Plac budowy to żywy organizm, w którym kierownik budowy gra pierwsze skrzypce. Funkcja kierownika budowy wiąże się z dużą odpowiedzialnością – nie tylko techniczną, ale też organizacyjną i prawną. Wiele umów z kierownikami budowy zawiera rażące błędy, a przy tym nie oddają rzeczywistego zakresu wykonywanych zadań. Brakuje w nich precyzji, zabezpieczenia interesów obu stron i rozwiązań na wypadek sporu. To uchybienia, które mogą sporo kosztować zarówno kierownika budowy jak i firmę budowlaną zatrudniającą kierownika budowy. Skorzystaj z pomocy adwokata specjalizującego się w prawie budowlanym i obsłudze firm budowlanych – to inwestycja, która się opłaca.
Dlaczego ten materiał jest ważny?
- Przygotowanie dobrej umowy z kierownikiem budowy wymaga znacznie więcej niż tylko podstawowej znajomości przepisów Kodeksu cywilnego. Taka umowa musi uwzględniać specyfikę pracy na budowie, a ta jest znana adwokatom specjalizującym się w obsłudze prawnej firm budowlanych. Tego typu specjalistów jest jednak na rynku niewielu.
- Prawnik ogólny bez specjalizacji w prowadzeniu sporów budowlanych, nie będzie znał istotnych aspektów dla tej branży. Często zdarza się, że prawnicy kopiują rozwiązania z umów cywilnoprawnych, które nie przystają do realiów budowy i wymogów prawnych. W efekcie przygotowana przezeń umowa z kierownikiem budowy może pomijać istotne kwestie, tudzież wprowadzać wadliwe postanowienia.
- Adwokat od prawa budowlanego nie tylko zna przepisy, ale rozumie praktykę budowy, zna zależności między inwestorem, wykonawcami i nadzorem. Dodatkowo wie, jakie zapisy umowne naprawdę funkcjonują w razie sporu budowlanego. Taka wiedza przekłada się na realne bezpieczeństwo prawne uczestników procesu budowlanego.
Kancelaria Prawa Budowlanego Adwokat Marek Chudzicki to specjalistyczna Kancelaria, która na co dzień zajmuje się wyłącznie sprawami z zakresu budownictwa. Tradycyjną usługą Kancelarii jest przygotowanie umów dla wykonawców, kierowników budowy, projektantów, inwestorów. Umowy te nie tylko chronią klienta, ale też upraszczają codzienną współpracę na placu budowy, którego parametry zmieniają się każdego dnia. Jasno określona odpowiedzialność, przejrzyste zasady raportowania, transparentny sposób rozliczeń oraz wyraźnie określone sposoby zakończenia współpracy na budowie, to przymioty które powinny charakteryzować prawidłową umowę m.in. z kierownikiem budowy.
Najczęstsze błędy w umowach z kierownikiem budowy
Z naszego doświadczenia wynika, że w wielu przypadkach umowy z kierownikami budowy nie spełniają nawet minimalnych standardów ochrony interesów stron. Do najczęstszych błędów należą:
- Brak precyzyjnego określenia zakresu obowiązków kierownika,
- Niejasne zasady odpowiedzialności – zarówno za nadzór, jak i za ewentualne szkody,
- Brak postanowień dotyczących odpowiedzialności za nieterminowość lub błędy podwykonawców,
- Nieuregulowane zasady kontaktu z inwestorem i raportowania postępów robót,
- Pominięcie procedur odbiorowych lub mechanizmów zgłaszania zastrzeżeń,
- Brak klauzul dotyczących zakończenia współpracy i rozliczeń końcowych.
W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek sporu lub szkody majątkowej – dobrze przygotowana umowa z kierownikiem budowy może być kluczowa. Może ona stanowić podstawę do wykazania, co rzeczywiście należało do obowiązków kierownika i jakie były uzgodnienia między stronami.
Dlaczego warto nawiązać współpracę z Kancelarią Prawa Budowlanego?
W branży budowlanej wieści rozchodzą się szybciej niż beton wiąże – tu wszyscy wszystko wiedzą. To właśnie dlatego warto mieć po swojej stronie kancelarię, którą polecają najlepsi w branży. A jeszcze lepiej: zdążyć przed konkurencją i zająć swoje miejsce w gronie naszych klientów.
W tej branży nie ma miejsca na konflikty interesów – dlatego u nas zasada jest prosta: albo Ty, albo Twoja konkurencja. I tylko jedna strona może być reprezentowana przez Kancelarię Prawa Budowlanego.
