Zbiorniki retencyjne – odpowiedź na zmiany klimatu

04.02.2019

Podczas COP24 w Katowicach przywódcy państw starali się wypracować rozwiązania, które pozwolą powstrzymać globalne ocieplenie. Skutki zmian klimatu są jednak zauważalne już teraz, dlatego miasta starają się odpowiedzieć na takie problemy, jak nawalne deszcze i podtopienia oraz okresowe niedobory wody. Powstają m.in. zbiorniki retencyjne, które mogą pełnić różne funkcje – czasem stają się nawet amfiteatrem lub boiskiem.

 

© Andrey Armyagov – Fotolia.com

 

Gdańsk walczy z podtopieniami

Gdańsk od 3 lat realizuje duży projekt, którego celem jest podniesienie bezpieczeństwa powodziowego. Do 2021 r. ma powstać blisko 10 km kanalizacji deszczowej, w planach jest również przebudowanie 1,5 km potoków i rowów. Oprócz tego powstaną także 3 zbiorniki retencyjne. Ich łączna pojemność wyniesie 64 234 m³, co pozwoli zgromadzić przewidywaną objętość wody, czyli 49 346,50 m³.

 

Zbiornik retencyjny miejscem rekreacji

Funkcją odnowionego stawu przy ul. Fredry w Białymstoku jest zbieranie wód opadowych, ale po zagospodarowaniu okolicznych terenów stał się też częścią nowego miejskiego parku z placem zabaw, siłownią plenerową, skateparkiem, boiskiem i hamakami.

Natomiast odnowiony zbiornik retencyjny przy ul. Okrzei w Sopocie podczas ulewnych opadów zapobiega podtopieniom, ale, gdy nie ma w nim wody, dołem płynie strumień otoczony zielenią. W pobliżu znajdują się też miejsca do siedzenia i odpoczynku.

 

Wielofunkcyjny plac wodny

Unikatowy sposób na poradzenie sobie ze skutkiem ulewnych opadów znaleziono też w Rotterdamie. Powstał tam tzw. plac wodny. Podczas nagłych, wzmożonych opadów deszczu pełni on funkcję zbiornika retencyjnego i napełnia się wodą. Przez większość czasu mieszkańcy mogą jednak korzystać z tej przestrzeni – znajduje się tam boisko i miejsce do siedzenia, obiekt może też służyć jako amfiteatr czy skatepark.

 

Woda deszczowa do podlewania zieleni

W Świnoujściu również powstaną zbiorniki na wodę deszczową, ale głównym ich celem będzie zapobieganie niedoborom wody.

Przy Promenadzie Zdrowia i tzw. starej promenadzie ma znaleźć się w sumie 14 zbiorników na wodę o pojemności 120–180 m³. Gromadząca się w nich woda posłuży do nawadniania zieleni na promenadach. Wykorzystanie deszczówki zamiast wody z miejskich wodociągów przyniesie miastu korzyści finansowe, a także pozwoli zaoszczędzić cenną wodę.

 

Źródło: ECO-MIASTO

 

Czytaj też: Zastosowanie urządzeń mikroretencyjnych w systemach odwodnienia miast

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in