Płyty gipsowo-kartonowe są powszechnie stosowane w wykończeniu wnętrz. Jaki typ płyt zastosować oraz jakie rozwiązania, by uzyskać lekką przegrodę o wysokiej izolacji akustycznej?
Firma Siniat, jeden z czołowych dostawców kompletnych systemów suchej zabudowy, których podstawą są płyty gipsowo-kartonowe NIDA, ma w ofercie bogatą gamę rozwiązań pozwalających zapewnić wymagany komfort akustyczny w różnego rodzaju wnętrzach. Portfolio produktowe Siniat wypełnia bardzo bogata oferta płyt gipsowo-kartonowych NIDA możliwych do stosowania na różnych układach konstrukcyjnych, które pozwalają uzyskać rozwiązania charakteryzujące się wysoką, możliwie najlepszą, izolacyjnością akustyczną.
Ściana działowa poszyta płytami NIDA Cicha w celu uzuskania najlepszej izolacji akustycznej
Różnorodność typów ścian działowych w ofercie Siniat imponuje, a uzyskiwana przez nie bardzo wysoka izolacyjność akustyczna (do Rw = 80 dB) pozwala spełnić nawet najbardziej rygorystyczne wymagania. Dobiera się je w zależności od funkcji jaką ma pełnić dany obiekt budowlany, np. w budynkach biurowych czy handlowych najczęściej stosuje się ustroje o jak najmniejszej grubości w celu wygospodarowania jak największej powierzchni użytkowej. Najlepszą izolacyjność akustyczną zapewniają bardzo ciężkie płyty akustyczne NIDA Twarda typu DEFH1IR czy też NIDA Cicha typu DFH1IR (gęstość powierzchniowa ok. 13 kg/m2) na konstrukcji z profili stalowych NIDA z wypełnieniem z wełny mineralnej.
Polecamy: Zabezpieczenia przeciwpożarowe poddaszy użytkowych. PRZEPISY
Akustyczna ściana działowa poszyta płytami NIDA z przewiązkami wibroakustycznymi NIDA PWA
Bardzo rygorystyczne wymagania dotyczące komfortu akustycznego we wnętrzach mają obiekty hotelowe. Parametry akustyczne wpływają na klasyfikację hotelu (liczbę gwiazdek). W przypadku tego typu obiektów doskonałym rozwiązaniem w celu uzyskania najlepszej izolacji akustycznej są ściany działowe o dwurzędowej konstrukcji nośnej, tzw. typu B lub D (zgodnie z oznaczeniem Siniat). Dzięki temu rozwiązaniu w osi ściany uzyskujemy dylatację (szczelina 5 – 10 mm), która zapobiega przenoszeniu się wibracji, a w konsekwencji wzbudzaniu przegrody od dźwięków powietrznych. Niestety takie układy są dość wiotkie, a wiadomo, że w tego typu obiektach pożądana jest duża nośność w połączeniu z małą udarowością (wieszanie TV, półek lub ciężkich luster).
Sprawdzonym sposobem pozwalającym uzyskać lepsze parametry statyczne jest powiązanie konstrukcji za pomocą przewiązek z płyt g-k. Jednak są to materiały jednorodne o dużej gęstości, które transmitują wszelkie wibracje, co pogarsza izolacyjność akustyczną przegrody o 6 ÷ 8 dB. W takim przypadku warto skorzystać z oferty Siniat. Inżynierowie tej firmy bowiem jako pierwsi w Europie, opracowali innowacyjne rozwiązanie – specjalistyczny elastomer o nazwie – przewiązka wibroakustyczna NIDA PWA, który w systemach lekkich przegród łączy dwa rzędy konstrukcji, godząc wcześniej wykluczające się parametry, czyli dużą nośność z najlepszą izolacyjnością akustyczną.
Dzięki temu zabiegowi ściana ma o ok. 30% większą sztywność i nośność przy jednoczesnym zredukowaniu/rozproszeniu wibracji i efektu rezonansu, co pozwala na utrzymanie wysokiej izolacyjności akustycznej. Innowacyjność przewiązek wibroakustycznych NIDA PWA potwierdza uzyskany patent (P. 399202).
Fot. Przykład ściany działowej, w której zastosowano przewiązki wibroakustyczne NIDA w celu uzyskanie najlepszej izolacyjności akustycznej.
Akustyczna ściana kinowa NIDA SLA o najlepszej izolacyjności akustycznej
Najwyższe wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej stawiane są też przegrodom w obiektach komercyjnych typu kina, w których jest m.in. wiele sąsiadujących ze sobą sal projekcyjnych (tzw. multipleksy). W tym przypadku Siniat proponuje unikatowe systemy ścian kinowych NIDA SLA, których wysokość zabudowy może sięgać nawet 20 m (przykładem jest multipleks w Złotych Tarasach w Warszawie). System ten charakteryzuje się bardzo masywnym obustronnym poszyciem z płyt NIDA Ogień Plus typu DF grubości min. 50 mm na dwurzędowej konstrukcji nośnej o dużym rozstawie, powiązanej za pośrednictwem specjalistycznych łączników akustycznych NIDA Phoni SL. Izolacyjność tych ścian dochodzi nawet 80 dB, co przekłada się na możliwie najlepszą izolację akustyczną pomieszczenia kinowego.
Sprawdź więcej na www.siniat.pl