Bydgoszcz, Kielce, Konstancin Jeziorna, Kraków, Niewodnica Kościelna, Radom, Szczecin, Świnoujście, Warszawa oraz Wrocław – to z tych miejscowości pochodzą zwycięzcy i wyróżnieni w jedenastej edycji konkursu organizowanego przez firmę Baumit.
Jury spotkało się 8 lutego we Wrocławiu. W obliczu rekordowej frekwencji – na liście kandydatów do tytułu znalazło się 215 elewacji – wskazanie najlepszych rozwiązań elewacyjnych 2017 r., wykreowanych przy użyciu kompletnej technologii Baumit, nie należało do najłatwiejszych zadań. Biorąc pod lupę takie kryteria, jak walory architektoniczne i estetyczne, zastosowane rozwiązania technologiczne, wkomponowanie w otoczenie, a w przypadku obiektów po renowacji także poszanowanie ich historycznej tradycji, eksperci wyłonili zwycięzców i wyróżnionych.
Dom jednorodzinny nowy
W pierwszej kategorii, zarezerwowanej dla domów jednorodzinnych, bezkonkurencyjny okazał się prywatny budynek mieszkalny przy ul. Saneczkowej w Konstancinie-Jeziornej. Awangardowa forma, ciekawa bryła, stwarzająca wrażenie przenikania się przestrzeni zewnętrznej z wewnętrzną to cechy, dzięki którym obiekt zaprojektowany przez pracownię Beczak/Beczak/Architekci, a urzeczywistniony przez Zakład Remontowo-Budowlany Józef Wróbel, znalazł się na najwyższym stopniu podium.
Dom w Konstancinie-Jeziornej
Jury doceniło też dwie inne realizacje, przyznając równorzędne wyróżnienia w tej kategorii. Pierwszym z nich odznaczono niezwykle prosty i oszczędny w kolorze budynek przy ul. Kowarzyka we Wrocławiu. Projekt przygotowało biuro ZAH Sp. z o.o. Sp. k., natomiast prace budowlane przeprowadziło przedsiębiorstwo Usługi Budowlane Robert Olszewski. Drugim wyróżnieniem uhonorowano budynek przy ul. Leśna Polana 31 w Niewodnicy Kościelnej wzniesiony przez Jarosława Waszkiewicza według koncepcji arch. Piotra Sołowieja.
Budynek wielorodzinny nowy
W najliczniej obsadzonej kategorii na czele uplasowało się Osiedle Europejskie – Kopenhaga w Krakowie. Elewacja wykreowana przez B2 STUDIO Spółka z o.o. Sp. k. zdobyła uznanie grą poziomów o różnej wartości mięsistości i dynamizmem formy architektonicznej. Jury doceniło także konsekwentne prowadzenie linii pomieszczeń w szkle. Wykonaniem inwestycji na rzecz Novo Maar Sp. z o.o. zajęła się firma RE-Bau Sp. z o.o.
Osiedle Europejskie – Kopenhaga w Krakowie
Także w tej kategorii jurorzy zdecydowali się skorzystać z przysługującego im prawa przyznania dwóch wyróżnień. Jedno z nich, za znakomite wyważenie proporcji i intrygujące wprowadzenie do głębi budynku poprzez kolor i wycofanie balkonów, otrzymała 5 Dzielnica w Krakowie, także autorstwa B2 STUDIO Spółka z o.o. Sp. k. Deweloper – LC Corp powierzył wykonanie inwestycji firmie TK Bud. Natomiast zespół zabudowy wielorodzinnej przy. ul. Batalionów Chłopskich 77C/D/E w Warszawie doceniono za prostotę i czystość kolorów. Projekt powstał w pracowni Architekci Dawidczyk & Partnerzy sp. z o.o., a realnych kształtów na zlecenie Bouygues Immobilier Polska Sp. z o.o. nadało mu PBM Południe S.A.
Budynek po termomodernizacji
W tej kategorii nagrodzono budynek biurowy przy Al. Powstania Warszawskiego w Krakowie. Jury doceniło projekt autorstwa MTWW ARCHITEKCI za wydobycie walorów architektury zastanej i poszanowanie historii. Prace budowlane na zlecenie Urzędu Miasta Kraków zrealizowała firma Master Bud.
Budynek biurowy w Krakowie
Wyróżnienie za uszanowanie pomysłu czystego przecięcia pasowymi oknami otrzymała termomodernizacja innego krakowskiego biurowca – przy ul. Helców. Realnego wymiaru wizji biura KUBATURA Sp. z o.o. Sp. k. nadała firma STRUKTURA Sp. z o.o. Sp. k. przy współpracy z Energodom. Ocieplanie budynków: Moskal R.
Budynek niemieszkalny
Tu jury poprzestało na wyróżnieniu dwóch obiektów. Pierwszy z nich to Radisson Blu Resort Świnoujście przy al. Baltic Park Molo 2 – dzieło pracowni PPA Płaskowicki Partnerzy Architekci zrealizowane przez firmę Erbud S.A. na rzecz Inwestycja Zdrojowa Invest Sp. z o.o. Kreację nagrodzono za konsekwencję projektową, wyrażającą się dążeniem do zachowania ładu przestrzennego, tudzież znakomitym wpasowaniem się w krajobraz zaokrąglonych willi, a także za wzorcowe oddanie klimatu miejsca – obłe formy nawiązują do kontekstu morskiego. Drugi z wyróżnionych to budynek usługowy przy ul. Mojżesza Pelca w Kielcach. Projekt stworzony przez MFA Biuro Architektoniczne Włodzimierz Tracz, a urzeczywistniony przez Zakład Remontowo-Budowlany Andrzej Kozera doceniono za operowanie prostą formą, pracę powtarzalnym elementem otworu okiennego i delikatne wyeksponowanie narożnika.
Radisson Blu Resort Świnoujście
Budynek po renowacji
W grupie budynków po renowacji jury jednogłośnie zwycięzcą okrzyknęło inwestycję PKP S.A. i Urzędu Miasta Bydgoszcz – zabytkowy dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna, dostrzegając bardzo szeroką gamę użytych materiałów i doceniając ogromną dbałość o detale. Projekt ALLPLAN Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Organizacji Inwestycji urzeczywistniła firma Budimex S.A.
Dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna
Tu również przyznano wyróżnienia. Pierwszym z nich, za kompleksowe zastosowanie materiału na obiekcie o zróżnicowanym wystroju, a także szacunek do detalu i spójną kolorystykę form pełnoplastycznych – rzeźb, zwieńczeń, balustrad – odznaczono Kościół Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Prace renowacyjne wg projektu arch. Witolda Malmona przeprowadziła Korporacja Budowlana DARCO. Ponadto konkursowe jury doceniło trafną strukturalnie i kolorystycznie metamorfozę kamienicy mieszkalnej przy ul. Monte Cassino 10 w Szczecinie, podkreślając dbałość o trudny w konserwacji detal. Wizję opracowaną przez AR Projekt Radosław Rutkowski urzeczywistnił Zakład Ogólnobudowlany Mega Marian Radliński Eugeniusz Kaczyński s.j.
Zwycięzcy krajowych edycji konkursu automatycznie wchodzą do gry o znacznie wyższą stawkę – tytuł Europejskiej Fasady Roku. Finałowa Gala Baumit Life Challenge Awards odbędzie się w czerwcu w Bratysławie.