Zdrowe wykończenie powierzchni płyt g-k i z betonu

22.09.2022

Jakie powinno być wykończenie powierzchni ścian wewnętrznych budynku, by zapewnić użytkownikom komfort zarówno pod względem estetycznym, jak i użytkowym?

 

wykończenie powierzchni

 

Wykończenie powierzchni ścian często wykonane jest z betonu lub płyt kartonowo-gipsowych. W tym przypadku można sięgnąć po masę szpachlową regulującą wilgotność w pomieszczeniach, a powierzchnie pomalować farbą aktywnie wytwarzającą dobroczynne jony w powietrzu. Jony ujemne wytwarzane przez farbę nieprzerwanie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. Efekt, jaki się uzyskuje, jest porównywalny z tym, jakiego w naturalnych warunkach doświadcza się w naturze, przebywając w pobliżu wodospadów, spacerując po lesie, w górach czy brzegiem morza. W praktyce oznacza to oddychanie czystszym, świeższym powietrzem.

Ściany z dobroczynnymi jonami

Systemem pokrycia ścian, który to umożliwia, jest Baumit Ionit, w którego skład wchodzą masy szpachlowe IonitFinish (w formie pasty gotowej do użycia) i IonitFino (w postaci suchej mieszanki do rozrobienia z wodą) oraz mineralna farba IonitColor o działaniu potwierdzonym przez niezależnych naukowców. Masy szpachlowe utrzymują wilgoć na optymalnym dla zdrowia poziomie, zapewniając jednocześnie optymalne warunki do produkcji jonów przez farbę.

Wyniki przeprowadzonych badań jednoznacznie potwierdzają, że takie wykończenia ścian pozwala zredukować w pomieszczeniach do 90% pyłków i do 50% drobnego kurzu, a jednocześnie nawet o 60% zmniejszyć stężenie aerozoli – drobnych cząstek rozproszonych w powietrzu, wydychanych podczas mówienia czy zwykłego oddychania, mogących być nośnikiem bakterii i wirusów oraz źródłem zakażeń. Proces oczyszczania trwa nieprzerwanie i jest niezmienny w czasie.

 

Właściwe wykończenie powierzchni

Zastosowanie tych gładzi oraz farb nie różni się specjalnie od zwykłych produktów. Aby jednak w sposób maksymalny wykorzystać oczyszczające właściwości systemu, należy dwukrotnie nałożyć gładź. Pozwoli to na uzyskanie optymalnej – w kontekście regulacji poziomu wilgotności w pomieszczeniu – grubości warstwy na poziomie min. 1,5 mm.

Masę nakłada się na podłoże betonowe przy użyciu pacy, płaskiej kielni lub natryskuje za pomocą agregatu do nakładania gładzi, zachowując pomiędzy warstwami przerwę technologiczną – drugą warstwę nakłada się po stwardnieniu pierwszej. Po wyschnięciu szlifuje się powierzchnię ręcznie lub mechanicznie przy użyciu tzw. żyrafy, aż do uzyskania gładkiego efektu. Po odczekaniu ok. 12 godzin podłoże maluje się farbą IonitColor.

W przypadku płyt gipsowo-kartonowych na łączeniach stosuje się odpowiednią taśmę zbrojącą, zaciąga masą szpachlową i wyrównuje. W kolejnym kroku należy użyć kielni lub szerokiej szpachelki, aby uzyskać równe przejście do powierzchni płyty. Elementy mocujące również należy pokryć masą (zlicować z powierzchnią płyty). W przypadku większych otworów zaleca się kilkustopniowe nakładanie masy szpachlowej, przy czym następną warstwę nanosi się na prawie suchą masę.

 

Źródło: Baumit

 

Przeczytaj też:

Ściany z betonu komórkowego

Czym się kierować, wybierając farby do wnętrz?

Odbiór robót malarskich

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in