22 i 23 kwietnia 2024 r. stolica Polski po raz kolejny stała się centralnym punktem globalnej dyskusji o klimacie. Eksperci z różnych dziedzin, reprezentujący świat biznesu, administracji, nauki, organizacje pozarządowe oraz media, zebrali się, by wspólnie poszukiwać rozwiązań na rzecz ochrony naszej planety.
W prestiżowej przestrzeni Varso Place w Warszawie, najwyższym budynku Unii Europejskiej, rozbrzmiały głosy zaangażowanych w walkę o klimat. Uroczysta inauguracja, w której udział wzięli Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, oraz Mark Brzeziński, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, stała się preludium do intensywnych, dwudniowych dyskusji i debat.
– Zbudowanie zrównoważonej przyszłości wymaga komunikacji, integracji oraz konstruktywnej dyplomacji. Wymaga skupienia nie na tym, co nas dzieli, ale na rzeczach, które nas łączą jako sąsiadów i obywateli świata, bo największe zagrożenie dla nas nie zna granic – podkreślił ideę wydarzenia Mark Brzeziński. – Wierzę, że Europa może zrobić jeszcze więcej, jeśli nadal będziemy działać razem – zaznaczyła Roberta Metsola.
Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR to cykliczne wydarzenie, którego celem jest zbudowanie przestrzeni służącej wymianie idei, współpracy na rzecz ochrony środowiska, osiągnięciu celów klimatycznych oraz wspieraniu ambitnych, racjonalnych ekonomicznie i społecznie inicjatyw polskiej polityki klimatycznej. Wydarzenie, którego organizatorami są Fundacja Czyste Powietrze oraz Fundacja Pozytywnych Idei, realizowane jest w formule hybrydowej, w trzech studiach telewizyjnych.
TOGETAIR 2024 miało na celu budowanie zrównoważonej przyszłości poprzez innowacje, współpracę i odpowiedzialność, przez omawianie jej w różnych aspektach na trzech scenach: CLIMATE CARE, BUSINESS CONNECT i FUTURE COOPERATION.
Każda scena to miejsce intensywnych dyskusji, które mają za zadanie zidentyfikowanie kluczowych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i środowiskowymi oraz poszukiwanie skutecznych rozwiązań. Poprzez wymianę wiedzy, inspirujące prelekcje i panelowe debaty uczestnicy TOGETAIR 2024 wspólnie dążyli do wypracowania strategii, które pozwolą nam zachować równowagę między rozwojem a ochroną naszej planety dla przyszłych pokoleń.
Na scenie CLIMATE CARE podjęto m.in. takie tematy jak dekarbonizacja, zrównoważone budownictwo, gospodarka obiegu zamkniętego czy troska o jakość powietrza, zasoby wody i bioróżnorodność. Eksperci dotknęli także kwestii przyszłości polskiej gospodarki w kontekście redukcji CO2 i neutralności klimatycznej. Zostały poruszone zagadnienia: polskiego atomu, NextGenerationEU oraz zmian w branży budowlanej.
Eksperci na scenie BUSINESS CONNECT omawiali tematy związane m.in. z odpowiedzialnością przedsiębiorców za działania wpływające na środowisko, rynkami energii czy finansowaniem zrównoważonego rozwoju i rolą automatyzacji procesów.
Trzecia scena – FUTURE COOPERATION skupiła się na wykorzystaniu innowacyjnych technologii oraz przemyślanych rozwiązań wobec zmian klimatycznych, a także roli innowacji i globalnych trendów w kreowaniu przyszłości naszej planety. Dyskusje koncentrowały się na technologiach wspierających ESG, wodorze, OZE oraz zmianach w modelu inwestycji z myślą o działaniach na rzecz środowiska i klimatu.
Różne perspektywy i jeden cel: wspólne zaangażowanie w ochronę środowiska oraz klimatu. Trzy sceny tematyczne, dwa dni intensywnych rozmów, ponad 30 paneli dyskusyjnych, które stały się areną wymiany międzynarodowych idei, a także szkolenia, okrągłe stoły i gorące krzesła – edycja TOGETAIR 2024 z pewnością rzuciła nowe światło na kluczowe oraz najbardziej aktualne kwestie dotyczące zrównoważonej przyszłości.
Fot. TOGETAIR
Przeczytaj też:
„Zazielenianie współczesnych miast” – konferencja
8. Forum Holzbau Polska – przyszłość to drewno i prefabrykacja
Polski Kongres Klimatyczny 2024