Jerzyki to ptaki, które wraz z rozwojem miast zaadoptowały się do warunków w nich panujących i przeniosły siedliska ze szczelin skalnych do otworów znajdujących się w budynkach.
Niestety, od jakiegoś czasu zostają pozbawiane swoich miejsc lęgowych. W trakcie ocieplania budynków bowiem zamyka się otwory wentylacyjne kratkami, które mają zabezpieczać stropodachy przed gołębiami. Otwory potrzebne jerzykom są jednak tak małe, że nie wejdzie w nie żaden gołąb.
Tymczasem jerzyki są objęte ochroną gatunkową i pełnią niebagatelną rolę na osiedlach, gdyż odżywiają się komarami i muchami. Według ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie każdy projekt powinien uwzględniać prawa tych ptaków. W Polsce w wielu przypadkach ani projektant, ani wykonawca czy inwestor nie biorą tego pod uwagę. Jak się jednak okazuje, wykonanie zastępczych siedlisk dla ptaków może być łatwe i niedrogie. Na osiedlu Jana III Sobieskiego w Poznaniu pod otworami wentylacyjnymi zamontowano drewniane budki lęgowe, a w Bydgoszczy mieszkańcy wymogli na inwestorze pozostawienie specjalnych otworów w stropodachach.
Informacje, jak zabezpieczyć czy przygotować siedliska dla jerzyków, można znaleźć także na: www.salamandra.org.pl, www.bocian.org.pl, www.otop.org.pl.
Cały artykuł na ten temat został opublikowany w Biuletynie WOIIB nr 2/2009.
Fot. Wikipedia