Wdrażajmy rozwiązania cyrkularne w budynkach
Coraz częściej obserwujemy zmiany klimatu. Jak wskazują naukowcy, rozpoczął się proces, którego nie można już zatrzymać, jednak to wciąż od nas zależy, jak szybko następować będą ocieplenie i towarzyszące temu zjawiska. Niestety, to budownictwo odgrywa w tym procesie jedną z głównych ról, bowiem odpowiada za blisko 36% emisji gazów cieplarnianych i niemal 38% wszystkich generowanych odpadów w Unii Europejskiej.
Połączenia na gwoździe i nity elementów z blach cienkich
Nity i gwoździe mają wszechstronne zastosowanie jako elementy złączne różnego rodzaju konstrukcji.
Poziom potrzeby informacyjnej projektu BIM według EN 17412-1 – cz. I
Wraz z pojawieniem się normy wieloczęściowej ISO 19650 w standardach BIM znalazło się nowe pojęcie – Level of Information Need, czyli gruntownie redefiniowany fundament procesów informacyjnych BIM poziomu 2 nie tylko z nowym sposobem określania wymagań informacyjnych dla projektu, ale i narzędziem walidacji oraz weryfikacji dostarczanej informacji. Zmiana ta była na tyle ważna, że Europejski Komitet Normalizacyjny opracował osobną normę dla zdefiniowania uniwersalnych procedur opracowywania poziomu potrzeby informacyjnej.
Diagnostyka podłoża budowlanego – dobre praktyki vs. złe nawyki
Pojęcie diagnostyki podłoża budowlanego zakłada podjęcie zaplanowanych, właściwych i skutecznych działań w zakresie procesu poznawczego, jakim jest rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych, w celu zapewnienia niezawodności projektowanej konstrukcji w zadaniu posadowienia.
Artykuł sponsorowany
Czym są i co wyróżnia nowoczesne sygnalizatory pożarowe?
Niektóre budynki ze względu na swoje przeznaczenie wymagają stosowania dodatkowych zabezpieczeń zwiększających bezpieczeństwo osób przebywających na ich terenie.
Projektowanie obudów segmentowych tuneli drążonych tarczą – analiza przypadku
Obudowa segmentowa jest kluczowym elementem tuneli drążonych metodą zmechanizowaną. Jej odpowiednie zaprojektowanie ma z jednej strony zapewnić bezpieczeństwo konstrukcji, a z drugiej ma duży wpływ na efektywność inwestycji. Dlatego proces projektowy wymaga szczegółowych obliczeń i analiz zarówno geotechnicznych, jak i konstrukcyjnych.
Betonowy zbiornik na wodę pitną w technologii 3D
Pierwszy na świecie betonowy zbiornik na wodę pitną wykonany w technologii druku 3D powstał w Polsce.
Artykuł sponsorowany
Drgania budynków – o czym należy pamiętać zanim zlecimy usługę pomiarów
Większość konstrukcji budowlanych w ciągu swojego cyklu życia podlega oddziaływaniom dynamicznym. Z reguły są to drgania mechaniczne, które wpływają na obiekty budowlane i które na ogół doprowadzają do ich przyspieszonego zużycia oraz nawet uszkodzenia. W poniższym artykule postaramy się przedstawić na jakie drgania narażone są budynki, jak oddziałują one na ich konstrukcję oraz jak można im przeciwdziałać, czyli przedstawimy fakty i mity na ten temat.
Artykuł sponsorowany
Nowości w GstarCAD i Allplan
Nowe wersje programów GstarCAD i Allplan zostały opracowane z myślą o maksymalizacji efektywności, precyzji oraz integracji z najnowszymi technologiami inżynierskimi i architektonicznymi. Przy ich tworzeniu skoncentrowano się na zaawansowanej automatyzacji, co pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne realizowanie projektów infrastrukturalnych oraz architektonicznych.
Beton niskoemisyjny na autostradzie A2
Beton niskoemisyjny został po raz pierwszy w Polsce zastosowany do budowy autostrady. Na odcinku 19 km A2 położono nawierzchnię wykonaną w technologii z betonu cementowego, z wykorzystaniem materiału o obniżonym śladzie węglowym.