa dworca. Obiekt będzie wyposażony w system dynamicznej informacji podróżnych z elektronicznymi tablicami wyświetlającymi rozkład jazdy pociągów oraz nowy system informacji głosowej. Budynek zyska również inne nowoczesne systemy: monitoringu i antywłamaniowy. W ramach inwestycji zostaną wymienione także pozostałe instalacje, których praca będzie nadzorowana przy pomocy systemu zarządzania obiektem BMS (Building Management System).

 

Zobacz też: 9 dworców w ramach programu Innowacyjne Dworce Systemowe

 

Zmieni się zagospodarowanie przestrzeni dworca, który składa się z trzykondygnacyjnej części głównej oraz dwóch parterowych bocznych. Na parterze budynku głównego będzie poczekalnia z ławkami, kasy biletowe oraz toalety, a także pomieszczenie na działalność komercyjną – gastronomiczną. Na pierwszym i drugim piętrze zaplanowano pomieszczenia przeznaczone dla hostelu. Parterowe części dworca zagospodaruje samorząd lokalny. W segmencie o konstrukcji szachulcowej będzie mieścić się sala projekcyjna, natomiast w parterowej części położonej bliżej przejazdu kolejowego – informacja turystyczna wraz z salą wielofunkcyjną o charakterze wystawowym.

Przy dworcu zostaną ułożone chodniki oraz wyznaczone, od frontu budynku, miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz miejsca typu Kiss&Ride. Powstanie wiata rowerowa.

 

Prace budowlane związane z przebudową rozpoczną się w listopadzie 2019 r. Planowany termin udostępnienia dworca podróżnym to pierwsza połowa 2021 roku.

 

Wartość inwestycji to 17,5 mln złotych. Remont jest realizowany w ramach ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 i dofinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

PKP S.A.

 

Polecamy: Rewitalizacja mostów kolejowych

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in