8–10 listopada 2023 r. odbywała się XX Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym”.
Konferencję zorganizowała Katedra Inżynierii Procesów Budowlanych Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej. Patronat nad wydarzeniem objął prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol, JM rektor Politechniki Częstochowskiej, oraz Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami PAN Oddział Katowice, a partnerami były: University of Žilina i Georgian Technical University.
Spotkanie naukowców i praktyków związanych z budownictwem energo- i materiałooszczędnym odbyło się w formie hybrydowej. Udział w konferencji wzięło blisko 140 osób, w tym przedstawiciele uczelni i instytucji naukowo-badawczych, firm z branży budowlanej, Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa i PZITB Oddziału w Częstochowie, a także studenci i uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wlkp. Ośrodki naukowe reprezentowało 35 instytucji, z czego 10 z Polski, a pozostałe z Armenii, Czech, Gruzji, Hiszpanii, Iraku, RPA, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Wystąpienia dotyczyły zagadnień z zakresu podstaw budownictwa energooszczędnego, konstrukcji budowlanych, materiałów i technologii energooszczędnych, efektywnego wykorzystania wody i zieleni w przestrzeni miejskiej, odnawialnych źródeł energii w budownictwie, zaopatrzenia w ciepło, wentylacji i klimatyzacji, budownictwa hydrotechnicznego oraz materiałów odpadowych w budownictwie zrównoważonym. Zaproszone firmy zaprezentowały wiele ciekawych, nowoczesnych rozwiązań przeznaczonych dla branży budowlanej.
Tradycją konferencji jest nie tylko łączenie wystąpień naukowców ze spotkaniami z przedstawicielami firm budowlanych, ale również organizacja sesji wyjazdowych. W związku z czym w drugim dniu wydarzenia zorganizowano wyjazd do Domu Zmiennego w Grodzisku, gdzie przedstawione zostały inteligentne rozwiązania dla budownictwa kubaturowego, oraz do nowo otwartego w odrestaurowanej kamienicy z XIX w. Hotelu Park 17 reprezentującego integrację współczesnej architektury z historycznym środowiskiem Częstochowy. Obiekt otrzymał nominację do nagrody Property Design Awards 2024 w kategorii Bryła-Hotel. W trzecim dniu, dzięki uprzejmości Spółki do Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej wsi Olsztyn, uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z prowadzonymi pracami konserwatorskimi na terenie ruin średniowiecznego Zamku Królewskiego w Olsztynie. Prace pozwolą znacząco poprawić atrakcyjność obiektu oraz zakładają przeznaczenie odbudowanej części na cele muzealne. Kolejnym punktem sesji wyjazdowej był Zamek Królewski w Bobolicach, gdzie odbyło się spotkanie z senatorem Jarosławem Laseckim, który przybliżył temat odbudowy obiektów zabytkowych w Polsce. Szczegółowo przedstawił etap przygotowawczy, realizację i problemy oraz wiele innych interesujących zagadnień związanych z odbudową Zamku Bobolice oraz trwającymi pracami na Zamku Mirów.
Fot. Politechnika Częstochowska
Przeczytaj też:
Warsztaty Pracy Projektanta i Rzeczoznawcy Instalacji i Sieci Sanitarnych
XXVI Konferencja „Ekologia a Budownictwo”
V Konferencja naukowo-techniczna „Obiekty budowlane na terenach górniczych”