Ustawa o handlu emisjami CO2 uchwalona przez Sejm

22.06.2009

W piątek Sejm uchwalił ustawę o handlu emisjami CO2, która umożliwia Polsce sprzedaż nadwyżek powstających z tytułu ograniczeń emisji dwutlenku węgla uregulowanych przez protokół z Kioto.

 

Nowa ustawa wprowadza zasady obrotu jednostkami emisji CO2 oraz określa sposób wykorzystywania środków finansowych z ich sprzedaży, które będą przeznaczane na cele ekologiczne.
Na mocy ustawy powstanie też krajowy ośrodek bilansowania i zarządzania emisjami. Jego zadania będą realizowane przez Instytut Ochrony Środowiska w Warszawie. Będą gromadzone także informacje o działalności przemysłowej, transportowej, rolniczej, usługowej oraz wynikające z niej wielkości emisji gazów cieplarnianych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska będzie zarządzał rachunkiem, na którym będą gromadzone środki ze sprzedaży emisji CO2. Powstanie też Krajowy system bilansowania i prognozowania emisji.
Po przekroczeniu przez Polskę określonego pułapu emisji, minister środowiska będzie musiał przygotować krajowy program redukcji emisji dwutlenku węgla, a rząd będzie zobowiązany przyjąć sektorowe projekty redukcji emisji.
 
Źródło: PAP

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.