Zielona Łódź

15.07.2008

Zielona Łódź to program rozpoczynający kampanię informacyjno – edukacyjną poświęconą promocji alternatywnego dla głównego nurtu rewitalizacji fabryk podejścia do potencjału i zasobów miasta.

Program poświęcony Łodzi zielonej, Łodzi czystej wody, płynących rzek, w której tętni życie kulturalne i intelektualne. Łodzi pełnej innowacyjnego, kreatywnego i intelektualnego podejścia.
Inicjatorem programu jest łódzki developer Tree Development Group, którego wszystkie inwestycje łączą wykorzystanie naturalnych walorów przyrodniczych z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.
Ponad połowa ludzkości mieszka w miastach, które są „skonstruowane” według XIX-wiecznych standardów inżynierii i nie zapewniają odpowiedniego poziomu jakości życia. Katedra Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, Urząd Miasta Łodzi we współpracy z Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii pod auspicjami UNESCO realizują w Łodzi największe przedsięwzięcie naukowo-badawcze Komisji Europejskiej, dotyczące zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi.
Łódź jest jednym z dziewięciu miast na świecie, które biorą udział w projekcie SWITCH (Sustainable Water Management Improves Tomorrow’s Cities’ Health) – poza sześcioma miastami europejskimi w projekcie uczestniczy Accra w Ghanie, Pekin
w Chinach oraz Belo Horizonte w Brazylii.

– Jednym z zagadnień, którym się zajmujemy, obok działań na rzecz poprawy jakości wody i powietrza, jest działanie na rzecz zwiększenia aktywności ruchowej mieszkańców poprzez zapewnienie dostępu do terenów zielonych i rekreacyjnych – mówi dyrektor ERCE Profesor Maciej Zalewski – Łódź ma w sobie „zielony” potencjał, który cały czas czeka na odkrycie. Byliśmy zbyt skoncentrowani na naszej miejskiej tradycji przemysłowej, żeby zastanowić się nad zdrowiem i ekologią – dodaje.

{mospagebreak}
Program SWITCH zachęca  tych, którzy mają realny wpływ na kształtowanie jakości życia mieszkańców Łodzi, w tym developerów, by do realizacji inwestycji włączali rozwiązania sprzyjające środowisku i zrównoważonemu rozwojowi.
Jednym z członków grupy Lerning Alliance – platformy współpracy w ramach projektu SWITCH obok instytucji zaangażowanych w proces zarządzania zasobami w mieście i regionie, jest łódzki developer Tree Development Group, który będzie realizował projekt „zielonego” osiedla w renanuturyzowanej dolinie rzeki Sokołówki na Bałutach, którego architektura ma być projektowana w harmonii z  wymogami naturalnego krajobrazu.

Już obecnie w ramach projektu renaturyzacji rzeki Sokołówki Urząd Miasta Łodzi stworzył jeden zbiornik zaporowy między ulicami Zgierską i ul. Włókniarzy w okolicach parku Julianowskiego, drugi został zaprojektowany i czeka na realizację.
– Część projektu realizowana w Łodzi oparta jest na kilkunastoletnich badaniach prowadzonych na Uniwersytecie Łódzkim i w Międzynarodowym Instytucie Polskiej Akademii Nauk – Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii pod auspicjami UNESCO, a dotyczy głównie zwiększania ilości zieleni i obszarów czystej wody poprzez renaturyzację rzek miejskich, takich jak Sokołówka czy Jasień – opowiada prof. Zalewski
Wszystkie projekty Unii Europejskiej upowszechniają w dokumentach Łódź jako miasto, w którym realizowane są wiodące w Europie i na świecie badania, ale również stanowią doskonałą promocję miasta jako ośrodka, w którym strategia i metody dla zrównoważonego rozwoju są opracowywane i wdrażane.
– Koncepcje i metody realizowane w ramach projektu SWITCH, są wiodące w skali międzynarodowej i myślę, że postępująca rewitalizacja miasta w połączeniu z renaturyzacją rzek i obszarów zielonych jest kluczowa, aby Łódź stała się znaczącą europolią – dodaje prof. Maciej Zalewski.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in