W przemówieniu otwierającym obrady XII Sprawozdawczego Zjazdu Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa – największej, 20-tysięcznej organizacji inżynierskiej w kraju – Mieczysław Grodzki – przewodniczący rady, wyeksponował te elementy pracy samorządu, z których Mazowsze jest szczególnie dumne. Jest to dalszy wzrost ilości szkolących się członków (52%), szkolenia za pośrednictwem Internetu, w tym on-line, wzrost zainteresowania korzystaniem z dostępu do norm.
W ramach budowania prestiżu inżyniera od dwóch lat organizowany jest konkurs „Firma Inżynierska Mazowsza”. Zainicjowano cykl spotkań poświęconych uproszczeniu procedur, realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych na terenie biur terenowych i dzielnic warszawskich. Rozwijane są kontakty z mazowieckimi uczelniami, a członkowie władz MOIIB wchodzą w skład zespołów doradczych na wydziałach budowlanych. Inny powód do dumy to udział w rozwoju Mazowieckiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego. Obecnie izba przewodniczy tej niezwykle istotnej organizacji.
Liczni znakomici goście zjazdu, obok życzeń dla izby mazowieckiej, w swoich wystąpieniach dzielili się istotnymi spostrzeżeniami związanymi z gospodarką kraju. Wicepremier Janusz Piechociński wskazał, w kontekście kryzysu, na ciekawe perspektywy dla budownictwa na rynku rosyjskim, kazachskim, azerskim, turkmeńskim. Andrzej Dobrucki – prezes KR PIIB, mówił o wysiłkach PIIB w kierunku nadania właściwego kształtu ustawom: Prawo budowlane i o deregulacji zawodów. Z zadowoleniem odnotował sukcesy MOIIB, natomiast stwierdził, że, wobec oczywistej konieczności podnoszenia inżynierskich kwalifikacji, niepokoi spadek czytelnictwa prasy fachowej.
Sprawozdania nie wywołały dyskusji i zapytań, a w głosowaniu zostały przyjęte niemal przez aklamację. Zatwierdzono sprawozdania finansowe, uchwalono budżet i plan pracy na rok 2013. Udzielono absolutorium radzie. Przegłosowano złożone wnioski.
Zjazd stosowną uchwałą upoważnił Okręgową Radę do rozpoczęcia i przeprowadzenia działalności inwestycyjnej, prowadzącej do realizacji nowej siedziby, samodzielnie lub z innym podmiotem, np. Krajową Radą.
Przedstawiona propozycja Komisji ds. Kształcenia Ustawicznego nie znalazła uznania delegatów. Wskazano na potrzebę przeprowadzenia pogłębionej analizy tematyki dokształcania i szkoleń.
Mieczysław Wodzicki