Dobór produktów chemii budowlanej do renowacji budynków zawilgoconych
Diagnoza, dobór materiałów oraz odpowiednie przygotowanie podłoża to podstawowe czynności decydujące o skutecznym przeprowadzeniu renowacji. W przypadku budynków pochodzących z XIX w., w których występują problemy z wilgocią, właściwe rozwiązania materiałowo-technologiczne mogą skutecznie zapobiec niszczeniu substancji murów i nadać budynkom walory estetyczne. Jednak zła diagnoza lub jej brak oraz niewłaściwy dobór materiałów mogą przyśpieszyć degradację budynku i pogorszyć komfort jego użytkowania.
Jak efektywnie budować fundamenty?
Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Aby je dobrze wykonać, należy m.in. przeprowadzić najpierw badania warunków gruntowych i sprawdzić stabilność gruntu.
Wykorzystanie techniki skanowania georadarem w ocenie stanu technicznego konstrukcji żelbetowej
W obszar diagnostyki konstrukcji żelbetowych śmiało wkraczają nowe technologie. Jedną z nich jest technika skanowania georadarem.
Konstrukcje żelbetowe według Eurokodu 2 i norm związanych. Tom 1
W nowym, rozszerzonym wydaniu w sposób pełny ujęto zalecenia zawarte w Eurokodzie 2 i normach związanych. Normy europejskie (PN-EN, PN-ISO, PN-EN-ISO) potraktowano jako podstawowe, przedstawiając jednocześnie zalecenia dawnych norm polskich (PN).
Artykuł sponsorowany
Dachy płaskie we współpracy z nowymi technologiami, czyli izolacja pod instalacje fotowoltaiczne
Dachy płaskie w ostatnich kilku latach zyskały nowe funkcje i stały się miejscem montażu nowoczesnych, użytecznych instalacji, takich jak systemy fotowoltaiczne. Wykorzystanie tej powierzchni wymaga jednak właściwej izolacji, która z powodzeniem będzie zmagać się ze zwiększonymi obciążeniami, zachowując przy tym doskonałą efektywność termiczną oraz trwałość. Dodatkowe konstrukcje na dachach płaskich sprawiają, że ocieplenie musi oferować coś więcej niż wyłącznie właściwości termoizolacyjne. Wytrzymałość na ściskanie i ochrona przed odkształceniami – oto oczekiwania stawiane wobec izolacji w takich okolicznościach. Odpowiedzią na nie są płyty z wełny kamiennej PAROC Premo 90. Idealnie spełnią one rolę “podłoża” pod panele fotowoltaiczne, ale nie tylko – z naciskiem ze strony innych obciążeń również poradzą sobie bez zarzutu. Warto nadmienić, że płyty te, w połączeniu z PAROC ROS 40, tworzą system izolacyjny o nazwie PAROC Solar.
Problemy utrzymania obiektów budowlanych
Zapewnienie właściwego stanu technicznego jest jednym z najważniejszych zadań występujących podczas eksploatacji każdego obiektu. Podlegają one ciągłym procesom destrukcyjnym, a utrzymanie ich w odpowiednim stanie technicznym narzuca obowiązek prowadzenia działalności naprawczej. Z kolei optymalne planowanie przedsięwzięć remontowych wymaga ustalenia diagnozy. Trafne określenie stanu technicznego budynku, przyczyn zniszczeń i prognozy niekorzystnych zmian pozwolą na właściwe zaplanowanie potrzeb remontowych.
Artykuł sponsorowany
Intuicyjne oprogramowanie wspomagające nowoczesny plac budowy
Postęp technologiczny, jakiego od lat doświadczamy w życiu codziennym, coraz wyraźniej oddziałuje na branżę budowlaną. Jednym z takich nowatorskich narzędzi jest oprogramowanie QuickView umożliwiające łatwiejsze zarządzanie ryzykiem związanym z prowadzeniem prac budowlanych.
„Materiały kompozytowe we wzmacnianiu ściskanych elementów z betonu”
Publikacja stanowi kompendium wiedzy w zakresie wzmacniania ściskanych elementów z betonu za pomocą materiałów kompozytowych.
„Betonowe podłogi przemysłowe. Wytyczne do projektowania z przykładami obliczeń”
Podłogi przemysłowe, jak wykazują liczne przykłady i na co zwracają uwagę eksperci, są jednym z elementów budowli najczęściej ulegających awarii.
„Wzmacnianie konstrukcji żelbetowych metodami tradycyjnymi”
Publikacja dotyczy tradycyjnych metod wzmacniania i napraw konstrukcji żelbetowych takimi materiałami, jak beton i zbrojenie metaliczne, z uwzględnieniem współczesnych uwarunkowań.