Ulepszone kurtyny dymowe Vetrotech

27.04.2017

Szklane kurtyny dymowe pełnią we współczesnych budynkach użyteczności publicznej bardzo ważną funkcję. Ich zadaniem jest magazynowanie oraz ukierunkowanie dymu powstałego na skutek pożaru do odpowiednich stref technicznych.

Stałe kurtyny dymowe to elementy architektoniczne, które mają być nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również zapewniać bezpieczeństwo ludzi znajdujących się wewnątrz budynków. Jest to szczególnie ważne w trakcie pożaru, gdy temperatura może dochodzić nawet do 600oC, a w połączeniu z trującymi wyziewami palonych materiałów tworzyć bardzo szkodliwą dla zdrowia mieszankę gazów. Dlatego droga i czas ewakuacji ludzi oraz szybkość rozprzestrzeniania się dymu w trakcie pożaru zależy od między innymi od optymalnego zaprojektowania szklanych kurtyn dymowych. Pozwolą one na odpowiednie skanalizowanie niebezpiecznego czadu do specjalnie przygotowanych otworów oddymiających.

 

Dworzec centralny w Malmö

 

– Szklane kurtyny w przypadku wybuchu pożaru tworzą zbiornik, dzięki któremu dym się nie rozprzestrzenia i nie gromadzi w obszarach zagrażających ludziom. Dlatego tak ważna jest ich wysoka jakość i skuteczność. W związku z tym staramy się stale poprawiać nasze produkty, czego przykładem są wprowadzone ulepszone rozwiązania kurtyn, m.in. zwiększone rozmiary DH30 oraz D600 120, a także dodanie specjalnej folii bezpiecznej safety film – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor oddziału, Vetrotech Saint-Gobain International AG w Polsce.

W ramach wprowadzonych zmian zwiększono formatki dwóch produktów, dzięki czemu zapewniają jeszcze większą powierzchnię szklenia. Zmianie uległy rozmiary DH30, które teraz dostępne są w wymiarach maksymalnych 2000 x 1100 mm lub 1000 x 1600 mm, a także D600 120 oferowane w największym rozmiarze 2500 x 1800 mm. W efekcie tworzone za ich pomocą przegrody dymowe mogą obejmować większy obszar pozwalający na zatrzymanie dymu w wyznaczonych strefach technicznych. Kolejnym opatentowanym ulepszeniem jest dodatkowe zabezpieczenie szkła w postaci specjalnej bezpiecznej folii safety film, która chroni taflę szklaną przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto, do mocowania został zastosowany nowy typ uszczelek ceramicznych.

Nowe ulepszenia spełniają wszelkie wymogi techniczne, jakie stawiane są w Polsce stałym barierom dymowym według normy technicznej PN-EN 12101-1 z 2007 r.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in