Kolejne już warsztaty szkoleniowe w Wiśle były poświęcone współdziałaniu organów Śląskiej OIIB z organami nadzoru budowlanego (NB) i administracji architektoniczno-budowlanej (AAB) na Śląsku.
Zorganizowane 8–10 maja br. przez Śląską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa warsztaty, przy merytorycznym wsparciu Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego i Dyrektora Wydziału Infrastruktury Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, gromadzą od kilku lat przedstawicieli trzech podmiotów odgrywających główną rolę w procesie inwestycji budowlanych. Wspólne wykłady dotyczące interpretacji zmieniających się przepisów prawa związanego z budownictwem i dyskusja nad prezentowanymi tematami oraz wymiana doświadczeń w zakresie rozwiązywania problemów napotykanych w praktyce zawodowej, służą lepszemu poznaniu specyfiki pracy poszczególnych podmiotów i pogłębieniu ich współpracy.
W warsztatach uczestniczyli pracownicy wojewódzkiego i powiatowych inspektoratów NB, wojewódzkiego i powiatowych oddziałów AAB oraz przedstawiciele samorządu zawodowego inżynierów budownictwa, wśród nich członkowie organów statutowych Śląskiej OIIB z ich przewodniczącymi oraz przewodniczący okręgowych rad z Dolnośląskiej, Małopolskiej i Mazowieckiej OIIB. Na zaproszenie organizatorów przybyli również: Mariusz Trepka – poseł na sejm, Norbert Książek – główny inspektor nadzoru budowlanego z dyrektorem Departamentu Orzecznictwa AAB w GUNB, dyrektor Departamentu Lokalizacji Inwestycji MIiR z zastępcą i małopolski wojewódzki inspektor NB.
Warsztaty otworzyli Roman Karwowski – przewodniczący Rady ŚlOIIB, dyrektor Wydziału Infrastruktury Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (ŚUW) i Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (ŚWINB). Wykład „Odpowiedzialność w procesie budowlanym w świetle orzecznictwa sądowego” wygłosiła naczelnik Wydziału Orzecznictwa Dolnośląskiego WINB-u. W następnym panelu dyskutowano na temat: „Wybrane zagadnienia z zakresu Prawa budowlanego”.
W drugim dniu szkolenia o problemach występujących w działalności organów państwowej inspekcji sanitarnej na terenie województwa śląskiego, związanej z procesem inwestycyjnym, mówiła kierownik Oddziału Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, a na temat „Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – wybrane zagadnienia” wypowiadali się przedstawiciele MIiR oraz Wydziału Infrastruktury ŚUW.
W kolejnych panelach – poświęconych wybranym zagadnieniom z zakresu Prawa budowlanego oraz lokalizacji inwestycji i procesu budowlanego – na zapytania dotyczące interpretacji przepisów i kontrowersyjnych przykładów z praktyki zawodowej odpowiadali kierownik Oddziału AAB II instancji z ŚUW i Norbert Książek z GUNB-u. Równolegle zorganizowano panele dotyczące problemów dotyczących postępowań odszkodowawczych, zmian w przepisach i aktualnego orzecznictwa w tym zakresie. W ramach warsztatów odbyło się również spotkanie członków Rady ŚlOIIB i OKR. Przewodniczący Rady odniósł się do treści ostatnich wersji projektów ustaw o architektach i inżynierach budownictwa oraz działań PIIB w kierunku zapobiegania niekorzystnym skutkom wprowadzenia zmian legislacyjnych w tym zakresie.
Podsumowując szkolenie, przedstawiciele organizatorów dziękowali zebranym za aktywny udział i zapraszali na kolejne za rok. Choć w Polsce obowiązuje jedno Prawo budowlane – zwracał uwagę przewodniczący Rady ŚlOIIB – mogą mieć miejsce rozmaite interpretacje jego przepisów, dlatego zasadnym jest spotykać się, by wspólnie wyjaśniać wątpliwości lub rozbieżności.
Maria Świerczyńska