
Dobór instalacji dźwigowej do istniejącego budynku – przykład wymiany dźwigu
Instalacja nowego dźwigu w istniejącym już szybie to jeden ze sposobów zwiększenia bezpieczeństwa i ograniczenia poboru energii elektrycznej. Taką inwestycję powinna zawsze poprzedzać kilkuetapowa ekspertyza. Jej elementem jest wybór rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych w przyszłym urządzeniu. Przeanalizujemy ten proces na przykładzie wymiany dźwigu elektrycznego hydraulicznego w budynku średniej wysokości.

Korozja elementów urządzenia piorunochronnego umieszczanych w powietrzu i gruncie
Wymagania oraz badania dotyczące korozji elementów urządzeń piorunochronnych są częściowo zawarte w serii norm PN-EN IEC 62561 jako badania środowiskowe. W opublikowanych normach EN (IEC) dotyczących ochrony odgromowej – seria PN-EN 62305 nie są opisane kategorie korozyjności dla wyrobów metalowych umieszczanych w powietrzu oraz gruncie, a także brak jest kryteriów oceny wyników badań korozyjnych na podstawie typowych metod badań. W artykule przedstawiono propozycje dotyczące wprowadzenia do nowych edycji tych norm bardziej precyzyjnych wymagań w zakresie oceny ryzyka korozji i badań korozyjnych.

Regulacja urządzeń infrastruktury podziemnej w nawierzchniach drogowych
Urządzenia uzbrojenia podziemnego – takie jak włazy, wpusty czy skrzynki – powinny być dokładnie wyregulowane w stosunku do nawierzchni jezdni. Firmy wykonawcze mają do dyspozycji kilka metod podczas budowy lub naprawy nawierzchni bitumicznych.

Artykuł sponsorowany
Kalkulatory Inżynierskie: płyta na podłożu sprężystym – czas odczarować trudny temat!
Posadowienie konstrukcji to jeden z najbardziej niedocenianych obszarów inżynierii budowlanej. Nie wynika to z braku zaangażowania projektantów, […]

Bezpieczeństwo obiektów budowlanych w sąsiedztwie tuneli – nowe wytyczne ITB
Nowo opracowane wytyczne Instytutu Techniki Budowlanej powstały na bazie analizy doświadczeń z realizacji I i II linii metra. Uwzględniają zarówno prognozowane, jak i rzeczywiste oddziaływanie budowy liniowych obiektów podziemnych na otaczające środowisko miejskie. Doświadczenia w zakresie monitoringu przemieszczeń zdobyte podczas drążenia II linii metra tarczą mechaniczną pozwoliły na sformułowanie rekomendacji na temat ochrony zabudowy znajdującej się w obszarze wpływu inwestycji.

Artykuł sponsorowany
Mineralna piana izolacyjna AIRIUM – efektywne i szybkie ocieplanie poddaszy nieużytkowych
Jak wynika z definicji słownikowej poddasze to przestrzeń pomiędzy stromym dachem a ostatnią kondygnacją budynku. Miejsce to może stanowić przestrzeń […]

Artykuł sponsorowany
Iniekcja Krystaliczna® – pozioma i pionowa izolacja przeciwwilgociowa
Iniekcja Krystaliczna® jest technologią iniekcyjną przeznaczoną do wytwarzania wtórnej poziomej i pionowej izolacji przeciwwilgociowej w murach zawilgoconych na skutek kapilarnego podciągania wody z gruntu. Przy czym izolację można wykonać od wnętrza budynku bez potrzeby odkopywania murów zewnętrznych.

System free-coolingu w klimatyzacji
Wzrost cen energii elektrycznej oraz rosnąca świadomość ekologiczna skłaniają użytkowników do poszukiwania efektywnych energetycznie i przyjaznych środowisku rozwiązań. W odpowiedzi na te wyzwania w sektorach przemysłowych, handlowych oraz w systemach klimatyzacyjnych wprowadza się nowoczesne technologie mające na celu redukcję zużycia energii. Jednym z takich rozwiązań jest system free-coolingu, który wykorzystuje powietrze zewnętrzne do schładzania pomieszczeń w sposób bezpośredni lub pośredni.

Artykuł sponsorowany
Kompleksowe rozwiązania Walraven dla systemów klimatyzacji i chłodnictwa
Walraven od ponad dwóch dekad wspiera projektantów, instalatorów i generalnych wykonawców na polskim rynku, dostarczając rozwiązania do najbardziej wymagających inwestycji: od budownictwa mieszkaniowego, przez obiekty komercyjne, takie jak hotele czy biurowce, aż po instalacje przemysłowe.

Mechanizmy uszkodzeń obiektów mostowych w wyniku powodzi
Rola inżyniera w diagnostyce oraz wzmacnianiu konstrukcji.