Wieżowce w standardzie pasywnym

01.08.2018

Cenione są realizacje, które poza innowacyjną formą, odpowiadają na wysokie wymagania dotyczące energooszczędności i ekologii.

Wydawać by się mogło, że prosta bryła zbudowana na rzucie prostokąta z jedno- lub dwuspadowym dachem nie może się wyróżniać na tle innych domów. Jednak architekci coraz częściej udowadniają, że organiczna forma budynków pasywnych to odpowiedź na nowoczesną wizję obiektów mieszkalnych i sposób na spełnienie nawet najbardziej wymagających parametrów dotyczących energooszczędności – innowacyjne realizacje pasywne muszą być bowiem świetnie zaizolowane i prawie stuprocentowo szczelne, tak, by ciepło wytworzone w pomieszczeniach ogrzewało mieszkańców zamiast uciekać z mieszkań przez niedocieplone miejsca.

 

Wieżowiec pasywny we Freiburgu, fot. Schöck

 

Myśląc o budynkach pasywnych, często w głowie pojawia się obraz niewielkiego domu jednorodzinnego o prostej formie. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jednak na zrealizowanie odważnych, monumentalnych projektów, które wymykają się stereotypom. W dzielnicy Freiburga Weingarten-West powstał pierwszy w Niemczech wieżowiec o standardzie budynku pasywnego. To spektakularna renowacja 16-piętrowego budynku z 1968 r. Geometryczną bryłę na planie prostokąta charakteryzują duże okna i balkony z widokiem na okoliczną zieleń. Wykonanie konstrukcji nośnych, spełniających wymagania budownictwa pasywnego, nie byłoby możliwe bez zastosowania elementu izolacji cieplnej Schock Isokorb® typu W, który jest przeznaczony do płyt ściennych wspornikowych.

Także jeden z pierwszych wieżowców w  Szwajcarii został wybudowany z troską o wysoką jakość materiałów sprzyjających środowisku. Wysoki, 77-metrowy budynek Zolly (23 pietra) to przykład budownictwa pasywnego na najwyższym poziomie. Piękna fasada została wykonana z prefabrykowanych elementów betonowych. Specjalne płyty wykorzystane do budowy zostały indywidualnie wyprofilowane i zabezpieczone innowacyjną izolacją ze szklanej pianki. Wieżowiec Zolly położony w sercu modnej dzielnicy Zurychu został wyróżniony certyfikatem Minergie Eco Label, przyznawanym rozwiązaniom przyjaznym dla środowiska, spełniającym wysokie standardy jakościowe. W projekcie zastosowano innowacyjne zbrojenie z włókna szklanego Schock Thermoanker, które charakteryzuje się bardzo niewielkim współczynnikiem przewodnictwa ciepła. Schock Thermoanker poprawia właściwości termoizolacyjne betonowych izolowanych ścian warstwowych o 45% (przy porównaniu przewodności cieplnej).

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in