Elektryczne ogrzewanie hybrydowe

Artykuł sponsorowany

24.06.2019

Jak obniżyć koszty ogrzewania? Dobrym pomysłem jest wykorzystanie elektrycznego ogrzewania podłogowego jako komponentu hybrydowego systemu ogrzewczego.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto?

Wzrost znaczenia izolacji termicznej, jako jednego z głównych czynników decydujących o późniejszych kosztach eksploatacyjnych nieruchomości sprawia, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest znakomitą alternatywą dla domów o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię cieplną niezbędną do ogrzewania. W tym typie ogrzewania niecentralnego ciepło jest wytwarzane bezpośrednio w pomieszczeniach, które chcemy ogrzewać:

  • wytwarzamy tylko tam ciepło, gdzie jest nam potrzebne,
  • wytwarzamy go tylko tyle, ile dokładnie nam potrzeba,
  • nie transportujemy ciepła do często oddalonych od kotła pomieszczeń, dzięki temu nie tracimy energii na dystrybucji czynnika grzewczego.

Niecentralny sposób wytwarzania ciepła oraz zastosowanie bardzo precyzyjnych regulatorów temperatury, pozwala uzyskać przy ogrzewaniu elektrycznym najwyższy komfort termiczny. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż ogrzewanie elektryczne ma nieporównywalnie większą od wodnego sprawność cieplną. Precyzja pomiaru temperatury w ogrzewaniu elektrycznym sięga 0,1°C, podczas gdy nasze receptory czuciowe rejestrują zmiany temp. na poziomie 0,6°C.

Łatwa eksploatacja elektrycznego ogrzewania podłogowego

Z punktu widzenia użytkownika systemu elektrycznego ogrzewania podłogowego, można powiedzieć, że jest ono w zasadzie bezobsługowe, należy nastawić odpowiednią temperaturę na regulatorze temperatury lub zaprogramować odpowiednio regulator  i włączyć zasilanie. Reszta dzieje się zupełnie automatycznie. Bezobsługowość wyraża się również w tym, że instalacja grzewcza w ogrzewaniu elektrycznym ogranicza się do wykonywanego co 5 lat przeglądu instalacji elektrycznej w budynku.

Sprawa wydaję się więc oczywista, jednak ostatnie lata przyniosły nowe trendy nie tylko w zakresie wykonywania izolacji termicznej, lecz również w dążeniu do maksymalizacji komfortu nie tylko zimą, ale również latem.

Hybrydowy system ogrzewania elektrycznego – ciepło zimą, chłodno latem

Jeszcze na początku 21 wieku nikt nie myślał o klimatyzacji w samochodzie. Obecnie nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez samochodowego „schładzacza”. Podobne trendy obserwuje się w budownictwie. Jeszcze kilka lat wstecz nikt nie myślał o montowaniu klimatyzacji w domu, teraz staje się ona koniecznością. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta: z jednej strony zmiany klimatu i coraz cieplejsze lata, z drugiej dążenie do jak największego komfortu w domu.

U źródła konieczności zastosowania klimatyzacji w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym leżą z jednej strony zmiany temperatur w sezonie letnim, zwiększone wymagania klienta odnośnie komfortu we własnym „M”. Nie bez znaczenia jest również nowe spojrzenie na zastosowanie izolacji termicznej, która w coraz większej liczbie nowych domów wykonywana jest taki sposób, aby maksymalnie zmniejszyć straty termiczne budynku . Budynki projektowane są w taki sposób, aby zima miały najszybszy uzysk ciepła – w zimie budynek szybko się nagrzewa, podobnie jak w lecie – zwłaszcza przez powierzchnie oszklone, więc konieczne jest jego chłodzenie właśnie za pomocą systemu klimatyzacji. W takim domu ze względu na szczelne okna konieczne jest również wykonanie niezależnej instalacji wentylacyjnej – najlepiej z odzyskiem ciepła, tak aby zapewnić ciągłą jego wymianę – dawniej stosowano wentylacje grawitacyjną, potem mechaniczną, jednak z punktu widzenia energooszczędności należało zminimalizować straty na wentylację.

Tu dochodzimy do sedna sprawy czyli do koncepcji hybrydowego systemu ogrzewania elektrycznego, u podstaw którego leży jak najwyższy komfort termiczny domów wykonanych w technologii niskoenergetycznej oraz redukcja kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

Ogrzewanie hybrydowe zakłada wykorzystanie niedowymiarowanej pomy ciepła powietrze-powietrze w układzie klimatyzatora oraz elektrycznego ogrzewania podłogowego, które uzupełnia zapotrzebowanie na ciepło budynku. Klimatyzator z funkcją ogrzewania działa wydajnie do koło -7°C. Ogrzewanie podłogowe włącza się w sytuacji, kiedy temperatura zewnętrzna powoduje spadek sprawności pompy ciepła w układzie powietrze-powietrze.

Dodatkową korzyścią zastosowania hybrydowego układu ogrzewania i klimatyzacji jest jego całkowita niezależność i możliwość załączania w zależności od zmieniających się i indywidualnych preferencji użytkownika. Ma to na przykład miejsce w okresie chłodniejszych dni w lecie i na początku jesieni, kiedy nie potrzebujemy ogrzewać wszystkich pomieszczeń, a chcemy podnieść komfort w wybranych pomieszczeniach – możemy włączyć ogrzewanie podłogowe np. w łazience.

System hybrydowy składa się z niecentralnego elektrycznego ogrzewania podłogowego – wykorzystującego ogrzewanie na dużej powierzchni, ale niską temperaturą, oraz klimatyzatora z pompą ciepła wpiętego w centralny układ z rozprowadzeniem nawiewów do wszystkich pomieszczeń. Pozwala to na dokładne sterowanie komfortową temperaturą w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Uzupełnieniem ogrzewania jest system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który zapewnia minimalna wymianę powietrza na poziomie jednej wymiany na godzinę. Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna muszą być od siebie niezależne.

Najczęściej wykorzystywanymi do tego typu ogrzewania są maty grzejne, które umieszczone bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym podłogi, zapewniają szybki „start” instalacji grzewczej w momencie utraty sprawności przez pompę ciepła. Ponieważ tego typu instalacja charakteryzuje się niewielką bezwładnością cieplną, nie wymaga również dużej ingerencji w schłodzenie.

Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy zapewniony komfort termiczny nie tylko zimą, ale również podczas najgorętszych letnich dni.

Wyniki ostatnich badań pokazują pewną zależność: aby system był jak najekonomiczniejszy, konieczne jest jego ciągłe działanie – to znaczy nie należy wyłączać czasowo ogrzewania i klimatyzacji – gdyż zdecydowanie większy wydatek energetyczny będzie na dogrzaniu od niskiego poziomu do temp. komfortowej – jak również schłodzenie pomieszczeń do żądanej temperatury.

Wspomnieć należy o  bezobsługowości takiego rozwiązania, które w przeciwieństwie od systemów tradycyjnego ogrzewania, działa autonomicznie i nie wymaga zbyt częstych wizyt inspekcyjnych.

ul. K. Kamińskiego 4
05-850 Ożarów Mazowiecki
tel. 22 843 32 82
fax 22 843 47 52
e-mail: info@elektra.pl

www.elektra.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in