Jesteś kierownikiem budowy, prowadzisz firmę wykonawczą albo inwestujesz w nieruchomości? Nie czekaj, aż Twoi rywale zrobią ten krok pierwsi. Dobrze mieć adwokata, który zna nie tylko przepisy – ale i budowę od podszewki.
https://adwokatchudzicki.pl/adwokat-prawo-budowlane/
Rzetelna umowa z kierownikiem budowy – co powinna zawierać?
✅ Zakres zadań kierownika budowy
Umowa powinna zawierać konkretne czynności, za które kierownik będzie odpowiedzialny.
✅ Warunki wynagrodzenia i rozliczenia wraz z ewentualną waloryzacją wynagrodzenia
Warto dokładnie opisać nie tylko wysokość wynagrodzenia, ale też terminy płatności, sposób rozliczenia za prace dodatkowe oraz to, kiedy i za co należy się zapłata końcowa.
✅ Odpowiedzialność kierownika budowy
Dobrze, jeśli umowa między przedsiębiorcami odnosi się do zasad odpowiedzialności za nieprawidłowe wykonywanie umowy. Takie zapisy precyzują obowiązki stron i chronią nie tylko firmę, ale i samego kierownika, który wie, w jakim zakresie odpowiada.
✅ Procedury na wypadek sporu lub zakończenia współpracy z kierownikiem budowy
Każda umowa powinna zawierać jasne postanowienia na wypadek wypowiedzenia, opóźnień, przekazania dokumentów czy ewentualnego rozwiązania umowy.
✅ Zasady współdziałania stron
Ważne, ażeby umowa z kierownikiem budowy określała zasady współpracy stron oraz procedurę współdziałania we wszelkich czynnościach koniecznych do wykonania przedmiotu umowy i obowiązków przez Kierownika Budowy.
✅ Wykonawstwo zastępcze
Taki ewentualny zapis daje zamawiającemu realne narzędzie reagowania, gdy obowiązki wynikające z umowy nie są należycie wykonywane. Jeśli po upływie wyznaczonego, dodatkowego terminu kierownik budowy nadal nie wywiązuje się ze swoich zadań – Zlecający może powierzyć ich realizację innemu podmiotowi, na koszt i ryzyko osoby, która nie wywiązała się ze swoich obowiązków.
Dlaczego warto zlecić przygotowanie umowy kancelarii specjalizującej się w prawie budowlanym?
Ogólne wzory umów nie uwzględniają specyfiki konkretnej budowy, struktury organizacyjnej firmy ani wewnętrznych uzgodnień między stronami. Nie poddajemy w wątpliwość zasadności korzystania z wzorów umów przy prostych inwestycjach i przy nieskomplikowanych sytuacjach prawnych. Jednakże żaden wzór nie zastąpi indywidualnie przygotowanej umowy z kierownikiem budowy przygotowanej przez adwokata budowlanego. Prawidłowe przygotowanie umowy z kierownikiem budowy wymaga:
- znajomości przepisów prawa budowlanego i cywilnego,
- doświadczenia w sporach z zakresu robót budowlanych,
- umiejętności dostosowania umowy do rodzaju inwestycji i modelu współpracy z inwestorem.
Jak działamy?
Kancelaria Prawa Budowlanego Adwokat Marek Chudzicki specjalizuje się w obsłudze firm budowlanych, projektantów, deweloperów oraz po prostu inżynierów. Sporządzamy umowy dopasowane do konkretnej budowy, rodzaju zadań kierownika, oczekiwań obu stron i ustalonego sposobu rozliczenia. Nasze umowy są czytelne, kompletne i zgodne z obowiązującymi przepisami. Pomagamy także analizować już istniejące dokumenty tudzież aktualizować je w razie zmian. Reprezentujemy klientów także w przypadku ewentualnego budowlanego sporu sądowego.
Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Budowlanego i dowiedz się więcej o współpracy z nami – to nic nie kosztuje
Jeśli planujesz zatrudnić kierownika budowy lub sam pełnisz taką funkcję – skontaktuj się z naszą Kancelarią Prawa Budowlanego Adwokat Marek Chudzicki. Przygotujemy dla Ciebie profesjonalną, dopasowaną umowę, która będzie chronić Ciebie przed niepotrzebnym ryzykiem i ewentualnymi stratami finansowymi.
Pomagamy na terenie całego kraju. Biura stacjonarne Kancelarii mieszczą się w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu. Działamy także online: www.adwokatchudzicki.pl
Polecamy:
>>> Kara umowna w kontrakcie o roboty budowlane
>>> Umowa o roboty budowlane – pięć postanowień dla wykonawcy
>>> Rozwiązanie, wypowiedzenie a odstąpienie od umowy o roboty budowlane