
Rozbiórka historycznego hangaru lotniczego
Składana konstrukcja wielokrotnego użytku.

Fotowoltaika i magazyny energii
Połączenie fotowoltaiki z magazynami energii pozwala na zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej w prosumenckiej instalacji fotowoltaicznej. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku rozliczania energii w systemie net-billingu. Jednak to nie jedyna korzyść z połączenia tych dwóch technologii.

Artykuł sponsorowany
Jak dbać o elementy i wyposażenie kabiny prysznicowej?
Dbanie o kabinę prysznicową to istotny element utrzymania łazienki w odpowiedniej kondycji estetycznej i higienicznej. Prawidłowa pielęgnacja jej ścianek, uszczelek oraz okuć pozytywnie wpływa na trwałość wszystkich elementów wyposażenia, a przy okazji ogranicza ryzyko gromadzenia się trudnych do usunięcia osadów. Różnorodne materiały, takie jak szkło, tworzywa sztuczne czy stal nierdzewna, wymagają nieco odmiennych metod czyszczenia oraz konserwacji, dlatego warto poznać podstawowe zasady postępowania.

Mury skrępowane – cz. I: Obliczanie sztywności ścian metodą kratownicową
Ściany skrępowane stosowane są bardzo powszechnie na terenach poddanych wpływom sejsmicznym jako antidotum na nadmierne zarysowanie, przemieszczenia i utratę integralności konstrukcji. W ujęciu konstrukcyjnym ściany skrępowane, podobnie jak i te w budynkach o tradycyjnej konstrukcji, oprócz roli ścian obciążonych głównie pionowo, mogą służyć do usztywniania konstrukcji. W pracy przedstawiono autorską propozycję algorytmu wyznaczania sztywności pojedynczego pola ściany skrępowanej bez otworów oraz z otworami.

Adaptacja garażu podziemnego na budowlę ochronną – studium przypadku
Budowle ochronne to najbardziej skuteczny zbiorowy środek ochrony przed bronią masowego rażenia oraz konwencjonalnymi środkami rażenia w czasie wojny. Jednak w Polsce ich liczba nie jest znacząca, dlatego trwają prace nad nowym rozporządzeniem, w którym będą zawarte m.in. wytyczne dotyczące niektórych obiektów budowlanych mogących służyć jako miejsca doraźnego schronienia.

Artykuł sponsorowany
Agilia Sols A – anhydrytowy podkład podłogowy, który pracuje na Twój sukces
Współczesne budownictwo stawia na efektywność, trwałość i innowacyjne rozwiązania. Jednym z produktów, który doskonale wpisuje się w te potrzeby, […]

Wady i zalety odwróconego układu warstw izolacyjnych
Rozwiązania o odwróconym układzie warstw, tzn. z izolacją termiczną ułożoną na powierzchni warstwy hydroizolacyjnej, są coraz częściej stosowane w polskim budownictwie w przekryciach dachowych, tarasowych oraz w częściach podziemnych budynków.

Sposoby kształtowania i planowania docieplania od wewnątrz – cz. II
Izolacja termiczna od wewnątrz ma zapewnić komfort użytkowania pomieszczeń, który jest determinowany przez czynniki zewnętrzne otoczenia. Mają na niego wpływ nie tylko temperatura czy wilgotność powietrza, ale także np. poziom hałasu lub pora dnia.

Elewacje wentylowane – elementy systemów
Elewacja wentylowana charakteryzuje się tym, że pomiędzy warstwami izolacyjnymi a elementami okładzinowymi jest utworzona pustka powietrzna.

Zasadnicze charakterystyki materiałów hydroizolacyjnych – cz. III
Rolowe wyroby bitumiczne.