Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa O. Gliwice opublikował na swojej stronie „Podstawy konstruowania i projektowania rusztowań roboczych” mgr inż. Michała Dziwińskiego celem umożliwienia poszerzenia tą droga swej wiedzy przez zainteresowanych tematem rusztowań budowlanych.
Publikacja powstała w związku z wysoką wypadkowością w budownictwie, występującymi katastrofami budowlanymi rusztowań, brakiem nauczania o rusztowaniach budowlanych w szkołach średnich i wyższych o kierunkach budowlanych oraz pomijaniem (w sposób programowy) sprawdzianu z praktyki i wiedzy z zakresu rusztowań budowlanych dla uzyskania uprawnień konstrukcyjno-budowlanych uprawniających do sprawowania nadzoru nad montażem wraz z odbiorem i użytkowaniem oraz projektowaniem rusztowań budowlanych.
Autorem opracowania jest mgr inż. Michał Dziwiński, także innych opracowań z zakresu rusztowań. Tematykę tę autor przedstawiał na wielu seminariach dla dozoru budów organizowanych przez Oddzialy PZITB i Okręgowe Izby Inżynierów Budownictwa, a także ostatnio na spotkaniu ze studentami Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz uczniami Technikum Budowlanego w Gliwicach. Autor prowadzi także zajęcia teoretyczne i praktyczne na kursach dla montażystów rusztowań pod nadzorem programowym Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego.
Obecne opracowanie jest zaktualizowane o dane wynikające z norm PN-EN, o znowelizowaną normę wiatrową (co ma wpływ na newralgiczne zagadnienie zakotwień i stężeń oraz na stabilność rusztowań wolno stojących).